Problemy w związku – jak je mądrze rozwiązywać?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Wydaje się, że każdy związek z biegiem czasu musi zmierzyć się z jakimiś problemami. Z czasem, kiedy pierwsze zauroczenie minie, mogą pojawić się problemy z komunikacją czy zaufaniem. Pojawiające się kłopoty mogą nasilać się jeszcze bardziej, gdy trwamy w związku na odległość. Jak radzić sobie z nimi, aby wzmocnić naszą więź z partnerem? Jak mądrze rozwiązywać problemy w związku?

Problemy w związku

Chociaż związek dwojga ludzi niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, stanowi także źródło nieporozumień. Osoby tworzące związek często mają odmienne osobowości oraz przyzwyczajenia, co sprzyja pojawianiu się zgrzytów i konfliktów pomiędzy nimi. Ponadto, gdy minie okres romantycznych uniesień, może okazać się, że nasz partner nie jest tak idealny, jak wydawało się na początku. Z pewnością, gdy się z biegiem czasu pojawia się rutyna, może wpływać na występowanie kłopotów w związku.

Problemy w związku mogą mieć też dużo poważniejsze przyczyny. Czasem źródłem problemów staje się zdrada, notoryczne nadużywanie zaufania, nałóg, brak odczuwania przyjemności seksualnej, trudności związane z pojawieniem się i wychowaniem dzieci lub złe relacje z teściami.

Bez względu na źródła pojawiających się problemów w związku, zazwyczaj da się je rozwiązać. Wystarczy odrobina chęci i zaangażowania dwóch stron. W rezultacie pojawiające się kłopoty można bardzo szybko zażegnać i umocnić związek.

Problemy z komunikacją

Komunikacja w związku zmienia się w miarę upływu czasu jego trwania. Dzieje się tak dlatego, że do tej pory zdążyliśmy już poznać głębiej naszego partnera. Wiedza, jaką zgromadziliśmy na temat partnera oraz jego rodziny często bardzo przeszkadza w komunikacji, ponieważ:

  • słowa wypowiedziane podczas kłótni, pod wpływem emocji, są często krzywdzące, raniące, poniżające
  • w kłótniach wykorzystywana jest wiedza o sposobie komunikacji w rodzinie partnera
  • porównujemy związek do funkcjonowania w relacjach z rodzicami, rodzeństwem
  • jako wzór do naśladowania traktujemy doświadczenia ze swoich rodzin oraz komunikację między rodzicami
  • pojawia się tęsknota za pierwszymi fazami związku, w których budowaliśmy wzajemne oczekiwania.

Te oraz inne, bardziej indywidualne czynniki, sprawiają, że nie słuchamy się nawzajem. Zamiast tego oskarżamy, o krzywdzenie nas, obarczanie winą za kłótnie i nieprozumienia. Nie słuchamy partnera, bo „wiemy”, co ma on na myśli. Oczekujemy, że partner sam domyśli się co zrobić lub nie, aby nas nie ranić. W takiej sytuacji należałoby naprawić komunikację w naszym związku. Następnie należy oddzielić oczekiwania wynikające ze swoich doświadczeń – szczególnie z rodzicami, bliskimi od możliwych od uzyskania w związku. Kolejnym krokiem jest nauka słuchania co mówi partner, bez oceniania go, krytykowania oraz bez czucia się przez niego krytykowanym czy ocenianym.

W dobrej komunikacji biorą udział dwie osoby. Nie można jej uzyskać jednoosobowo. Zawsze jest mówca i słuchacz – wymiennie. Nie można zbudować dobrej komunikacji, gdy jest dwóch mówców jednocześnie.

Problemy z zaufaniem

Najczęściej brak zaufania wynika z obawy, że stracimy partnera na rzecz kogoś innego. Kogoś, kto może okazać się lepszy, ciekawszy, bardziej atrakcyjny niż my. Problemy z zaufaniem wynikają często z niskiego poczucia własnej wartości, lęku i niepewności. Mogą prowadzić do poważnych problemów w związku, jeśli działania naprawcze nie zostaną podjęte na czas. W związku z tym brak zaufania może doprowadzić do zerwania związku.

Rozpoczynając pracę nad budowaniem zaufania w związku, koniecznie trzeba zadbać o zdrową komunikację, ponieważ niezbędne jest wspólne omówienie tego problemu. W takiej rozmowie przede wszystkim trzeba pamiętać, że oboje jesteście częścią tego samego zespołu. Wspólnie możecie poszukać rozwiązania, w którym każdy może wnieść coś ze swojej strony, aby zbudować i umocnić zaufanie do siebie. Może się również zdarzyć, że osoba, która nie ufa drugiej stronie, będzie musiała wykonać pracę nad sobą, aby wzbudzić pewność siebie i poprawić swoje poczucie własnej wartości, a także rozwiązać nieprzepracowane problemy z przeszłości.

Zaufanie do partnera to proces, w który musisz się angażować przez całe życie. Gwarantuje ono poczucie bezpieczeństwa między partnerami, które jest podstawą silnych relacji opartych na miłości.

Kłopoty w związku na odległość

Te i inne kłopoty w związku mogą nasilać się szczególnie, gdy partnerów dzieli duża odległość. Choć ludzie potrafią tworzyć udane związki na odległość, stają w ten sposób przed większymi wyzwaniami niż inne pary. Po pierwsze, w takim związku często brakuje bliskości, obecności drugiej osoby. Wiąże się to także ze zwiększonym poczuciem osamotnienia u partnerów.  Im mniejsza odległość dzieli partnerów, tym lepiej – daje to więcej możliwości bliskiego kontaktu i częstszych spotkań niż wówczas, gdy partnerzy mieszkają w bardzo oddalonych od siebie miejscowościach czy nawet w różnych krajach lub na innych kontynentach. Po drugie, będąc w związku na odległość, możemy mieć złudne poczucie, że dobrze poznaliśmy drugą osobę. Może okazać się, że górę w relacji bierze wyobrażenie o drugiej osobie, nie zaś faktyczna znajomość jej charakteru, łącznie z wadami. Partnerzy żyjący w wieloletnich związkach na odległość nierzadko przeżywają rozczarowanie, spędzając ze sobą później cały czas.

W przypadku związku na odległość bardzo ważne są szczerze rozmowy, a także lojalność i zaufanie. Podstawą jest szczerość, budowanie zaufania i konsekwentne trzymanie się wspólnych postanowień. Czas, który spędzacie razem wykorzystajcie maksymalnie i poświęćcie go tylko dla siebie.

Jak rozwiązywać problemy w związku?

Jeśli stoicie w obliczu rodzących się problemów i obydwoje macie chęci, by im przeciwdziałać, jesteście na najlepszej drodze! Przed wami wspólna, szczera rozmowa i poszukiwanie najlepszych rozwiązań. Prawdopodobnie w ten sposób uda się wam rozwiązać dręczące was kłopoty. Jednak, gdy problemy w związku, zaburzone zaufanie czy komunikacja trwają wiele lat, trudno wznieść się nad emocje i urazy. Warto wtedy pomyśleć nad skorzystaniem z terapii par. Prowadzący ją terapeuta pomoże wam rozpoznać, a następnie przepracować błędy. Pomoże także odbudować komunikację oraz stworzyć nowy sposób rozwiązywania problemów w związku.

W Strefie Myśli oferujemy spotkania z terapeutami, specjalizującymi się w terapiach związkowych. Nasze doświadczenia pokazują, że z pomocą specjalisty można zażegnać wiele problemów, a także umocnić związek. Jeśli czujesz, że chciałbyś otrzymać specjalistyczną pomoc, umów się na spotkanie poprzez przez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function get_field() in /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/wp-content/themes/strefa/single.php:57 Stack trace: #0 /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/wp-includes/template-loader.php(106): include() #1 /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/users/lin...') #2 /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/index.php(17): require('/home/users/lin...') #3 {main} thrown in /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/wp-content/themes/strefa/single.php on line 57