Pierwsza wizyta w gabinecie psychoterapeuty – co warto wiedzieć?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Zastanawiasz się jak wygląda pierwsze spotkanie z psychoterapeutą? Być może właśnie przed Tobą pierwsza wizyta w gabinecie. A może jeszcze nie zdecydowałaś/eś się na spotkanie z terapeutą, bo nie do końca wiesz, czego możesz się spodziewać? W Twojej głowie pewnie pojawia się wiele myśli i obaw dotyczących tego spotkania, dlatego spróbujemy przygotować Cię na pierwszą wizytę tak, aby była ona dla Ciebie wstępem do udanej współpracy z terapeutą.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty? Psychoterapia Warszawa

Pierwsze spotkania z psychoterapeutą to czas, gdy terapeuta będzie chciał zebrać podstawowe informacje o Tobie i problemie, z jakim się do niego zgłaszasz. Możesz spodziewać się, że zada Ci pytanie dotyczące objawów, jakich doświadczasz i które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie oraz tego, jak długo się one utrzymują. Wszystkie informacje, które zbierze terapeuta, mają za zadanie pomóc w dobraniu odpowiedniej formy terapii (krótko lub długoterminowej) oraz określeniu celu lub celów, jakie mają być w jej czasie osiągnięte, także tych, które Ty chciałbyś osiągnąć.

Terapeuta nie jest intruzem, który będzie wdzierał się w głąb Twojego umysłu i wyciągał na zewnątrz to, co trudne. To Ty przychodzisz po pomoc. Udzielając odpowiedzi na jego pytania masz pełne prawo opowiedzieć tyle, na ile czujesz się na siłach. Możesz także odmówić odpowiedzi, jeśli czujesz, że w danej chwili pytanie jest dla Ciebie zbyt trudne. Dla większości z nas nie jest przyjemne opowiadanie o swoich trudnościach, porażkach, uczuciach, odrzuceniach. Szczególnie obcej osobie. Dlatego terapeuta nie będzie nas naciskał ani zmuszał do opowiedzenia czegoś o czym nie chcemy mówić.

Pierwsze spotkanie z terapeutą – i co dalej? Psychoterapeuta Warszawa

Kiedy przyjdzie na to odpowiedni moment, terapeuta może dopytać o kilka faktów dotyczących Twojej przeszłości, dzieciństwa, życia rodzinnego, związków, pracy, relacji interpersonalnych, przebytych chorób, reakcji na stres, aktualnej sytuacji życiowej czy motywacji.

Potem terapeuta przedstawi, jak on rozumie Twoje trudności, wspólnie ustalicie czym moglibyście się zająć. Które płaszczyzny Twojego życia są niezadowalające i wymagają pracy. Jakie wartości i przekonania kierują Twoim życiem, jak je rozumieć, skąd one się wzięły i jak można je modyfikować. Być może czas na zebranie wszystkich informacji i ich omówienie zajmie więcej niż jedno spotkanie, dlatego wstępna konsultacja może trwać nawet do kilku sesji.

Kontrakt terapeutyczny

Po wstępnej konsultacji, kiedy znany jest już problem, z jakim zwracasz się od terapeuty, zapewne zaproponuje Ci on podpisanie kontraktu. Jest to swoista umowa, w której określa się formalne kwestie psychoterapii. Zawarte są tam cel terapii, częstotliwość spotkań, płatności oraz zasady odwoływania sesji.

Co warto wiedzieć o terapii? Psychoterapia Warszawa Mokotów

To jak wygląda sesja terapeutyczna zależy od wielu czynników. Kiedy wszystkie informacje zostaną zebrane, nadchodzi czas, by wybrać jaka forma terapii będzie najkorzystniejsza, aby otrzymać jak najlepsze efekty. Na przebieg każdego spotkania wpływa także relacja terapeutyczna, kondycja psychiczna i moment terapii. W trakcie jednego procesu terapeutycznego sesje mogą bardzo różnić się od siebie.

Pierwsze spotkanie w gabinecie terapeuty może wiązać się ze stresem i lękiem. W Strefie Myśli dbamy o to, aby nasi pacjenci czuli się komfortowo. Staramy się z empatią i wrażliwością zaopiekować się nimi i ich emocjami. Aby umówić się na konsultację psychologiczną skontaktuj się z nami mailowo: recepcja@strefamysli.pl, telefonicznie: 22 490 44 12 lub umów się poprzez system zapisów online. Serdecznie zapraszamy!