Atmosfera w pracy – jak wpływa na nas prywatnie i zawodowo?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Większą część naszego życia spędzamy w pracy, jednak trudno jest nam skupić się na powierzonych obowiązkach i dawać z siebie 100%, kiedy samo przyjście do siedziby firmy powoduje wzrost napięcia, szybsze bicie serca i ucisk w żołądku. Nieustanny stres i niechęć do współpracowników to tylko przykładowe przyczyny zaniedbywania obowiązków, dlatego tak ważna jest atmosfera pracy, w jakiej przychodzi nam wykonywać powierzone zadania. Atmosfera w pracy wiąże się zazwyczaj ze sposobem zarządzania organizacją. W przypadku, gdy w pracy panuje dobra, przyjazna atmosfera, zdecydowanie pozytywnie wpływa ona na pracowników, dzięki czemu ich efektywność wzrasta. Jednak jeśli w naszej pracy panuje napięta atmosfera, niesie ona za sobą szereg negatywnych skutków wpływających na wiele aspektów naszego życia.

Atmosfera w pracy

Atmosfera w pracy jest ściśle związana ze sposobem zarządzania w organizacji. Wpływ na nią ma zarówno podejście pracodawców, przełożonych, jak i współpracowników. To oni tworzą atmosferę tego miejsca i wpływają na naszą motywację do działania, chęć przychodzenia do pracy i wykonywania swoich obowiązków. Dobrą atmosferę w pracy można określić jako powodującą, że pracownicy chętnie przychodzą do swojego miejsca zatrudnienia. Przejawia się przede wszystkim tolerancją wśród załogi, pozytywnymi relacjami wśród pracowników oraz między pracownikami a kierownictwem. Charakterystyczne dla przyjaznej atmosfery są takie elementy jak współpraca, poczucie sprawiedliwości, równego traktowania, wzajemna pomoc oraz brak niezdrowej rywalizacji. Praca w takiej atmosferze będzie dla nas przyjemnością, a nasza wydajność bez wątpienia będzie wyższa. Jednak może zdarzyć się tak, że w miejscu pracy spotkamy się z sytuacją wręcz odwrotną – środowisko pracownicze będzie przesiąknięte niezdrową rywalizacją, dyskryminacją, a pomiędzy pracownikami będą krążyły np. plotki na temat różnych osób czy sytuacji, jakie miały miejsce nie tylko w pracy, ale także poza nią. Taka negatywna atmosfera może wpływać na pracowników w różnorodny sposób. Prócz obniżenia jakości wykonywanej pracy (bowiem kto chciałby pracować na co dzień w takich warunkach?) znacząco może obniżyć jakość wielu aspektów naszego życia.

Zła atmosfera w pracy

Zła atmosfera w pracy jest skutkiem przede wszystkim niewłaściwego zarządzania organizacją. Niesprawiedliwy podział obowiązków czy faworyzacja przez przełożonego pewnych pracowników może przyczynić się do narastania złości oraz wybuchów konfliktów pomiędzy pracownikami. Z tymi czynnikami wiąże się kolejny – przeciążenie pracą. Nadmiar obowiązków w pewnym momencie da o sobie znać, powodując zwiększenie drażliwości, wybuchy zdenerwowania, pogorszeniem zazwyczaj i tak niezbyt pozytywnych relacji z innymi pracownikami. Zdarza się, że za niemiłą atmosferą w pracy stoją pracownicy myślący tylko o własnym sukcesie. Takie osoby, nie potrafiące współpracować w zespole, mogą konkurować z innymi i tworzyć nastrój rywalizacji, bądź prowadzić tzw. „wyścig szczurów”. Może to przyczyniać się do podziału pracowników. Podział na grupy, zazwyczaj „lepsze” i „gorsze”, powoduje uwydatnianie się różnic. Sprzyja to powstawaniu plotek oraz zwiększania się dystansu między pracownikami. Może to spowodować, że zaczniemy czuć się nieswojo, a atmosfera w pracy stanie się co najmniej dziwna.

Ważną rolę w tworzeniu panującego nastroju odgrywa także pracodawca oraz przełożeni, ponieważ to oni mogą tworzyć okropną atmosferę w miejscu pracy. Nieumiejętność kierowania zespołem oraz ustalania panujących w nim reguł i zasad sprzyja powstawaniu chaosu organizacyjnego. Dodatkowo brak komunikacji z pracownikami lub niska umiejętność komunikacji często przyczynia się do narastania frustracji z powodu braku informacji. Brak informacji zwrotnej odnośnie naszych działań powoduje, że nie potrafimy określić, czy wykonujemy naszą pracę poprawnie i czy jesteśmy dobrymi pracownikami. W tej sytuacji może pojawić się niepewność, która będzie powodowała wzrost stresu, co może wpływać na nasz stosunek do współpracowników i powodować pogorszenie panującej atmosfery. Warto także zaznaczyć, że atmosfera w pracy może być umyślnie utrudniana przez współpracowników, którzy celowo chcą zaszkodzić innym. Nie można zapominać także, że możemy spotkać się z pewnym nadużyciem, jakim jest mobbing. W takiej sytuacji nie należy go ignorować i warto natychmiast podjąć kroki w celu zaprzestania działań tej osoby.

Jak zła atmosfera w pracy wpływa na życie codzienne?

Ciągła, napięta atmosfera w pracy nie tylko obniża efektywność, lecz wpływa na inne aspekty życia codziennego pracowników. Powodowany przez nią stres może przejawiać się wieloma symptomami fizjologicznymi, np. poprzez nieustannie pojawiające się bóle brzucha , żołądka, czy zaburzenia hormonalne. Atmosfera w pracy może przyczynić się do pojawienia się depresji, spadku samooceny, motywacji czy aspiracji zawodowych.
Jednym z najważniejszych aspektów naszego życia, na który silnie wpływa atmosfera w pracy, jest nasza rodzina. Ciągłe zamartwianie się problemami w pracy powoduje, że przenosimy je do naszego życia prywatnego. Nierzadko wyładowujemy się na naszych bliskich, przenosimy na nich nasze negatywne emocje oraz frustracje. Może to przyczynić się do wybuchania kłótni rodzinnych i pogłębiać pojawiające się kryzysy.

Zła atmosfera w pracy – jak sobie z nią radzić?

Kiedy czujemy, że panująca atmosfera w pracy zaczyna nas przytłaczać, warto zastanowić się, jak można byłoby ją zmienić.

  1. Ustal granice
    Pierwszym krokiem jest ustalenie granic. Pamiętaj o tym, że przekraczanie naszych granic osobistych nie może być traktowane jako niewinny żart. Jeśli czujesz, że czyjeś zachowanie czy uwaga stają się zbyt personalne, spokojnie i rzeczowo zwróć tej osobie uwagę. Pamiętaj jednak, żeby panować nad nerwami i zamiast obrażać się, wytłumaczyć, jakie emocje powoduje w was takie zachowanie. Dystans do siebie nie musi być równoznaczny z brakiem szacunku.
  2. Rozmawiaj
    Brak komunikacji to jedna z najczęstszych przyczyn złej atmosfery w pracy. Zamiast dusić wszystko w sobie, porozmawiaj spokojnie ze współpracownikami na temat panującej sytuacji. Razem łatwiej jest znaleźć rozwiązanie. Dodatkowo luźne rozmowy z innymi spowodują, że otworzycie się i poznacie, a to może zatrzeć dzielące was różnice.
  3. Pracuj nad sobą
    Koleżanka z biurka obok irytuje Cię coraz bardziej i nie wiesz dlaczego tak jest? W takiej sytuacji dobrze jest przyjrzeć się sobie. Często okazuje się, że to co nas drażni w innych, to nasze własne wady w odbiciu lustrzanym. Pracując nad sobą i swoimi wewnętrznymi konfliktami mamy większą szansę naprawić złe relacje w pracy, a postawienie się na czyimś miejscu sprawia, że cudze zachowania od razu stają się bardziej jasne.
  4. Poszukaj pomocy
    Może zdarzyć się tak, że mimo podejmowanych działań atmosfera w pracy nie zmienia się, a my czujemy się coraz bardziej przytłoczeni. Gdy nie wiemy, jak poradzić sobie z pojawiającymi się frustracjami, warto zastanowić się nad konsultacją z psychologiem. Nie jest on tak zaangażowany emocjonalnie w problem jak my, dzięki czemu może być bardziej obiektywny i skutecznie pomóc. Psycholog nie ocenia swoich pacjentów, a jego cała uwaga jest skierowana na empatycznym zrozumieniu sytuacji.

Próbowałeś już wielu działań, a one wciąż nie przynoszą skutku? Czujesz, że problem zaczyna cię przerastać i nie jesteś w stanie sam sobie z nim poradzić? Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie z naszym specjalistą: 22-490-44-12.