Ciągłe zmęczenie i senność – to może być hipersomnia

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

W dzisiejszych czasach większość ludzi prowadzi szybki i zapracowany tryb życia. Do codziennych obowiązków związanych z rodziną i domem dochodzi praca czy szkoła. Przy tak dużym wysiłku umysłowym zmęczenie jest czymś naturalnym. Żeby organizm mógł się zregenerować po ciężkim dniu wystarczy 7-8 godzin nieprzerwanego snu. Jednak co w sytuacji kiedy mimo odpoczynku towarzyszy nam ciągłe zmęczenie i senność a żadna ilość przespanych godzin nie jest wystarczająca, by czuć się wypoczętym? Czy to może być hipersomnia?

Ciągłe zmęczenie i senność

Ciągłe zmęczenie i osłabienie jest dolegliwością, która statystycznie najczęściej spotyka młode, bardzo aktywne, zapracowane i ambitne kobiety. Objawia się poczuciem nieprzerwanego zmęczenia, które nie ustępuje po odpoczynku. Towarzyszy temu nadmierna senność lub bezsenność, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci i brak energii.

Ciągłe zmęczenie i senność – przyczyny

Ciągłe zmęczeniem, brak energii,  może mieć także podłoże w różnych schorzeniach. Dlatego najpierw warto wyeliminować różnego typu choroby, by móc znaleźć przyczynę i podjąć odpowiednie kroki. Jakim chorobom towarzyszy ciągłe zmęczenie? Między innymi będzie to:

  • Anemia
  • Kłopoty z tarczycą – niedoczynność lub nadczynność tarczycy
  • Cukrzyca
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu C
  • Niewydolność nerek

Ciągłe zmęczenie – jakie witaminy warto przyjmować?

Ciągłe zmęczenie i senność mogą być także wywołane niedoborem witamin czy nieodpowiednią dietą. Niedobór witamin może objawiać się poprzez brak energii i poczucie ciągłego niewyspania. Dieta bogata w niezdrowe tłuszcze, ciężkostrawne produkty, cukry i węglowodany, jak również zbyt obfite posiłki mogą powodować ospałość i zmęczenie. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na ilość przyjmowanych dziennie warzyw i witamin w nich zawartych. Ważną rolę pełni tutaj witamina C, B6, B12 oraz magnez i kwas pantotenowy. Wymienione witaminy można znaleźć zarówno w żywności (która zawsze powinna stanowić podstawę zdrowego żywienia), jak i suplementach. Najwięcej witaminy C posiada nać pietruszki, bo aż 269 mg, papryka między 125 a 200 mg, a cytryna od 40 do 60 mg. Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę C wynosi ok. 100 mg. Witaminę B6 możemy znaleźć w mięsie, rybach, jajkach czy mleku, a jej dzienne zapotrzebowanie dla osoby dorosłej wynosi od 1 do 2 mg na dobę. Jak widzimy, wiele witamin potrzebnych by unormować swoje samopoczucie znajduje się w żywności, wystarczy tylko zwrócić uwagę na ilość przyjmowanych produktów i dopasować ją do swojego dziennego zapotrzebowania.

Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn przy towarzyszącym ciągłym zmęczeniu najpierw warto zwrócić uwagę na dietę i wykonać badania krwi. Anemia może powodować ciągłe zmęczenie mimo wypoczynku, blady wygląd. Problemy z tarczycą mogą także występować u mężczyzn, a jednym z objawów jest wzmożone wypadanie włosów, ciągłe zmęczenie i niewyspanie. Warto zwrócić uwagę, że u mężczyzn po 45 roku życia spada produkcja testosteronu, który jest najważniejszym hormonem męskim. Odpowiada on właśnie za mięśnie, niski, głęboki głos, a także za poziom agresji. Nieodpowiednie stężenie któregokolwiek hormonu w organizmie może powodować przewlekłe zmęczenie, u mężczyzn przyczyną może być właśnie spadek testosteronu.

Hipersomnia

Hipersomnia jest to zaburzenie snu, które objawia się poprzez nadmierną senność mimo wypoczynku czy odpowiednio przespanej nocy. Charakteryzuje się ciągłym, długim przebiegiem który trwa tygodniami bądź miesiącami. Osoba chora jest kompletnie pozbawiona energii, co odbija się na wykonywaniu codziennych czynności. Inne symptomy charakterystyczne dla hipersomni to: uczucie lęku i niepokoju, omamy, rozdrażnienie i irytacja – spowodowana zmęczeniem, trudności zpamięcią i koncentracją. Zdiagnozowanie hipersomni jest poprzedzone długimi badaniami pod kątem chorób układu nerwowego, by móc wykluczyć inne zaburzenia.

Leczenie hipersomni jest oparte na terapii behawioralnej i polega na wydłużeniu czasu snu conajmniej do 8 godzin. Ważne jest także wprowadzenie krótkich, nie dłuższych niż 30-minutowych, drzemek. Dlatego jeśli borykasz się z bezsennością, lub  przeciwnie, odczuwasz ciągłe zmęczenie, senność i brak sił, warto skonsultować się z psychologiem bądź psychoterapeutą, który nakieruje Twoje działania na właściwy tor. Poznasz też możliwe powiązania między zjawiskiem jakim jest ciągłe zmęczenie – nerwica, lub inne podłoże psychologiczne, może być przyczyną jego występownia. Nasi specjaliści, pomogą Ci zidentyfikować źródło problemu i stopniowo, ale skutecznie je wyeliminować. Aby umówić się na pierwszą wizytę, zadzwoń 22-490-44-12 lub napisz recepcja@strefamysli.pl.