Jak rozpoznać związek bez przyszłości?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Ludzie mają to do siebie, że dobierają się w pary. Większość marzy o wielkim uczuciu, wybuchającym z siłą wulkanu i prowadzącego do długiego, szczęśliwego związku. Tymczasem życie pisze różne scenariusze i nie zawsze to, co na początku wydawało się prawdziwą miłością, rzeczywiście nią jest. Czasami po latach może okazać się, że nasza relacja jest pusta i pozbawiona przyszłości. Dlaczego tak się dzieje?

Związek bez przyszłości – jak go rozpoznać?

Każdy związek jest inny, ale są pewne rzeczy, bez których żadna zdrowa relacja nie może funkcjonować. Jeśli dostrzegasz je w swoim związku – może powinieneś się nad nim zastanowić?

  1. Samotność w związku

Wbrew pozorom, poczucie osamotnienia w związku występuje dosyć często. W pewnym momencie zaczynamy zdawać sobie sprawę, że związek nie daje nam pełnej satysfakcji, czegoś w nim brakuje. Pojawia się uczucie osamotnienia, które towarzyszy mimo pozostawania w relacji. Jest to trudne uczucie. Jego pojawienie się jest sygnałem, że w związku pojawiły się pewne trudności, których nie należy bagatelizować.

  1. Brak akceptacji

Brak akceptacji partnera, takim, jakim jest, staje się jednym z częstszych powodów rozstań. Zamiast na budowaniu i wzmacnianiu relacji partnerzy są zbyt skoncentrowani na poszukiwaniu doskonałości lub skupianiu się na wadach partnera. Powoduje to wiele napięć i frustracji w związku, które nie pozwalają nie zbudowanie trwałej i bezpiecznej relacji pomiędzy partnerami.

  1. Jednostronna relacja

Jeśli tylko jedna osoba jest zaangażowana tak związek postrzegany jest przez nią zazwyczaj jako nieszczęśliwy i niesatysfakcjonujący. Sytuacja, w której jedna osoba tylko bierze i nie daje od siebie nic w zamian, jest skazany na niepowodzenie. Związek to gra zespołowa, która wymaga zaangażowania obu stron.

  1. Brak zaufania

Bez zaufania w związku trudno mówić o dobrych perspektywach dla relacji. Jeżeli dzięki wzajemnym staraniom uda nam się oprzeć związek na wzajemnym zaufaniu, to odnajdziemy w nim miłość, poczucie bezpieczeństwa i pewność, że cokolwiek by się nie stało, nasz partner będzie stał za nami murem. Brak zaufania w związku powoduje, że zaczyna dominować w nim atmosfera podejrzliwości i nieufności, co bardzo osłabia więź uczuciową pomiędzy partnerami.

  1. Różne cele

Uznawanie tych samych wartości to w pewnym stopniu fundament dobrego związku, jeżeli w tym zakresie nie ma zgody, to prędzej czy później zaczną narastać ogromne problemy. Różnice w zakresie celów i wartości wyznawanych przez partnerów, szczególnie jeśli są nie do pogodzenia, w ostateczności doprowadzą do frustracji, do rezygnacji z marzeń, złości i rozpadu związku.

  1. Płytka relacja

Może okazać się tak, że nie łączy was nic poza namiętnością. Jeśli, pomimo istniejącej pomiędzy wami chemii, macie kompletnie różne poglądy, podejście do życia, zainteresowania i nie dogadujecie się na większość tematów – raczej trudno będzie zbudować wartościowy związek, który przetrwa długie lata.

 

Wypisane powyżej symptomy nie zawsze muszą świadczyć o tym, że relacji nie da się już naprawić. Jeśli obie strony tak samo tego pragną, warto poświęcić energię i czas na naprawę relacji. Być może okaże się, że łączące was uczucie wciąż płonie, ale zostało przygaszone przez szarą codzienność.

Jak zakończyć związek bez przyszłości?

Jeśli jednak pozostawanie w związku nie przynosi wam satysfakcji, a wręcz przeciwnie czujecie się w nim nieszczęśliwi – warto rozważyć decyzję o jego zakończeniu. Jeśli wciąż macie wątpliwości – rozważcie za i przeciw. Stańcie z boku, rozpiszcie na kartce plusy i minusy. Jako obiektywna osoba oceńcie tę relację na chłodno, bez emocji. Czy związek spełnia oczekiwania wasze i partnera? Podejmowane próby odratowania lub sprowadzania na dobry tor tego związku przyniosły oczekiwane rezultaty? Czy do partnera docierają wasze sygnały, że coś jest nie tak? Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedziałeś przecząc, to znak, że najprawdopodobniej podejmujesz słuszną decyzję.

 

To bardzo trudne, bolesne i wymagające wiele odwagi. Jednak związki bez przyszłości to powszechny problem, który unieszczęśliwia nie tylko jedną, ale obie strony. Dajmy sobie szansę na szczęście. Czasami takie rozstania są zbyt ciężkie do udźwignięcia samemu. Z pomocą może przyjść wtedy konsultacja psychologiczna oraz psychoterapia.

W Strefie Myśli współpracujemy ze specjalistami, którzy mierzą się z problemami związkowymi. Jeśli czujesz, że opisany problem dotyczy Ciebie i chciałbyś otrzymać specjalistyczną pomoc, umów się na spotkanie poprzez przez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function get_field() in /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/wp-content/themes/strefa/single.php:57 Stack trace: #0 /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/wp-includes/template-loader.php(106): include() #1 /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/users/lin...') #2 /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/index.php(17): require('/home/users/lin...') #3 {main} thrown in /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/wp-content/themes/strefa/single.php on line 57