Lockdown: Home office – jaki wpływ na naszą pracę ma izolacja?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

I znowu lockdown. Życie, choć dla większości od dawna już nie jest „normalne”, teraz znów „staje na głowie”: praca z domu, szkoła z domu, zakupy z domu, święta w domu… To taki moment, kiedy określenie „nie jest łatwo” nie jest już wystarczające, a to co czujesz to mieszanka znużenia, frustracji, fizycznego i psychicznego zmęczenia. Jest w tym wszystkim jedna dobra wiadomość – to co z tym zrobisz, jak spędzisz ten czas, w dużej mierze zależy od Ciebie. Współtworzysz atmosferę tego czasu wraz z innymi domownikami (a jeśli domownikami są dzieci, to Ty de facto nadajesz jej kształt).
Wykorzystaj ten moment, żeby zastanowić się, co tak naprawdę dla Ciebie może oznaczać „home office” oraz co możesz zrobić, żeby to co czeka Ciebie i Twoją rodzinę w najbliższych dniach było nie tylko „do zniesienia”, ale było budujące i wzmacniające dla Was wszystkich.

Wszyscy to odczuwamy

Epidemia koronawirusa tak naprawdę zmusiła większość osób do zmiany sposobu pracy. Restauratorzy wydają posiłki na wynos, nauczyciele opanowują nowe technologie do komunikacji z uczniami, pracownicy biurowi żegnają się z biurem i przenoszą swoją pracę do domu. Fakt, są tego plusy: zaoszczędzasz trochę czasu na dojazdach, przemieszcając się między pokojami lub między własnym biurkiem a łóżkiem, ale faktem jest też to, że pomimo wielkiej wygody, jaką jest możliwość pracy z domowego biura, praca zdalna niesie za sobą konsekwencje w sferze fizycznej i psychicznej. Większości z nich sama już pewnie doświadczyłaś. Jak je minimalizować?

Wpływ pracy zdalnej na człowieka

Mniej się ruszasz, więcej siedzisz lub raczej ukrywasz się przed pozostałym członkami rodziny, wyszarpując czas na pracę. O ergonomii domowego miejsca pracy nawet nie wspominając… Nic dziwnego, że fizycznie możesz czuć się gorzej. Jesteś zmęczona a do tego możesz otrzymywać realne sygnały z ciała, takie jak: ból karku, szyi, ramion, ból kręgosłupa, problemy z ostrością widzenia. Praca zdalna w połączeniu z trwającą epidemią wymusza na nas zbyt długotrwałe przebywanie w domu. Czy zauważyłaś że ostatnio częściej boli Cię głowa? Brak możliwości przebywania na świeżym powietrzu oraz stres, który odczuwasz mogą przyczynić się do pojawiania się bólów głowy czy migren. Jeśli przybyło Ci ostatnio kilka dodatkowych kilogramów, to na ogół również skutek mniejszej ilości ruchu, a także zmiany sposobu odżywiania – paradoksalnie pracując z domu możesz mieć mniej czasu na przygotowanie wartościowego posiłku i spokojne jego spożycie.

Home office i izolacja a zdrowie psychiczne

Bez względu na to, czy mieszkasz sama, czy poza swoją pracą zdalną ogarniasz też szkołę zdalną swoich dzieci, zbyt długa wymuszona „zolacja nie pozostaje bez wpływu na Twoją kondycję psychiczną. Masz gorszy nastroj, odczuwasz drażliwość i zmęczenie, wzrasta poziom stresu w Twoim organizmie. To trudny czas, a więc i lista konsekwencji dla naszego zdrowia psychicznego niestety jest dość długa. W związku z przedłużającą się izolacją może wzmagać się poczucie lęku o zdrowie swoje i bliskich, jak i o stałość Twojego zatrudnienia. Odnotowuje się występowanie zaburzeń depresyjnych, zaburzeń snu, a także różnorodnych cech zespołu stresu pourazowego.

Home office – organizacja pracy i domowego biura

Praca zdalna w lockdownie to sytuacja, kiedy zapewne porady z internetowych poradników  zamiast pomagać coraz bardziej irytują Cię poziomem ogólności i tym, że kompletnie nie przystają do otaczającego Cię chaosu i zmęczenia, które odczuwasz. Oczywiście, jest kilka porad, które możesz sprawdzić – być może coś będzie dla Ciebie nowe i jeszcze czegoś nie wypróbowałaś.

Oto kilka z poradnikowych zasad:

  • Wydziel strefę swojej pracy. Warto zadbać o spokojne miejsce, które będzie przeznaczone do wykonywania pracy. Utrzymuj w nim porządek, dzięki temu łatwiej będzie Ci skupić uwagę na wykonywanych zadaniach. Zadbaj o to, żeby przestrzeń do pracy nie mieszała się z miejscem, w którym możesz odpocząć i się zrelaksować.
  • Wspólnie z innymi domownikami ustal harmonogram dnia. Dzięki temu pozostali domownicy dowiedzą się, jaki czas w ciągu dnia przeznaczasz na pracę.
  • Jasno wyrażaj swoje potrzeby. Pamiętaj o swoich potrzebach i ich realizacji. Nie bój się powiedzieć „nie”.
  • Zrób sobie przerwę. Pamiętaj o tym, że każda praca, niezależnie od tego, w jakim miejscu ją wykonujesz, wymaga przerw. Jeśli chcesz efektywnie pracować, zadbaj o to, aby raz na jakiś czas wstać od komputera i rozprostować kości.
  • Zadbaj o kontakt z innymi. Kontakt z drugim człowiekiem sprzyja dobremu zdrowiu psychicznemu, dlatego nawet jeśli nie fizycznie, umów się choćby na rozmowę telefoniczną z przyjaciółką.

Słuchaj siebie i poproś o pomoc

Lockdown to taki moment, w którym przede wszystkim musisz wsłuchać się w siebie – nikt inny jak Ty sama nie wymyśli lepiej sposobów, które pomogą Tobie i Twojej rodzinie odnaleźć się w tej  trudnej codzienności. Nie bój się prosić o pomoc. Jeśli czujesz, że to co dzieje się dookoła trwa już dla Ciebie zbyt długo i wpływa negatywnie na Ciebie i/lub Twoją rodzinę, zawsze możesz skorzystać z pomocy psychologicznej. Możesz umówić się na spotkanie z psychoterapeutą online lub w gabinecie – jeśli chciałabyś wyjść z domu i złapać oddech, gabinety psychologiczne w większości są otwarte i możesz umówić się na wizytę w poradni. Nasi terapeuci są dostępni dla klientów zarówno online, jak i stacjonarnie. Aby umówić wizytę, zadzwoń: 22-490-44-12 lub zarezerwuj termin przez system zapisów online. Zapraszamy!