Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia motywacja do pracy ma wpływ na to, jak wykonujemy powierzone obowiązki. Dzięki niej jesteśmy w stanie pracować szybciej i efektywniej jednocześnie. Gdy motywacji do pracy nie brakuje, obowiązki zawodowe przestają być przykrą koniecznością, a zaczynają dawać coraz to większą satysfakcję.
Czym jest motywacja?
Motywację możemy rozumieć jako coś, co pobudza nas do działania i pozwala w tym działaniu wytrwać. Jest to nic innego jak bodziec, który uruchamia w nas energię potrzebną do podjęcia wysiłku w celu wykonania określonego zadania. To także stan gotowości, w którym budzi się w nas chęć do pracy. Motywację dzieli się na wewnętrzną i zewnętrzną. Z motywacją wewnętrzną mamy do czynienia w sytuacji, kiedy podejmujemy aktywność bez widocznych zewnętrznych nagród – robimy coś, bo sprawia nam to przyjemność czy też daje okazję do poznawania czegoś nowego, poszerzania wiedzy bądź rozwijania swojego potencjału. Motywacja zewnętrzna jest w sytuacji, gdy podejmowane przez nas działania mają na celu osiągnięcie zewnętrznych korzyści.
Co nas motywuje – czynniki motywujące do pracy
- Pieniądze – są oczywistym motywatorem, ponieważ pracujemy dla wynagrodzenia. Jeśli płaca nie osiąga wystarczającego poziomu, motywacja również nie wkracza na odpowiednio wysoki poziom. To, że motywują nas pieniądze, jest w pełni zrozumiałe i nie należy się tego wstydzić.
- Uznanie – w społeczeństwie żyje wiele osób, dla których uznanie innych jest niezwykle ważne. Pochwała z ust szefa czy premia są dla nich wyznacznikami dobrze wykonanej pracy, więc gdy jej doświadczą ich motywacja do pracy rośnie.
- Osiągnięcia – osoby z dużą potrzebą osiągnięć odczuwają satysfakcję, jeśli uda się im osiągnąć zamierzony cel i zrealizować zadanie.
- Prestiż – szacunek otoczenia, a także osiągnięcie pewnego statusu społecznego związanego z wykonywaną pracą to również dla wielu osób czynnik wzmacniający zaangażowanie w pracę.
- Rozwój osobisty – istnieją osoby, dla których kwestie związane ze swobodą bycia sobą i umacniania swojego charakteru dzięki wyzwaniom zawodowym mają ogromne znaczenie. Możliwość doświadczania ich w wykonywanej pracy wpływa pozytywnie na ich motywację.
- Bezpieczeństwo – stabilność zatrudnienia, wynagrodzenie na czas, dobra sytuacja firmy to dla pracowników kwestie niezwykle ważne, które pozwalają im cieszyć się życiem i nie martwić na zapas. Praca, która nie zapewnia bezpieczeństwa (regularnych wypłat, stabilnej umowy, itp.) nie będzie satysfakcjonująca dla osób, u których potrzeba bezpieczeństwa jest niezwykle ważna.
- Rozwój zawodowy – możliwość rozwoju w pracy często staje się jednym z silniejszych motywatorów u osób, które mają dużą potrzebę rozwoju zawodowego, nie cierpią stagnacji i chcą piąć się po szczeblach kariery
- Work-life balance – ostatnio bardzo często podkreśla się, że pracujemy, by żyć – nie odwrotnie. Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym oraz posiadanie wolnego czasu poza pracą jest silnie motywujące.
- Relacje – dla niektórych motywująca jest sama przyjemność z przebywania z ludźmi i wspólne realizowanie zadań.
Jak zwiększyć motywację?
- Rozplanuj wszystko, co musisz zrobić.
Jeżeli masz do wykonania kilka rzeczy, nie rób ich wszystkich na raz. Rozplanuj dobrze to, co musisz zrobić. Zacznij od załatwiania spraw, które są najpilniejsze. Na koniec zostaw te, które mogą trochę poczekać.
- Dbaj o dobre relacje ze swoimi znajomymi w pracy.
Atmosfera w pracy jest niezwykle istotna dla naszej motywacji. Rozmowa ze współpracownikami i zmniejszenie dystansu do nich sprawi, że chętniej będziesz przebywać w swoim miejscu pracy. W końcu każdy z nas preferuje otaczanie się ludźmi, których lubimy.
- Unikaj rozpraszaczy.
Jest oczywiste, że skupienie się na pracy czy nawet na nauce, jeśli mamy pod ręką telefon, tablet, albo uruchomione portale społecznościowe może być trudne. O ile to możliwe – odłóż na bok telefon i wszystko to, co Cię rozprasza. Gdy masz do zrobienia coś ważnego, postaraj się, aby w pobliżu nie było żadnych przedmiotów, które odrywałyby Cię od pracy.
- Nagradzaj się za dobrze wykonaną pracę.
Jeżeli masz na głowie naprawdę sporo obowiązków, zaplanuj dla siebie po ich wykonaniu jakąś fajną nagrodę. Może radość sprawi Ci nowa książka albo czas spędzony wspólnie z przyjaciółmi po wykonaniu zadania?
- Wyznacz sobie określony czas na pracę oraz określony czas na przyjemności.
Dobrym pomysłem jest ustalenie sobie, w których godzinach pracujesz, a w których spędzasz czas w inny sposób. Harmonogram pozwoli Ci uporządkować dzień, a przy okazji nie będziesz mieć ciągle wrażenia, że masz jeszcze coś do zrobienia.
- Pamiętaj o przerwach!
Nie pozwól, aby praca zajmowała Ci cały dzień albo kilka godzin z rzędu. Czynniki, które motywują do pracy to także myśl o tym, że już za jakiś czas czeka nas miła przerwa. Odejdź od komputera, przespaceruj się, rozciągnij mięśnie. Chwila oddechu dobrze Ci zrobi i sprawi, że będziesz miał więcej ochoty do pracy.
Zabójcy motywacji – co osłabia motywację?
Czynnikami, które mogą osłabiać motywację wewnętrzną są terminy, rywalizacja i kontrola. Wyznaczony czas, w którym należy wykonać zadanie obniża motywację. Tak samo rzecz ma się w przypadku współzawodnictwa – ono także obniża poziom motywacji. Podobnie kontrolowanie, obojętnie czy w formie bezpośredniej czy pośredniej jaką np. może być filmowanie lub monitoring.
Kłopoty z motywacją
Problemy z motywacją mogą mieć wiele źródeł. Niekiedy za brakiem motywacji stoi przemęczenie, a czasem jest to obawa przed nieznanym czy podjęciem ryzyka. Brak motywacji do pracy może wiązać się z jej niedopasowaniem do predyspozycji zawodowych. Może być także jednym z symptomów świadczących o depresji. Niezależnie od przyczyn braku motywacji może zdarzyć się tak, że będziesz potrzebował pomocy profesjonalisty. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy psychoterapeuty.
Psychoterapia to czas, kiedy możesz poszukać źródła problemu i skupić się na tym, co dla Ciebie istotne. Jeśli czujesz, że problem motywacji dotyczy Ciebie, zawsze możesz skorzystać z konsultacji psychologicznej ze specjalistą. Pomoże Ci on wzbudzić motywację na nowo. Umówisz ją poprzez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.