Związek na odległość… czy to ma sens?

związek-odległość
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Samotne poranki, melancholijne wieczory i ciągłe zerkanie w telefon w oczekiwaniu na sms lub telefon… Związek na odległość to układ nie tyle trudny, co po prostu dziwny. Wymaga dużej cierpliwości, empatii, troski i zaufania od obu partnerów. Podczas gdy inni twierdzą, że życie w rozłące i ciągłym napięciu działa niczym najlepszy afrodyzjak, inni nie zdecydowaliby się na taką relację. Jak przetrwać chwile rozłąki? Czy związek na odległość ma sens?

Związki na odległość przestały być czymś dziwnym

Z roku na rok powstaje ich coraz więcej dzięki nowoczesnym technologiom, licznym możliwościom kontaktu i zdecydowanie łatwiejszym transportem między różnymi częściami globu. Zmienia się rynek pracy i oczekiwania względem ludzi. Studia, praca za granicą lub częste wyjazdy służbowe nie są już niczym zaskakującym. Do bycia w związku na odległość przyznaje się aż jedenaście milionów par na całym świecie, a ich liczba wciąż rośnie. Czy świat zdominują wirtualne związki? Czy szybkie tempo życia i zmieniające się wraz z nim standardy dają nowe możliwości czy niszczą stare, tradycyjne wartości?

Trudno generalizować mówiąc o miłości na odległość. Duża presja społeczeństwa i brak poczucia normalności w kategoriach towarzyskich sprawiają, że osoby będące w takich relacjach w szczególności odczuwają samotność połączoną z tęsknotą. Wielu z nich szuka innych rozwiązań i decyduje się na bardziej radykalne kroki – rozstanie, osłabienie relacji, aż po zdradę. Podczas gdy niektóre pary będą kontynuowały związek ze świadomością, że „ktoś gdzieś tam jest”, w innych będzie narastało poczucie zobojętnienia i rozwiązania relacji. To również ogromne wyzwanie – pojawia się frustracja wynikająca z braku dokładnej wiedzy, co robi druga strona – „Gdzie jest i z kim jest?”. Choć sytuacji, w których okazuje się, że jedna ze stron dopuściła się zdrady lub nie wytrzymała tego typu związku, możemy znaleźć miliony… Warto dać sobie szansę. Przy odpowiednim wkładzie pracy możecie stworzyć piękny i wyjątkowy związek na dobre i na złe.

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w 2013 w Journal of Communication, ludzie w związkach na odległość częściej wymieniali się znaczącymi refleksjami i uczuciami. Wiąże się to z idealizowaniem zachowań partnera, które sprzyja bardziej intymnym rozmowom i zwierzeniom. W takich okolicznościach szybciej rozwija się poczucie przywiązania. Mimo to, będąc od siebie daleko, doświadczenie przebywania osobno może być ciężkim wyzwaniem nawet dla związku z mocnymi fundamentami. Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć jasno, czy dany związek ma szansę przetrwać. Tu nie ma reguły, a zakończeń historii tego typu związków może być tak wiele, jak wiele jest par. Każda relacja jest niepowtarzalna i rządzi się swoimi prawami.

Jak utrzymać i jak dbać o związek na odległość?

Związki na odległość wymagają dużego zaangażowania. Przygotuj się na to, że taka relacja wymaga większego wkładu pracy niż w przypadku związków „stacjonarnych”. Waszym celem powinno być zbudowanie stałego i mocnego fundamentu, na którym opierać się będzie cały Wasz związek. Bądźcie wobec siebie szczerzy i ufajcie sobie. Nie nadużywajcie zaufania drugiej strony, dzielcie się ze sobą wątpliwościami i przemyśleniami. Ustalcie najlepszą porę kontaktu – kto i o której (mniej więcej) zadzwoni lub napisze. Nie czekajcie aż do wieczora, kiedy jesteście zmęczeni, więc i relacja z minionego dnia może być ograniczona. Spróbujcie wysyłać sobie spontaniczne wiadomości w ciągu dnia – z pewnością znajdziecie chwilę, aby napisać choćby jedno zdanie. Ważne, aby partner był częścią Twojego życia, Twojej codzienności.
Z wirtualnych spotkań zróbcie rutynę, która da Wam poczucie ciągłego kontaktu. Bardzo istotna jest regularność i powtarzalność. Obie strony muszą czuć, że faktycznie partner jest osiągalny. Ustalcie również sztywne zasady dotyczące spotkań na żywo. Na przykład – „będziemy widzieć się minimum raz na sześć tygodni”. Zbudowanie silnej i szczerej relacji pomoże przetrwać dni rozłąki i zbuduje poczucie bliskości.

Planujcie

Życie „z dnia na dzień” jest dobre, bo pozwala wyzbyć się lęków dotyczących przyszłości związku na odległość. Omijanie kłopotliwych myśli nie jest tu jednak rozwiązaniem problemu. Wspólnie postarajcie się zaplanować swoją przyszłość. Zacznijcie od spotkań, następnie skupiajcie się na wspólnych wyjazdach, kończąc na planach na życie. Wypracujcie w sobie przekonanie, że jesteście i będziecie razem jeszcze przez długi czas. Przyjęcie takiej perspektywy i dążenie do konkretnego celu umacnia relacje.

Róbcie różne rzeczy wspólnie

Wykonywane aktywności we dwoje rozwijają poczucie solidarności i przyjaźni. Umówcie się, że będziecie robić coś identycznego – tylko w innym miejscu. Czytajcie tę samą książkę, obejrzyjcie ten sam film, zapiszcie się na lekcje tenisa o podobnej porze. Koniecznie na bieżąco dzielcie się przemyśleniami i opiniami. Znajdźcie coś, co sprawia Wam przyjemność, a co możecie tworzyć i rozwijać razem. To może być nawet gra komputerowa, w którą można zagrać wspólnie!

Każdy, kto był kiedyś w związku na odległość wie, że oczekiwanie na spotkanie partnera w realu to odliczanie pełne emocji i narastającej ekscytacji. Często wyobrażamy sobie, że spotkania po tak długim czasie muszą być ponadprzeciętnie dobre i kreujemy zbyt duże oczekiwania względem nich. Część takich spotkań z pewnością będzie obfitowała w beztroski czas i wygeneruje mnóstwo przyjemnych wspomnień. Przygotujcie się, że część może minąć w zgoła odmienny sposób – może pojawić się nuda, rozczarowanie lub nawet kłótnie. Wybaczajcie sobie potknięcia i chwile słabości. Nie wszystko musi udawać się perfekcyjnie. Aby uniknąć takich sytuacji ustalcie rozsądny plan działania po przyjeździe z uwzględnieniem czasu dla rodziny, przyjaciół i innych bliskich osób.

Nie ma jednej konkretnej porady na związki na odległość. To wszystko zależy od zaangażowania i chęci obu partnerów. Słowo klucz? Wzajemność. A nam pozostaje tylko trzymać kciuki i kibicować Waszej pięknej miłości.

W sytuacji, kiedy pojawia się trudność, wątpliwość, dotycząca Waszej relacji lub Was w tejże relacji, służymy pomocą. Dla naszych Klientów, prowadzimy psychoterapię w Warszawiea także online. Aby dowiedzieć się więcej i umówić wizytę, zapraszamy do kontaktu.

POLECAMY! Może również Cię zainteresować: Miłość nieodwzajemniona – jak sobie poradzić?