Monthly Archives: grudzień 2021

Wejście w nowy rok często budzi w nas impuls do zmiany. Początek nowego roku to doskonały czas, by niektóre rzeczy zostawić za sobą, a inne zacząć na nowo. W kolejny rok warto wejść z optymizmem i uśmiechem, a nie z bagażem przykrych doświadczeń. Jak to zrobić? Czy postanowienia noworoczne to rzeczywiście dobry pomysł, by zacząć od początku?

Dlaczego robimy postanowienia noworoczne?

Koniec roku to dla wielu osób przede wszystkim czas podsumowań i krytycznego spojrzenia w przeszłość. Na to co wyszło, co nie wyszło, co chcielibyśmy zmienić. Często skupiamy się na negatywnych aspektach naszej przeszłości. Jednak ważne jest, by w podsumowaniach zauważać też dobre rzeczy. Skupianie się na porażkach i rozczarowaniach zabija w nas pozytywne nastawienie i zdecydowanie zmniejsza motywację. Postanowienia noworoczne są odpowiedzią na to, co chcielibyśmy poprawić i zmienić w życiu, a co zostawić za sobą.

Czy Nowy Rok to dobry czas na postanowienia i zmiany?

Nowy Rok to symboliczna, psychologiczna granica oddzielająca to co było od tego co będzie. Jest to dobry czas na zmiany, jednak istnieją pewne warunki, które wpływają na ich realizację. Po pierwsze, decyzje nie są podejmowane są pod wpływem impulsu i nacisku ze strony otoczenia. Ponadto, stawiane cele są realne do osiągnięcia. W przeciwnym razie nasze postanowienia są z góry skazane na niepowodzenie.

Jak stawiać postanowienia noworoczne?

Nieodpowiednio sformułowane cele mogą stać się źródłem frustracji, spadku motywacji i samooceny. Aby łatwiej było je osiągnąć, muszą być realne i doprecyzowane. Im bardziej ogólne postanowienie, tym trudniej będzie Ci je zrealizować. Podczas wyznaczania noworocznych postanowień można skorzystać z metody SMART, która może przybliżyć Cię do ich realizacji. Jak wyznaczać cele metodą SMART?

S, czyli sprecyzowany

Czyli precyzyjnie sformułowany. Taki, który nie pozostawia miejsca na domysły i dopowiedzenia. Tutaj pomocne mogą okazać się pytania: Co chcę osiągnąć? Jakimi metodami? Dlaczego właśnie ten cel chcę zrealizować?

M, czyli mierzalny

Cele, które nie są mierzalne, jest o wiele łatwiej porzucić. Dlatego twój cel musi być możliwy do ocenienia. Zastanów się, w jaki sposób możesz monitorować postępy na drodze do jego osiągnięcia.

A, czyli atrakcyjny

To bardzo ważny punkt, bo dzięki niemu nie tracimy motywacji do działania. Cele SMART powinny być dla Ciebie ciekawym wyzwaniem. Musisz chcieć osiągnąć swoje założenia. Dzięki temu możesz poczuć satysfakcję z wykonania założonego planu. W ten sposób realizacja celu nie będzie frustrującym ciężarem, a ciekawą przygodą z nagrodą na końcu.

R, czyli realny

O tym wspominaliśmy w tym tekście kilkukrotnie. Jednak ludzie mają tendencje do stawiania celi niemożliwych do osiągnięcia. Jeśli przecenisz swoje możliwości, nie osiągniesz danego celu i możesz się szybko zniechęcić. Z drugiej strony, formułując zbyt proste cele, będziesz się po prostu nudził, a wykonany plan nie da Ci zbyt wiele radości.

T, czyli terminowy

Kiedy zabierzesz się za tworzenie postanowień noworocznych, koniecznie musisz sprecyzować ramy czasowe, w jakich mają zostać osiągnięte. Jeśli Twoje postanowienie wymaga dużego nakładu sił i pracy, możesz podzielić go na mniejsze etapy. Realizując poszczególne mini-cele, będzie Ci łatwiej go zrealizować.

Jak wejść w Nowy Rok?

Przede wszystkim na luzie. Koniecznie z dużą dawką optymizmu. To co było złe i smutne zostaw za sobą, a miłe wspomnienia zachowaj. Zrób podsumowanie. Staraj się nie zwracać uwagi tylko na negatywy. Pamiętaj, że ważne jest, aby się docenić i pochwalić za to, co się udało. Pamiętaj też, że życie toczy się dalej.

Jeżeli natomiast potrzebujesz wsparcia, by zmienić swoje życie na lepsze, zapraszamy na wizytę u jednego z naszych specjalistów, który pomożemy Ci dostrzec plusy i zrealizować nowe cele. Tym razem realne, które pozwolą Ci zacząć nowy rok z uśmiechem na twarzy. Zarezerwuj termin poprzez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.

Zarówno okres przedświąteczny, jak i same święta, mogą być źródłem silnych emocji. Dzieje się tak, gdyż świąteczne przygotowania angażują wiele zasobów osobistych. Mogą wzmagać stres i frustrację. Ponadto, wiele osób w tym czasie może czuć się przytłoczonych oraz odczuwać lęk. Nierzadko zdarza się też, że w tym okresie zamiast radości pojawia się smutek. Wszystkie te emocje są naturalne i normalne, jednakże uwierają, męczą i niszczą relacje. Czasem też niszczą nasz skrywany świat wewnętrzny. Mamy więc wybór – możemy poddać się temu, co robią z nami niechciane odczucia i trudne emocje. Możemy też przejąć kontrolę nad sobą – bez względu na stan emocjonalny.

Emocje, z którymi najtrudniej sobie poradzić

Okres przedświąteczny, jak i same święta, mogą być źródłem przykrych emocji, a także zmagać stres. Istnieją różne rodzaje emocji, które potencjalnie mogą być trudne do opanowania. Wśród nich można wyróżnić:

SMUTEK

Obejmuje rozczarowanie, ból, rozpacz, poczucie winy, wstyd, depresję, żal itp. Emocjom tym może towarzyszyć niskie pobudzenie fizjologiczne, jak niska energia, zmęczenie, ociężałość albo podwyższone pobudzenie fizjologiczne, na przykład intensywny płacz i niepokój; myśli o beznadziei, bezsensie, utracie, żalu i nieadekwatności oraz chęć ukrycia się przed rzeczywistością.

ZŁOŚĆ

Współtowarzyszy jej irytacja, wzburzenie, frustracja, odraza, zazdrość, wściekłość, nienawiść itp. Emocjom tym zazwyczaj towarzyszą wysokie napięcie, przyśpieszone tętno, uczucie spocenia lub gorąca, myśli o niesprawiedliwym bądź nieodpowiednim zachowaniu innych, poczucie skrzywdzenia, często chęć odwetu.

LĘK

Z tą emocją wiąże się nerwowość, niepokój, strach, panika czy przerażenie. Tym uczuciom towarzyszą podobne objawy jak złości – przyśpieszona akcja serca, napięcie, wzmożona potliwość, drżenie. Często występują obawy dotyczące tego, jak inni nas ocenią, lęk przed negatywnymi, wręcz katastroficznymi wydarzeniami.

Objawy nieradzenia sobie z trudnymi emocjami

Paradoksalnie, im więcej się boimy, zmagamy i staramy się unikać wszelkich przejawów negatywnych emocji, tym bardziej zwiększa on swoją siłę. Nasz strach i unikanie emocji w rzeczywistości powiększa cierpienie i ból psychiczny. Już sama negatywna emocja wywołuje niekomfortowe doświadczenie. Jeśli nie wyrażamy zgody na te uczucia, może to pogłębiać stany obniżonego nastroju, wybuchów złości czy paraliżującego lęku. Ostatecznie może to doprowadzić do zwiększenia ryzyka zaburzeń emocjonalnych takich jak dystymia a nawet depresja. Zaburzenia emocjonalne sprzyjają również zaburzeniom osobowości.

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?

Jeśli trudne emocje są naturalną częścią naszego życia, równie naturalne powinno być radzenie sobie z nimi tak, aby ograniczyć ich skutki. Za każdym razem, kiedy znajdziesz się w sytuacji, która nie daje Ci spokoju, spróbuj przejąć nad nią kontrolę.

ZATRZYMAJ SIĘ

Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zatrzymanie się i przyjrzenie się sytuacji, która wywołała konkretną emocję. Przyjrzyj się jej i szukaj rozwiązania, które pomoże zmniejszyć nieprzyjemne emocje. Pozytywne radzenie sobie z emocjami wiąże się z dystansowaniem się od wydarzeń i próbą spojrzenia na sytuację z boku.

OBSERWUJ

Teraz zwróć uwagę na emocje, które się pojawiły. Zastanów się, co czujesz? Jak zareagowało twoje ciało? Jakie myśli są w twojej głowie? Jak reagujesz? Co myślisz o sobie, o otoczeniu, o sytuacji, która wywołała takie odczucia?

SZUKAJ ROZWIĄZANIA

Radzenie sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami wymaga podjęcia działań i znalezienia konstruktywnych rozwiązań. Zastanów się zatem nad tym, w jaki sposób mógłbyś rozładować emocje. Pamiętaj, że każdy z nas ma swoje własne, najlepsze metody na regulację trudnych emocji – spróbuj znaleźć swoje własne.

Rozwijanie umiejętności lepszego radzenia sobie z emocjami i większą ich akceptacją może prowadzić do czegoś więcej niż tylko samej tolerancji. Przyczyni się do budowania dobrego samopoczucia, odporności emocjonalnej i większej akceptacji samego siebie. Pomaga to w znalezieniu w sobie miejsca i siły, by stawić czoła trudnym uczuciom.

Czasem emocje, które się pojawiają, są tak silne, że nie sposób poradzić sobie z nimi samemu. Naprzeciw temu przychodzi psychoterapia. Praca z terapeutą pomaga w wypracowaniu konstruktywnych sposobów radzenia sobie z emocjami. Jeśli czujesz, że ten problem dotyczy Ciebie – umów się na wizytę ze specjalistą! Zarezerwuj termin poprzez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.

Dla wielu ludzi święta to radosny okes, podczas którego mogą spędzić czas z rodziną, odpocząć i cieszyć się mijającym rokiem. Nierzadko jednak problemy finansowe, konflikty w rodzinie i samotność są w stanie mocno zestresować nie tylko w tym okresie, ale czas świąt i cała otoczka mogą te odczucia potęgować.

Święta są źródłem stresu, ponieważ na przygotowanie się do nich poświęcamy dużo czasu i energii. Poza tym, kiedy spotykamy się przy stole w dużym gronie krewnych, z którymi widujemy się jedynie przy specjalnych okazjach, mogą padać różne niewygodne pytania, których sami sobie nie chcemy zadawać. To także nasila stres. Nie dla każdego czas świąteczny, to czas upragniony, wyczekiwany i pełen rodzinnego ciepła. Święta mogą być doświadczeniem religijnym, rodzinnym, ale jednocześnie jest to czas, który może otwierać rodzinne konflikty i trudy.

Co robić, by święta były przyjemne?

Skoro święta już są, to spraw, by były przyjemne. Zamiast bezrefleksyjnie rzucać się w wir świątecznych przygotowań lub popadać w odosobnieniu w coraz głębszy smutek i frustrację, zastanów się, jak mają wyglądać święta urządzone po twojemu.

Bądź świadomy

Zanim weźmiesz się do działania, zatrzymaj się na chwilę i odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Jak chcę się czuć w te święta?
  • Z kim – tak naprawdę – chcę je spędzić?
  • Które świąteczne aktywności (i pyszności) sprawią mi przyjemność?
  • Co zrobię – począwszy od dziś, by tak było?

Dzięki odpowiedziom na te pytania, możesz zacząć słuchać siebie i zdobyć się na odwagę wprowadzenia takich zmian, które spowodują, że w te święta będziesz czuć się komfortowo.

Zmień nastawienie

Zaproszenie na rodzinną kolację i przeświadczenie, że mamy jakieś oczekiwania do spełnienia, powodują silny stres i niechęć. A co, jeśli zmienisz święta na czas, w którym zaspokajasz swoje potrzeby? Spędź go z ludźmi, którzy Cię wspierają. Możesz odmówić każdemu albo zignorować coś, jeśli Ci nie odpowiada albo krzywdzi. Możesz spróbować odpuścić tylko jeden element, który Ci nie służy. Nie musisz cierpieć z powodu tradycji i wyimaginowanych zobowiązań.

Odpuść

Postaraj nie skupiać się na tym, co musisz zrobić, co musi być na stole, co należy zrobić, by święta były idealne. To, co robili nasi dziadkowie czy rodzice, nie musi być naszym zwyczajem. Tak naprawdę jedyne, co MUSISZ zrobić, to zrobić dla siebie coś dobrego. Zatracając się w przygotowaniach do świąt i starając się spełnić narzucone przez innych wymagania możesz być pewien jednego – te święta nie będą wyjątkowe. Będą pełne frustracji. Nie ma nic gorszego niż zapomnieć o sobie o swoich potrzebach w świątecznym okresie.

Uzyskaj wsparcie

Jeśli czujesz się bardzo samotny lub po prostu nie dajesz sobie rady z przygotowaniami i wiążącym się z nimi stresem – nie bój się poprosić o pomoc! Jeśli masz do zrealizowania długą listę zadań, zastanów się, jak te zadania możesz podzielić pomiędzy wszystkich domowników. Wspólne działania mogą przynieść wiele przyjemności. Do tego zyskasz więcej czasu, który możesz poświęcić na regenerację ciała i umysłu. Dzięki temu, będzie Ci łatwiej stawiać czoła świątecznym wyzwaniom!

Zarządzaj konfliktem

Święta to czas, w którym wszyscy są napięci, nerwowi, mają nierealistyczne oczekiwania. Jeśli znajdziesz się w niekomfortowej sytuacji, spróbuj zrozumieć punkt widzenia drugiej strony – oni też są zestresowani! Nie oznacza to jednak, że musisz się na wszystko godzić! Zamiast atakować – spróbuj spokojnie wyjaśnić, dlaczego nie zgadzasz się z drugą osobą.

Pamiętaj o tym, że współpraca i wzajemna życzliwość sprzyjają kształtowaniu pozytywnej atmosfery świąt w rodzinnym gronie. Może to ułatwić doświadczanie przyjemności, a nawet radości ze wspólnie spędzonego czasu i pomóc odbudować zaniedbane więzi rodzinne. Do tego, jeśli odpowiednio zadbasz o swoje potrzeby, święta staną się źródłem radości i innych pozytywnych emocji!

Jeśli czujesz, że okres przedświąteczny i przygotowania do świąt nie służą Twojemu zdrowiu psychicznemu – umów się na wizytę ze specjalistą! Zarezerwuj termin poprzez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.

Święta Bożego Narodzenia, a nawet same przygotowania do nich, bywają nazywane magicznym okresem. Często jednak wiążą się z ogromnym stresem. Zakupowy szał, wielogodzinne gotowanie w kuchni, kłopotliwe pytania przy świątecznym stole i presja na bycie radosnym i szczęśliwym. Dla wielu z nas jest to przykry okres, choć wcale nie musi tak być.

Święta nie są pojedynczym dniem, a tak naprawdę całym procesem. Zaczyna się on już na początku listopada, gdy pojawiają się pierwsze oznaki „świątecznej atmosfery”. Wszechobecne świąteczne świecidełka, świąteczne reklamy i odpowiednia muzyka, wprowadzają nastrój, ale stawiają nas też w gotowości. Wysyłają komunikat, że należy przygotować się na wysiłek.

Presja oczekiwań

Odczuwaną frustrację podsycają narzucane przez społeczeństwo schematy. Idealne święta to obraz pięknych, rodzinnych świąt, gdzie wszyscy są uśmiechnięci, zadowoleni i zrelaksowani. Stół zastawiony jest wieloma potrawami, a puste talerze w mgnieniu oka lśnią czystością. W rzeczywistości okazuje się, że święta to skarbonka bez dna, dzikie tłumy w sklepach, niecodzienna walka o karpia, wielkie porządki, czas rodzinnych kłótni, stres, pośpiech i ogromna presja, że wszystko musi wyjść idealnie.

Presja czasu i perfekcji

Wśród codziennych obowiązków musimy znaleźć czas (i siły), by przygotować wymarzone święta. Biegamy od sklepu do sklepu w poszukiwaniu odpowiednich prezentów. Do tego musimy wyprawić rodzinną wigilię i przygotować 12 potraw na stół. A co z mieszkaniem? Zakładamy, że musi być idealnie wysprzątane, podłogi muszą lśnić, a na półkach nie może być ani mieszka kurzu. W rezultacie praktycznie cały grudzień jesteśmy zabiegani, nierzadko kończymy przygotowania tuż przed samą Wigilią. Ta presja i brak chwili wytchnienia dodatkowo wzmagają stres i frustrację w okresie przedświątecznym.

„Pierwsze święta po”

Bez wątpienia to bardzo trudny czas, jeśli to pierwsze święta po odejściu kogoś bliskiego, po rozwodzie, po jakimkolwiek trudnym przeżyciu. Bo pierwszy raz ubierasz choinkę lub pieczesz ciasto bez kogoś lub czegoś znaczącego w Twoim życiu. To bardzo ciężkie doświadczenie. W tej sytuacji bardzo ważne, aby pozwolić sobie odczuwać to, co czujemy. Nie bądźmy na siłę szczęśliwi, radośni i upojeni magią świąt. To przyniesie jeszcze więcej frustracji i tak wykończonemu przygotowaniami  organizmowi.

Presja świąt – jak sobie pomóc?

Oto 4 rzeczy, które możesz zrobić, żeby zmniejszyć presję, a czas świąteczny uczynić trochę bardziej lekkostrawnym:

  1. Przyznaj się przed sobą, że jest Ci ciężko. Daj sobie prawo do odczuwania negatywnych emocji. Emocje zdają się nie znać na kalendarzu. Nie robią sobie wolnego w maju czy grudniu.
  2. Zmniejsz oczekiwania – weź pod uwagę tom że nie ma czegoś takiego jak „idealne święta”. Ślicznie wygląda dopieszczony stół wigilijny, pięknie przystrojone mieszkanie i bardzo cieszą trafione prezenty. Ale jeśli pozwolisz sobie na więcej luzu, święta staną się bardziej „do zniesienia”. A także będą wiązały się z odczuwaniem większej ilości pozytywnych emocji!
  3. Zarezerwuj chwile tylko dla siebie – to bardzo ważne. Chwila odpoczynku pozwoli na regenerację nie tylko ciała, ale także umysłu! W rezultacie Twoja efektywność i zadowolenie z wykonanej wzrośnie. Pamiętaj – to, jak Ty się czujesz, liczy się bardziej niż to, jak się miewa ta pieczeń w piekarniku.
  4. Poproś o pomoc – Prezenty dostajesz i dajesz. Dlatego przygotowania do świąt potraktuj tak samo. Coś z siebie daj, ale i przyjmij pomoc od innych. A jeśli nie przychodzi sama – nie bój się o nią poprosić!

Nie bez powodu w okresie przedświątecznym wiele osób zgłasza się do gabinetu psychoterapeuty. To zdecydowanie bardzo wymagający czas, z którym wiąże się dużo stresu. Tymczasem pomoc specjalisty może pomóc uporać się z trudami okresu przedświątecznego. Ponadto, psychoterapia pomaga odnaleźć charakterystyczne schematy, które powtarzają się co roku w tym okresie. Kiedy zostaną zidentyfikowane, mamy szansę na ich zmianę. Dzięki temu święta mogą przestać być dla nas nieprzyjemnym obowiązkiem i stać się przyjemnością!

Jeśli czujesz, że okres przedświąteczny i przygotowania do świąt nie służą Twojemu zdrowiu psychicznemu – umów się na wizytę ze specjalistą! Zarezerwuj termin poprzez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.

Kompetencje społeczne to nasze narzędzie w interakcji ze światem. Prościej mówiąc, są to wszystkie umiejętności, pozwalające nam dobrze funkcjonować w sytuacjach społecznych. Są istotne w każdym aspekcie naszego życia, również zawodowego. Pracodawcy coraz częściej zwracają na posiadane kompetencje społeczne. Zdają sobie sprawę, że pracownik posiadając takie umiejętności, będzie wykonywał swoją pracę lepiej. Łatwość, z jaką nawiązujemy kontakty, zdolność pracy w grupie, komunikatywność, umiejętność organizowania swojego czasu oraz dostosowania się do panujących zasad, mogą być przepustką do wymarzonej kariery. Czym są i czy można nad je rozwijać?

Czym są kompetencje społeczne?

Najprościej mówiąc, kompetencje społeczne (inaczej umiejętności interpersonalne) to umiejętność postrzegania i rozumienia sytuacji społecznych. W języku potocznym częściej stosujemy termin „umiejętności interpersonalne” w kontekście dobrego radzenia sobie w kontaktach z ludźmi. Jest to również umiejętność do wykonywania określonych zadań z wykorzystaniem naszej wiedzy. Przejawem kompetencji społecznych jest radzenie sobie w codziennych sytuacjach, np. tworzenie więzi. Dobrze rozwinięte umiejętności społeczne umożliwiają nam efektywniej pracować w grupach, nawiązywać kontakty z innymi ludźmi lub po prostu adaptację się do środowiska, w którym żyjemy. Nie są dane raz na zawsze – można i należy je rozwijać. kształtują się w ciągu całego życia człowieka w relacjach z innymi, w różnego rodzaju sytuacjach.

Zakłada się, że kompetencje społeczne mogą być uwarunkowane ze względu na:

  1. cechy charakteru,
  2. wybrane cechy temperamentu,
  3. świadomość społeczną, zwaną inaczej inteligencją społeczną.

Warto wiedzieć, że poziom kompetencji społecznych ściśle wiąże się z poziomem kompetencji emocjonalnych. Dzieje się tak, dlatego że kompetencje społeczne łączą się z empatią, wrażliwością, zdolnością samokontroli i innych, bezpośrednio związanych ze sferą emocjonalną człowieka.

Kompetencje Społeczne – przykłady i ich definicje

Człowiek obdarzony wysokimi kompetencjami społecznymi zna i rozumie zasady właściwego postępowania w określonym środowisku (np. w pracy, szkole). W relacjach z ludźmi potrafi realizować swoje plany i cele, nie wyrządzając przy tym krzywdy innym osobom. Do przykładowych umiejętności należą:

Umiejętności komunikacyjne

Bardzo cenionymi i bardzo istotnymi umiejętnościami interpersonalnymi są umiejętności komunikacyjne. Związane są one przede wszystkim z komunikowaniem się z innymi ludźmi. Do tej grupy należy umiejętne i sprawne nawiązywanie nowych kontaktów z ludźmi, zyskania u nich sympatii oraz zrobienie dobrego wrażenia.

Istotnym elementem umiejętności komunikacyjnych jest aktywne słuchanie. Jest to technika, która pozwala nam na poprawne zrozumienie kogoś, kto z nami rozmawia. Dzięki temu nasz rozmówca czuje się doceniony, wysłuchany i nabiera do nas zaufania. Do umiejętności komunikacyjnych zalicza się również dar do przemawiania, w małym lub większym gronie. Jak można się domyślić – umiejętności takowe przydają się w każdej branży i są wymagane na wysokich stanowiskach, w tym kierowniczych.

Umiejętność rozwiązywania konfliktów

Kolejna, bardzo istotna kompetencja społeczna, jaką jest technika rozwiązywania konfliktów. Współcześnie jest bardzo ceniona, a przydaje się nie tylko w pracy, ale również w domu. Szczególnie ceni się tą umiejętność wśród kadry kierowniczej, managerskiej czy u nauczycieli. Przydatna okazuje się również w relacji między innymi ludźmi i związkach. Osoba, która posiada wysoki poziom tej umiejętności potrafi szybko zażegnać konflikt, a nawet do nich nie dopuszczać.

Umiejętność pracy w zespole

Praca w zespole to bardzo pożądana umiejętność interpersonalna. Niejednokrotnie, przeglądając oferty pracy, możemy napotkać się na wymóg posiadania takiej techniki. Nic w tym dziwnego. Umiejętność ta jest bardzo ważna niemal w każdym zawodzie. Doceniane są najbardziej w dużych firmach, gdzie stale pracujemy z tymi samymi osobami nad różnymi projektami.

Umiejętność motywowania

Dar motywowania innych czy wpływania na ludzi jest bardzo cenioną umiejętnością. Daje możliwość zachęcania ludzi do aktywności, walki z przeciwnościami czy mobilizowania do działania. Ta Kompetencja Społeczna sprawdzi się nie tylko w kadrze zarządzającej, ale i w marketingu, fizjoterapeuty czy trenera.

Umiejętność adaptacji społecznej

Adaptacja społeczna to zdolność do dostosowywania się do zmian, chęć podejmowania wyzwań czy praca w różnych, często zmiennych, warunkach. Osoba posiadająca wysoce rozwiniętą adaptację społeczną jest otwarta na nowości i bez problemów adaptuje się w nowych warunkach.

Umiejętność pracy pod presją

Jest to kolejna, bardzo często wymagana kompetencja społeczna. Na każdym stanowisku mamy do czynienia z mniejszym lub większym czynnikiem stresu. Posiadanie tej umiejętności pozwala nam na swobodną pracę, mimo presji czasu czy warunków stresowych.

Umiejętności negocjacyjne

Posiadanie tej kompetencji społecznej jest wysoko cenione przez pracodawców. Zdolność rozwiązywania konfliktów na drodze negocjacji, czy negocjowanie samo w sobie, wymaga charyzmy, jak i bardzo wysokich zdolności komunikacyjnych.

Umiejętności asertywne

Umiejętności asertywne to inaczej wyrażanie swojego zdania w umiejętny sposób, tak aby nie urazić innych osób. Bycie asertywnym przydaje się nie tylko w życiu zawodowym, ale i w prywatnym. Dzięki tej postawie ułatwia przeprowadzać trudne rozmowy czy dyskusje.

Zarządzanie czasem

Umiejętne zarządzanie czasem jest bardzo pożądane przez pracodawców, ale i nie tylko. Jeżeli dobrze wykształcimy tą cechę, będziemy w stanie wykonywać więcej czynności, w mniejszej ilości czasu.

Kreatywność

Cecha ta jest bardzo ceniona przez ludzi i pracodawców. Ludzie kreatywni są zazwyczaj bardziej ambitni, bardziej inteligentni, mają wiele pasji i wkładają większe zaangażowanie we wszystko, co robią. Ta kompetencja społeczna jest bardzo ceniona w marketingu czy reklamie, ale również w pracy nauczyciela.

Krótko ujmując, najważniejszymi kompetencjami społecznymi są:

  • umiejętność przystosowania się do różnych sytuacji,
  • skuteczne porozumiewanie się z innymi,
  • współpraca w grupie,
  • rozwiązywanie konfliktów,
  • umiejętność własnej autoprezentacji,
  • argumentowanie własnych racji,
  • asertywne wyrażanie swoich uczuć, przekonań,
  • radzenie sobie z emocjami
  • radzenie sobie z krytyką, porażką.

Kompetencje społeczne w pracy

Nie da się ukryć, że kompetencje społeczne są cenione na rynku pracy i pożądane przez pracodawców. Dzieje się tak, ponieważ umiejętności nabyte i rozwijane w kontaktach z innymi ludźmi wpływają na efektywność funkcjonowania zawodowego. Umożliwiają budowanie pozytywnych relacji pracy, w rezultacie kształtując pozytywne środowisko i klimat pracy. W ten sposób, przyczyniając się do rozwoju zawodowego. Tak naprawdę, kompetencje społeczne potrzebne są na każdym etapie związanym z realizacją kariery zawodowej:

  • podczas poszukiwania pracy – w procesie rekrutacji
  • podczas adaptacji w nowym miejscu pracy
  • w komunikacji z przełożonymi i współpracownikami
  • w kontaktach z klientami i innymi

Kompetencje Społeczne – do czego się przydają?

Kompetencje Społeczne przydają się w codziennych życiu. Przede wszystkim ułatwiają radzenie sobie w sytuacjach ekspozycji społecznej. Jest to między innymi umiejętność, dzięki której nie mamy problemów z przemawianiem publicznie czy w grupie. Umiejętności interpersonalne jest nie lada ułatwieniem w kontaktach z ludźmi. Uważne słuchanie pozwala na łatwiejsze nawiązywanie nowych kontaktów. Kompetencje Społeczne przydają się również podczas rozwiązywania sporów i problemów, które mogą pojawić się podczas wykonywania zadań. Są również związane z brakiem strachu przed podejmowaniem decyzji, nawet tych ryzykownych. Zdolność do działania i wykazywanie inicjatywy jest również zaliczana do Umiejętności Interpersonalnych. Do grona tych cech można również zaliczyć kreatywność, która pozwala rozwinąć skrzydła przy wielu projektach czy zadaniach.

Czy można podnieść kompetencje społeczne?

Kompetencje społeczne kształtują się na przestrzeni całego naszego życia. Tak naprawdę nieustannie poddawani jesteśmy treningowi kompetencji społecznych, przez codzienne doświadczenie. Skutkiem tego jest możliwość ich rozwijania w toku całego życia! Jak można to zrobić? Umiejętności społeczne można rozwinąć podczas:

  • Podczas samodzielnej pracy w codziennych sytuacji społecznych – wymaga to dużego zaangażowania i samoświadomości, ale nie jest to niemożliwe!
  • Treningu umiejętności społecznych, w którym ćwiczy się wiele umiejętności w różnych sytuacjach, wykorzystując w tym celu ćwiczenia praktyczne,
  • psychoterapii, w czasie której terapeuta pomaga dojrzeć trudności w sposobie funkcjonowania, a także je przepracować, ucząc przy tym potrzebnych umiejętności społecznych.

Dobrze rozwinięte kompetencje społeczne ułatwią kontakt z innymi ludźmi, a także mogą być przepustką do wymarzonej kariery.

Jeśli czujesz, że ten problem dotyczy Ciebie i chciałbyś skonsultować się z terapeutą – umów się na wizytę! Zarezerwuj termin poprzez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.