Czy to już depresja? Co powinno cie zaniepokoić – objawy depresji.

depresja
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Każdy z nas, w dowolnym momencie życia, tocząc nawet zupełnie zwyczajny tryb życia, może zetknąć się z depresją. Często jest ona bardzo ciężka do rozpoznania. Spadki nastroju pojawiają i się u każdego i jest to w zupełności normalne. Przepracowanie, zła pogoda, kłótnia z partnerem – wszystko może być powodem irytacji lub smutku, ale niekoniecznie są to oznaki depresji.

Nie każdy, kto cierpi na depresję doświadcza wszystkich dolegliwości naraz – u każdego również liczba występujących symptomów będzie różna. Objawy depresji mogą zmieniać się w czasie. Jak w takim razie rozpoznać depresję i jakie reakcje naszego organizmu powinny zaniepokoić?

Objawy depresji

Pierwsze objawy depresji to najczęściej długotrwale pojawiający się zły nastrój i utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność. Chory na depresję człowiek traci zainteresowanie i unika czynności, które wcześniej były częścią jego życia – hobby, sport, wyjścia ze znajomymi, seks. Izoluje się od otoczenia i porzuca kontakty.
Powodem zaprzestania wykonywania tego typu czynności może być po prostu zmęczenie. Depresja bardzo często pojawia się wraz z dużym wyczerpaniem, apatią i brakiem energii. To sprawia, że chory przesypia większość dnia i unika wszelkich aktywności. Zaburzenia snu są częstym symptomem depresji, dlatego też depresja może łączyć się również z bezsennością. Brak odpowiedniej ilości spokojnego i regenerującego snu skutkuje ospałością, brakiem koncentracji (czyli większym prawdopodobieństwem niepowodzeń) oraz zwiększonym lękiem.

Osoby cierpiące na depresję bardzo często mają pesymistyczne spojrzenie na siebie i swoje życie. Przypominają sobie swoje dawne błędy, złe wybory, mają problem z samooceną i pewnością siebie. Czują, że ich życie jest bezwartościowe i pozbawione nadziei, myślą o śmierci. Osłabia się też umiejętność wydawania własnych sądów, asertywności, podejmowania decyzji. Mogą pojawić się kłopoty z pamięcią i zaburzenia koncentracji.

Symptomy depresji to także objawy somatyczne (fizyczne objawy depresji) – związane bezpośrednio z ciałem. Stan, w którym w obrazie chorobowym dominują objawy somatyczne zwana jest depresją maskowaną. Pacjenci jako główny dyskomfort podają ból w klatce piersiowej, dolegliwości gastryczne (zaparcia, biegunki, skurcze), uczucie ciężaru w okolicy serca, bóle głowy, pleców, karku, nieregularne miesiączki lub bezsenność. Może wystąpić również uczucie suchości w ustach, obniżona temperatura ciała, uczucie zimna. Niepokojąca powinna być też zmiana apetytu -szybka utrata masy ciała lub przybranie na wadze.

Kobiety a mężczyźni w przezywaniu depresji

Istnieją pewne różnice w tym, jak objawia się depresja u kobiet i mężczyzn. Nie ma bezspornych dowodów na to, że istnieją dwa odrębne rodzaje depresji w zależności od płci, natomiast objawy depresji u mężczyzn są faktycznie nieco inne. Mężczyźni mają większe skłonności do rywalizowania, odnoszenie sukcesów i zdobywania władzy, przez co depresja u mężczyzn objawia się raczej podirytowaniem, nagłymi wybuchami gniewu, utratą panowania nad sobą, agresją i skłonnością do podejmowania ryzykownych działań. Mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, rzadziej zwierzają się swoim bliskim i niechętnie proszą o pomoc. Podczas gdy kobiety raczej dążą do rozmowy, mężczyźni jej unikają. Częściej szukają pomocy w alkoholu lub w narkotykach, co efekcie tylko pogarsza sytuację.

W sieci można znaleźć wiele testów, których wyniki mogą uprawdopodobnić występowanie depresji i być motywacją do kontaktu z psychologiem, który postawi ostateczną diagnozę.
W tego typu testach znajdziemy pytania o nasze codzienne nawyki, myśli i style działań. Objawy depresji występują przez większość dnia, codziennie lub prawie codziennie przez co najmniej dwa tygodnie.

Nieleczona depresja może poważnie odbić się na naszej psychice i zdrowiu. Brytyjscy lekarze z Londynu i Edynburga zaobserwowali nawet fakt, że depresja, nawet o łagodnym przebiegu zwiększa ryzyko śmierci z przyczyn sercowych o około 20%. Pamiętajmy więc, aby dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również pielęgnować psychikę.

Skorzystaj z psychoterapii indywidualnej

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym trudnym dla Was momencie, jeśli chcesz skonsultować z terapeutą, w jaki sposób postępować z osobą chorą na depresję, zapraszamy do Strefy MyśliNasi terapeuci pomogą Ci wypracować najlepsze sposoby wsparcia, które możesz dać osobie chorej na depresję. Specjalista wesprze również Ciebie w tym wymagającym i często budzącym dużo lęku i niepewności okresie Waszego życia.
Aby umówić się na spotkanie, napisz recepcja@strefamysli.pl lub zadzwoń 22-490-44-12.