Samotność w związku i małżeństwie

kobieta i mężczyzna samotność w związku
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Większość osób samotnych marzy o stworzeniu udanego związku. Tymczasem są osoby żyjące w związku, które również czują się samotne. Problem samotności w związku dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli utrzymujący się stan osamotnienia trwa zbyt długo, skutecznie odbiera satysfakcję z życia i skłania do myśli o rozstaniu.

Samotność w związku – czy to możliwe?

Początek związku zwykle odbieramy jako stan całkowitego szczęścia i spełnienia. Czujemy motyle w brzuchu, a poza nim lub nią nie widzimy świata. Doskonale się rozumiemy, możemy rozmawiać ze sobą dniami i nocami. Jest pięknie. Aż tu nagle przychodzi refleksja, że coś jest inaczej – zaczynamy zdawać sobie sprawę, że związek nie daje nam pełnej satysfakcji, czegoś w nim brakuje. Niby jesteśmy razem, a coraz bardziej osobno… To poczucie osamotnienia, które towarzyszy nam mimo pozostawania w relacji, jest określane mianem samotności w związku.

Skąd się bierze samotność w związku?

Istnieje wiele różnych przyczyn, które mogą powodować samotność w związku. Najczęstszym powodem pojawiającego się osamotnienia w związku jest nieumiejętna komunikacja pomiędzy partnerami bądź jej brak. Gdy mija zauroczenie, a nasz związek trwa coraz dłużej, może pojawić się odczucie, że znamy się już z partnerem „na wylot”. Nic bardziej mylnego. Ta druga osoba, choć tak dobrze nas zna, może wcale nie domyślić się, jakie są nasze potrzeby w konkretnym momencie, a więc nie będzie w stanie ich zaspokoić. Dlatego, bez względu na staż w związku, warto jak najczęściej szczerze rozmawiać o tym, czego potrzebujemy i co czujemy – co nas cieszy, smuci, niepokoi, złości czy boli. Komunikacja oparta na uważności, empatii i akceptacji może zdziałać cuda.

… może to jednak styl życia i praca?

Brak skutecznej komunikacji to tylko jedna z możliwych przyczyn osamotnienia. Co jeszcze może mieć na nią wpływ? Z jednej strony szybkie tempo życia, pogoń za rozwojem czy karierą, a więc automatycznie mniej koncentracji na związku i partnerze. Z drugiej strony pogłębiająca się rutyna, zwłaszcza w wieloletnich związkach, może przyczyniać się do słabnącego zainteresowania drugą osobą i powstawania przepaści pomiędzy nimi. Bardzo trudne dla związku mogą być też duże życiowe zmiany. Szczególnie mogą doświadczyć tego pary, które zostają rodzicami. Świeżo upieczeni rodzice mogą mieć trudność by poradzić sobie z nową sytuacją życiową, często są przemęczeni. Wtedy może dojść do sytuacji, w której partnerzy odsuwają się od siebie i czują się coraz bardziej samotni.

… a co z naszymi oczekiwaniami?

Jeśli odczuwamy osamotnienie, warto aby przyjrzeć się też swoim oczekiwaniom względem partnera. Wydaje ci się, że partner powinien zawsze być blisko i doskonale cię rozumieć? Prawda jest taka, że czasem tego typu oczekiwania mogą okazać się niemożliwe do spełnienia. Oczywiście należy mieć świadomość tego jakie są obszary do rozwoju zarówno naszego partnera, jednak czasami warto poszukać też powodów do wdzięczności.

… to mogą być też przykre doświadczenia!

Samotność w związku może też wynikać z dotychczasowych życiowych doświadczeń. Trudności w poprzednich relacjach mogą odbijać się na, wydawać by się mogło, udanym związku. Rana emocjonalna spowodowana poprzednimi doświadczeniami może być tak duża, że wciąż może towarzyszyć nam lęk i obawa. Boimy się bliskości, przez co nie jesteśmy w stanie czerpać z tego, co daje nam druga osoba, mimo że bardzo tego potrzebujemy. W tym przypadku ważna jest praca nad sobą, aby móc zaufać partnerowi i całkowicie otworzyć się przed nim, bez obaw o kolejne zranienia.

Jak radzić sobie z samotnością w związku?

Z samotnością w związku można skutecznie sobie radzić… choć nie jest to prosta praca. Jak? Na początku warto zastanowić się nad tym, jaki obecnie jest nasz związek, jak było wcześniej i dlaczego teraz tak on wygląda. Co takiego się stało, że odsunęliśmy się od siebie? Warto zastanowić się nad postawą zarówno swoją, jak i partnera. I…porozmawiać. Rozmowa jest kluczowym elementem odbudowywania poczucia wspólnoty. Należy przeprowadzić ją spokojnie, bez wyrzutów i agresji, otwarcie mówić o uczuciach, przywoływać konkretne sytuacje, a także dać wypowiedzieć się drugiej stronie, uważnie jej wysłuchać. Praca nad naprawą relacji przyniesie najlepszy skutek, jeśli obie osoby będą w nią jednakowo zaangażowane.

Może jednak zdarzyć się tak, że jedna osoba chce uratować związek, a druga nie wykazuje chęci i inicjatywy. Co wtedy? Możemy oczywiście walczyć o związek w pojedynkę. Jednak po jakimś czasie, jeśli ze strony partnera nie odczuwamy odwzajemnienia naszych starań, zwykle pojawia się myśl o rozstaniu. Rozstanie, choć trudne, nie zawsze musi być najgorszym wyjściem – czasami trzeba po prostu iść naprzód i zamknąć za sobą dany rozdział. Wiele osób na tym etapie dochodzi do wniosku, że lepiej być samotnym naprawdę niż czuć się samotnym w związku.

Pomyśl o specjalistycznej pomocy

Jeśli wspólnie podejmiecie decyzję o pracy nad związkiem, warto rozważyć pomysł skorzystania z pomocy psychoterapeuty. Psychoterapia par nie tylko pozwala przepracować niektóre sprawy, ale bardzo często odkryć te, których do tej pory nie dojrzeliśmy. Na terapii możemy spojrzeć na partnera i problemy z innej perspektywy. Może okazać się, że partner wciąż żywi do nas mnóstwo pozytywnych uczuć, a nasze problemy wynikają ze zwykłego braku komunikacji czy nieumiejętności okazywania emocji.

Terapia dla par nie oznacza, że związek musi zmierzać ku końcowi, nie świadczy też o tym, że dwoje bliskich sobie ludzi nic o sobie nie wie. To odpowiednia pomoc dla każdego, kto dojrzał do myśli, że nie zawsze jest w stanie w pełni zrozumieć zachowania i emocje swojej drugiej połówki. Terapeuci w Strefie Myśli świadczą profesjonalną pomoc dla par zarówno online, jak i stacjonarnie. Aby umówić wizytę, zadzwoń: 22-490-44-12 lub zarezerwuj termin przez system zapisów online. Zapraszamy!