Związek z narcyzem kosztuje wiele emocji. Wymaga mnóstwa pracy, cierpliwości, a także samozaparcia. W dodatku nie jesteśmy w stanie pomóc narcyzowi samodzielnie. Do tego potrzeba wiele pracy i chęci do zmian ze strony samego narcyza, a także odpowiedniego specjalisty, z którym narcyz będzie współpracował. A ten rzadko chce się zmieniać i nie widzi problemu w swoim zachowaniu. W końcu uważa się za ideał, więc jak mógłby się mylić. Czym jest osobowość narcystyczna? Jakie są cechy narcyzmu? Jak wygląda związek z narcyzem i jak z nim postępować?
Narcyzm – czym jest?
Narcyzm to pojęcie dobrze znane w psychologii. Możemy rozpatrywać go jako cechę osobowości, która charakteryzuje się wyolbrzymionym poczuciem wartości własnej osoby oraz znaczenia własnych umiejętności. Może być też rozumiany jako narcystyczne zaburzenie osobowości czy też osobowość narcystyczna.
Narcyzm nie jest zjawiskiem jednolitym – wyróżniamy kilka jego rodzajów:
- narcyzm doskonały – charakteryzuje się absolutnie idealnym postrzeganiem siebie samego, byciem roszczeniowym i urażonym, gdy tylko coś idzie nie po myśli narcyza.
- narcyzm uroczy – człowiek, który cechuje się tym typem narcyzmu, posiada w sobie sporo uroku osobistego, który potrafi odpowiednio wykorzystać oraz zawsze stawia siebie w centrum zainteresowania.
- narcyzm elastyczny – w tym przypadku narcyz potrafi być doskonałym manipulantem, przybiera odpowiednie maski w zależności od otoczenia, jest kłamliwy i nie bierze odpowiedzialności za to, co zrobi w nieprawidłowy sposób.
- narcyzm sadystyczny – osoba charakteryzująca się typem sadystycznym, ma skłonności władcze. Ponadto, by zdobyć to, czego chce, posługuje się przemocą zarówno psychiczną, jak i fizyczną, a za wyrządzone krzywdy nigdy nie przeprasza.
- narcyzm wrażliwy – taka osoba skupia się na robieniu z siebie ofiary, wzbudzania litości i graniu na emocjach innych ludzi.
- narcyzm ukryty – w tym przypadku osoba nie cechuje się otwartością, charyzmą, wyolbrzymionym ego. Ten typ narcyza jest spokojny, małomówny. Wydaje się wycofany, niedostępny, może być odbierany jako odludek. Jest nadwrażliwy i źle znosi krytykę. Jest jednak bardzo dobrym manipulatorem.
Osobowość narcystyczna – cechy
Osobowość narcystyczna to coś więcej niż zakochana w sobie jednostka. Ludziom z taką osobowością zależy tylko na sobie i zaspakajaniu własnych potrzeb. Objawy narcyzmu to przede wszystkim mocne i niezwykle rozdęte ego. Wygórowane mniemanie o sobie także należy do repertuaru cech wyróżniających narcyza. Krótko mówiąc, narcyz to egocentryk, najczęściej z brakiem zdolności do samokrytyki. Jednak posiadający bardzo rozwinięte zdolności manipulacyjne. Dzięki czemu nadmiernie wykorzystuje innych po to, by osiągnąć własne cele. Narcyz to także mistrz w tłamszeniu – potrafi zniewolić innych, a także sukcesywnie podkopywać, aż w końcu uda mu się zniszczyć ofiarę.
Osobowość narcystyczna a związki
Związki z osobą narcystyczną należą do wyjątkowo trudnych i skomplikowanych, nierzadko toksycznych. Głównie ze względu na to, że kocha on tylko i wyłącznie samego siebie. Jednak narcyz często wchodzi w związki. Potrzebuje innych, którzy będą zaspokajać jego potrzeby, chwalić, komplementować i być na każde skinienie, a także słuchać bez żadnego słowa sprzeciwu. Ponadto, ma tendencję, by postępować niewłaściwie, choć sam tak by tego nie nazwał. Nawet jeśli zachowuje się w sposób społecznie nieakceptowalny i krzywdzi swoją partnerkę lub partnera, na przykład poprzez częste zdrady. W końcu, według niego, zdrada nie jest niczym złym i powinna zostać mu wybaczona.
Narcyz w związku potrafi być jednak uwodzicielski, uroczy i uchodzić za prawdziwego dżentelmena. To wszystko za sprawą jego manipulatorskiej natury –potrafi owinąć drugą połówkę wokół palca. Inne osoby są dla narcyza marionetkami. Narcyz czuje, że mogą się nimi bawić i sterować nimi jak tylko mają na to ochotę. A wszystko to z głębokiego przekonania, że jest lepszy i wyjątkowy, więc ma do tego prawo.
Bez wątpienia związek z narcyzem to wielkie wyzwanie. Bez odpowiedniej, nierzadko długiej, terapii nie ma mowy w takim związku o równości i wzajemności. W przeciwnym razie nie ma on raczej szans na przetrwanie.
Jak postępować z narcyzem?
Przede wszystkim musisz wykazać się ogromną cierpliwością i dużą dawką spokoju. Potrzebna będzie także odpowiednia dawka stanowczości i umiejętność wyznaczania granic, których przekraczać nie wolno. Musisz także uważać na próby manipulacji i nie dać się wykorzystywać. Niezwykle ważne jest to, że w stosunku do narcyza nie można być bezkrytycznym. Absolutnie nie można pokazywać mu, że się go ślepo uwielbia. Taki przejaw uległości najprawdopodobniej narcyzm weźmie za słabość, którą będzie potem wykorzystywał.
Tak naprawdę, jeśli zależy Ci na związku z narcyzem, konieczna będzie pomoc terapeutyczna. Narcyz powinien skorzystać z psychoterapii indywidualnej. Podczas niej ma szansę zrozumieć, że jego zachowanie jest niewłaściwe. A następnie wypracować w sobie zdrowe, właściwe i społecznie akceptowalne wzorce zachowań. Jednak w przypadku związku z narcyzem dobrą opcją jest także terapia par. Podczas niej możecie spróbować odbudować naderwane czy zniszczone więzi. Podczas takiej terapii nauczycie wzajemnej komunikacji i zrozumienia swoich potrzeb – Ty będziesz wiedzieć jak postępować z narcyzem, a narcyz otworzy się na potrzeby Twoje czy również dzieci, jeśli pojawiły się na świecie.
W Strefie Myśli od wielu lat specjalizujemy się w psychoterapii indywidualnej oraz psychoterapii par i małżeństw. Specjaliści, z którymi współpracujemy, potrafią pomóc nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Czujesz, że potrzebujesz pomocy psychologicznej i chciałbyś z niej skorzystać? Skontaktuj się z nami! Umów wizytę poprzez system zapisów online. kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl, telefoniczny: 22 490 44 12.