Związek powinien być przede wszystkim źródłem szczęścia i miłości. Niestety, czasami wiąże się z zupełnie innymi uczuciami. W rezultacie staje się źródłem frustracji, a my coraz częściej zaczynamy myśleć o jego zakończeniu. Decyzja o rozstaniu jest bardzo trudna. Jednak, gdy związek staje się źródłem cierpienia i silnego, wewnętrznego napięcia, strachu i innych negatywnych emocji, rozstanie może być najlepszą decyzją.
Jak zakończyć związek?
Zakończenie związku nie należy do najłatwiejszych decyzji. Bez wątpienia rozstanie nigdy nie jest komfortową chwilą w życiu dwojga ludzi, których jeszcze do niedawna bardzo wiele łączyło. Zazwyczaj po rozstaniu pojawiają chwile gorszego samopoczucia czy uczucie pustki. To normalne! Jak zakończyć relację, kiedy podejmiemy decyzję o rozstaniu?
Przede wszystkim nie warto działać pod wpływem impulsu. Jeśli podjęliście decyzję o zakończeniu związku, dobrze jest odczekać jeszcze chwilę, aby silne emocje mogły opaść. Dzięki temu będziemy mogli poprowadzić dojrzałą rozmowę z partnerem – bez awantur, kłótni i obwiniania się wzajemnie. Podczas rozstania warto jest kierować się empatią. To trudna chwila dla obojga partnerów. Pary, które rozstają się w gniewie, z perspektywy czasu nie żałują samego rozstania, a sposobu w jaki do niego doszło. Tak naprawdę chcąc zranić drugą osobę, najbardziej możemy zranić samych siebie.
Ponadto, sama rozmowa z partnerem nie musi być długa. Jednak dobrze jest, aby odbywała się we właściwym miejscu i czasie. Okoliczności muszą dawać możliwość swobodnej rozmowy.
Warto mieć na uwadze także to, że czasami ludzie są w stanie nawet groźbami bronić się przed zerwaniem. Taką osobę trzeba uspokajać i troszczyć się o nią w razie konieczności, ale nie może mieć to wpływu na ostateczną decyzję. Ta powinna się opierać wyłącznie na zgodzie z własnym sumieniem.
Jak zakończyć długoletni związek?
Niewątpliwie partnerom, którzy spędzili ze sobą stosunkowo krótki czas, łatwiej jest się rozstać, niż tym, którzy są ze sobą od wielu lat. Kwestia tego jak zakończyć związek np. po 4 latach związku, jest zupełnie inna niż kiedy nasz związek trwał zaledwie kilka miesięcy. W takiej sytuacji warto zacząć od szczerej rozmowy i wspólnie zadecydować o rozstaniu. Czas, który spędziliście razem, na pewno niesie za sobą także pozytywne wspomnienia. Trudno więc byłoby wyrzucić ze swojego życia kogoś, kto był w nim wiele lat, ot tak – z dnia na dzień.
Bez wątpienia, podczas rozstania pojawią się przykre emocje. Jednak smutek i żal to coś innego, niż gniew i złość. Dlatego warto zadbać o to, aby ograniczyć je do minimum. Rozstania w złości są o wiele cięższe do zniesienia. Jeśli czujecie, że musicie coś z siebie wyrzucić, lepiej postawić na konstruktywną złość. Pozwólcie sobie na odczuwanie przykrych emocji, ale nie obwiniajcie za nie partnera. Choć takie sytuacje są trudne, można przejść przez nie razem. Kto wie, może za kilka lat, kiedy każdy ułoży już sobie życie, narodzi się z tego piękna przyjaźń? Najgorsze co można zrobić, to odciąć się, zamrozić i zostawić osobę cierpiącą samą.
Jak zakończyć związek na odległość?
Jeśli chodzi o zakończenie związku na odległość, zasady są takie same, jak podczas każdego rozstania. Najgorsze, co można zrobić, to po prostu zniknąć. Oddalić się, przestać się angażować. Podczas gdy dzieliła was pewna odległość, wciąż przeżywaliście wzloty swojej relacji. Jeśli podjęliście już decyzję o rozstaniu, warto spróbować zrobić to na żywo. Raczej należy unikać zerwania przez SMS. Jeśli jednak nie jesteście w stanie spotkać się i porozmawiać w cztery oczy, możecie skorzystać z wideo rozmowy. Podczas niej należy pamiętać o szczerości. Powiedzcie swojemu partnerowi wprost, dlaczego podjęliście taką decyzję. Mówcie to, co myślicie, zachowując przy tym delikatność i unikając wyświechtanych zwrotów. Bez zbędnego przedłużania i dawania fałszywej nadziei.
Jak zakończyć toksyczny związek?
Jeśli chodzi o zakończenie toksycznej relacji, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W tej sytuacji przyda się odpowiednie zaplecze, chociażby w postaci bliskich, wspierających nas osób. Jeśli sprawa jest bardzo poważna, może okazać się, że będzie potrzebna pomoc odpowiednich instytucji. Warto także pomyśleć o zorganizowaniu miejsca, do którego będziecie mogli się udać po odejściu od toksycznego partnera. Dzięki temu wzmocnicie przekonanie, że tym razem ucieczka ku wolności zakończy się sukcesem. Jednak zanim uda się to zorganizować, konieczne jest uświadomienie sobie problemu. Warto jest zastanowić się, czego oczekujecie od relacji i jaki powinien być udany związek, a następnie skonfrontować to z rzeczywistością. Jeśli nie czujecie się kochani przez partnera, powinniście skupić się na sobie i zrezygnować z oddania osobie, która tego nie docenia.
Kiedy zakończyć związek?
Związek dwojga ludzi składa się z kilku etapów i zmienia się na przestrzeni lat. Czasem może okazać się, że mimo romantycznych początków i namiętnych uniesień, nie ma on nic więcej do zaoferowania. Zazwyczaj sygnały świadczące o tym, że związek nie ma przyszłości pojawiają się już stosunkowo wcześnie. Kiedy opadną pierwsze namiętności i w relacji pojawi się obojętność, warto usiąść i zastanowić się nad tworzoną relacją. Także pojawiające się osamotnienie w związku jest sygnałem, że zaczyna dziać się coś niedobrego.
Związek powinien być budowany na obustronnym szacunku. Jego brak jest sygnałem, którego nie należy lekceważyć. Jeśli zauważycie symptomy, które wzbudzają waszą niepewność co do relacji z partnerem, warto zastanowić się na nią głębiej. Czy spełnia wasze oczekiwania? Czy czujecie się w niej szczęśliwi? Jeśli nie, co sprawia, że tak się dzieje? Być może doświadczacie trudności, ale obydwoje jesteście gotowi pracować nad nimi. W związku z tym najprawdopodobniej uda wam się naprawić relację. Jednak, jeśli jedno lub obydwoje z was nie wyraża chęci do pracy nad związkiem – bardzo prawdopodobne, że to, co was połączyło to chwilowe zauroczenie, które się wypaliło.