Jak wybrać zawód, który do Ciebie pasuje?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Wybierając zawód musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie możesz kierować się np. tylko wysokością zarobków lub trybem pracy. Na to, czy będziesz czuł się spełniony, wpływa wiele składników. Możliwość realizowania pasji, poczucie sensu, work-life balance, a także wykorzystywanie swojego potencjału – to tylko niektóre czynniki, które warto wziąć pod uwagę.

Jaki zawód wybrać?

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu – tak powiedział Konfucjusz. Jednakże, nie każdy może z czystym sumieniem przyznać, że czuje się spełniony na swoim stanowisku. Niestety, świadomość bycia w niewłaściwym miejscu przyczynia się do frustracji, niezadowolenia, wypalenia, a w efekcie konieczności zmiany pracy. Na wybór zawodu powinny wpływać nie tylko kwestie zarobkowe, ale także możliwość rozwoju osobistego oraz spójność z pasjami. Przed podjęciem tej ważnej decyzji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, tj. zainteresowania, umiejętności, predyspozycje psychiczne, fizyczne oraz wymagania rynku pracy.

Zasugeruj się swoimi pasjami

Może wydawać się to banalne, ale w rzeczywistości może znacznie ułatwić wybór ścieżki zawodowej. O zainteresowaniach świadczą między innymi sposoby spędzania wolnego czasu, angażowanie się w określoną aktywność (zajęcia pozaszkolne, kółka zainteresowań), oglądanie filmów i czytanie książek o danej tematyce, chęć ciągłego pogłębiania swojej wiedzy z danych dziedzin. Silne pasje, które nie uległy zmianom z biegiem lat, mogą być traktowane jako drogowskaz podczas planowania ścieżki edukacyjnej czy kariery zawodowej. To właśnie praca, która jest jednocześnie pasją, jest receptą na sukces zawodowy.

Poznaj swoje umiejętności i kompetencje

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru zawodu są posiadane umiejętności i kompetencje. Każda profesja wymaga określonych umiejętności oraz kompetencji. Są to wszystkie cechy, które powodują, że w danych warunkach wzrasta skuteczność wykonania zadań. Do kompetencji zawodowych zalicza się poziom wytrenowania w danej czynności, rzeczywiste doświadczenie i wiedzę. Bardzo ważną częścią kompetencji jest też przekonanie o własnych możliwościach radzenia sobie z danymi zadaniami. Inną ważną kompetencją jest umiejętność skutecznej komunikacji czy też kreatywność. Określone kompetencje rozwijają się na podłożu predyspozycji.

Poznaj swoje predyspozycje

Predyspozycje zawodowe to cechy związane z czyimiś skłonnościami lub umiejętnościami, które mogą być szczególnie przydatne w określonych zawodach. Dopasowanie pracy do swoich wrodzonych preferencji i uzdolnień zwiększa szanse na czerpanie z niej satysfakcji. Na początku warto samodzielnie zbadać, czy uzdolnienia pokrywają się z wymogami danego zawodu. Bezcenne może okazać się również spotkanie z doradcą zawodowym, który udziela porad oraz wspiera w odkrywani mocnych stron. W tym celu często posługuje się profesjonalnymi testami kompetencyjnymi.

Psychologiczne doradztwo zawodowe

Znając swoje umiejętności, kompetencje oraz predyspozycje możesz określić swój profil zawodowy. Bez wątpienia zdobyta wiedza pomoże Ci w wybraniu odpowiedniego dla siebie zwodu. Profil zawodowy możesz spróbować określić sam, jednak może sprawić Ci to pewne trudności. Warto więc zastanowić się nad profesjonalną pomocą i skorzystać z psychologicznego doradztwa zawodowego.

W Strefie Myśli prowadzimy Autorski Program Doradztwa Zawodowego, który oparty o profesjonalne narzędzia i dogłębną wiedzę psychologiczną. Dzięki temu możemy dokonać rzetelnej i trafnej analizy, a w praktyce zaoferować realną i praktyczną pomoc w wyborze dalszej ścieżki rozwoju. Jeśli stoisz przed wyborem studiów lub dalszej drogi rozwoju zawodowego i chcesz podjąć trafną decyzję o swojej przyszłości umów się na rozmowę! Skontaktuj się z nami poprzez przez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.