Jak przeżyć rozstanie? Etapy rozstania.

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Rozstanie to trudny moment w życiu. Często wiąże się z trudnymi emocjami, ponieważ nagle z życia znika ktoś, kto do tej pory był bardzo ważny. Jest to pewnego rodzaju strata, która wiąże się z żałobą. Czasami potrzeba czasu, żeby przejść przez wszystkie etapy rozstania. Jaki jest zatem proces gojenia złamanego serca i jak poradzić sobie po rozstaniu?

Doświadczenie straty w życiu każdego człowieka jest nieuniknione. Traci się przyjaciół, znajomych, utracić można miłość, rozpaść może się małżeństwo, zakończyć związek, z którym wiązało się nadzieje. Bez względu na to, jak długo trwał związek oraz kto podjął decyzję o rozstaniu, utrata bliskiej osoby może powodować ogromny ból emocjonalny. Jest to naturalne. Rozpacz po rozstaniu charakteryzuje się pewnymi etapami. Przez fazy rozstania przechodzą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ich przejście i pozwolenie sobie na przeżywanie emocji pozwoli odzyskać równowagę emocjonalną i pójść z życiem naprzód.

Elizabeth Kubler-Ross przedstawiła pięć etapów żałoby, jakich doświadczamy po śmierci bliskiej osoby. Przez te same fazy możemy przechodzić na skutek utraconego związku, który także wiąże się ze stratą ważnej dla nas osoby.

1. Szok i zaprzeczanie

Zaprzeczenie w początkowych etapach rozstania jest naturalną reakcją na trudną wiadomość. Rozstanie dla większości wiąże się z czymś nieprzyjemnym. Dlatego organizm stosuje mechanizm obronny, jakim jest zaprzeczenie. Dzięki temu może chronić naszą psychikę przed zbyt trudnym do zniesienia doświadczeniem, na które nie jesteśmy przygotowani czy wobec którego czujemy się słabi, bezsilni.

2. Gniew

Kiedy szok i zaprzeczanie mijają, powoli dociera do nas, że rozstanie to naprawdę realna sytuacja. W tym momencie może pojawić się gniew, złość czy też wściekłość. I są to jak najbardziej naturalne emocje, które towarzyszą rozstaniu. W tej fazie rozstania często także próbujemy znaleźć winnego zaistniałej sytuacji. W rezultacie możemy obwiniać siebie lub kogoś innego, a także w tę stronę kierować swoją złość. To normalne, bowiem złość może także maskować smutek czy lęk, które na tym etapie są niezwykle trudne w przeżywaniu.

3. Negocjacje

Kiedy zrozumiemy, że gniew nie jest w stanie rozwiązać naszego problemu czy też przywrócić utraconej relacji, przechodzimy do kolejnego etapu żałoby po rozstaniu. Faza negocjacji jest próbą targowania się z partnerem, sobą, losem, bliskimi, itd. Niesie to nadzieję, że dzięki naszem staraniom uda się nam przywrócić to, co utracone.

4. Przygnębienie i depresja

Kolejna faza jest najsilniejszym, ale też bardzo potrzebnym etapem rozstania. Tutaj rozstanie jawi się w naszej świadomości jako coś nieuchronnego i oczywistego. Powoli zaczynamy godzić się z tą sytuacją, jednak wciąż pojawiają się trudne emocje. Odczuwamy smutek, rozpacz, pustkę, bezsilność i bezradność. Ważne jest, żeby nie tłumić i spychać tych emocji, a dać sobie przestrzeń i pozwolić sobie na ich przeżywanie. Etap przygnębienia i depresji jest czasem refleksji nad tym co zostało utracone, nad własnym życiem i nad samym sobą. Jest to czas na opłakiwanie związku.

5. Akceptacja

Akceptacja stanowi ostateczny etap przepracowywania straty. Kiedy już doświadczymy gniewu, bezsilności i smutku, z czasem intensywny smutek powinien stopniowo tracić na sile i ustępować miejsca coraz bardziej neutralnemu stanowi. Istotne jest to, że akceptacja nie oznacza zapomnienia o utraconej relacji, obojętności wobec osoby, z którą się rozstaliśmy lub o braku tęsknoty za tym, co było. Możemy tęsknić i odczuwać żal. Jednakże, na tym etapie nie odczuwamy już silnych, niekontrolowanych emocji związanych ze stratą. Również przestajemy już obwiniać siebie i innych o przyczynę rozstania. Jest to zatem dobry czas na stopniowe posuwanie się naprzód i odbudowywanie swojego życia. Na przywracanie elementów, których być może zabrakło w związku, takich jak pielęgnowanie przyjaźni, hobby czy wyznaczanie nowych celów.

Przejście wszystkich etapów żalu po rozstaniu nie zawsze się udaje. Niektórzy zatrzymują się w momencie gniewu i zawiści do drugiej osoby lub smutku i rozpaczy. To nie pozwala im zakończyć relacji, emocjonalnie cały czas są związani z osobą, która odeszła. To utknięcie może trwać latami i nie pozwala na budowanie nowych dobrych relacji. Czasem potrzeba pomocy specjalisty, który pomoże w przejściu przez wszystkie etapy żałoby po rozstaniu.

Jeśli czujesz, że twoja strata była dla ciebie bolesna i bardzo cierpisz lub zatrzymałeś się na którymś etapie i chcesz przejść dalej przez cykl rozpaczy, psychoterapia może ci w tym pomóc. W naszej poradni pomagamy poradzić sobie z różnymi stratami. Psychoterapia po rozstaniu, po rozwodzie, po śmierci bliskiej osoby pomaga poradzić sobie z często zalewającymi uczuciami smutku, żalu, gniewu i niesprawiedliwości. Jeśli chcesz zarezerwować termin, możesz to zrobić poprzez przez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.