Toksyczny związek – objawy. Uwolnić się czy naprawić?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Toksyczne relacje dotyczą zarówno związków partnerskich jak i małżeństw. Taki związek diametralnie różni się od zdrowej relacji, która powinna zapewniać obu partnerom poczucie bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku. Toksyczna relacja polega na tym, że jeden z partnerów znosi złe traktowanie i nie chce albo nie potrafi się z niego uwolnić. Zdecydowanie zaniża samoocenę i działa niszcząco, a tłamszony partner często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Paradoksalnie, z toksycznej relacji nie jest łatwo się uwolnić.

Czym jest toksyczny związek, jakie są jego objawy?

Toksyczny związek jest wtedy, gdy koszty ponoszone przez nas przewyższają korzyści, jakie czerpiemy ze związku. W takiej relacji partnerzy nie rozwijają jej. Raczej mają poczucie, że stoją w miejscu, a związek nie jest dla nich satysfakcjonujący.

Psychologowie wymieniają kilka podstawowych objawów toksycznych związków, ale oznaki toksycznego związku mogą być naprawdę różne. Dlatego tak trudno często się uwolnić spod wpływów partnera. W toksycznej relacji jedna ze stron jest jakby osaczona, poddawana przemocy psychicznej i/lub fizycznej, wpływom i naciskom. Jak więc rozpoznać toksyczny związek? Oto niektóre z symptomów:

  • zazdrość (zwykle nieuzasadniona)
  • ciągła kontrola (brak prywatności)
  • obwinianie (obarczanie winą za wszystko)
  • umniejszanie (ignorowanie sukcesów, lekceważenie)
  • brak szacunku (również w towarzystwie)
  • ingerowanie we wszystko, co robi i o czym decyduje partner (m.in. kwestie wyglądu czy ubioru)
  • manipulacje (szantażowanie, intrygi).

Jak zakończyć toksyczny związek?

Toksycznej relacji niestety nie da się naprawić. Jeśli partner świadomie i z pełną premedytacją lekceważy potrzeby partnera i nagminnie stosuje wszelkiego rodzaju przemoc – fizyczną czy emocjonalną, nie będzie zależało mu na uzdrowieniu związku. Taki związek należy jak najszybciej zakończyć.

Zakończenie toksycznej relacji nie należy do najłatwiejszych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że osoba była poddawana długotrwałym wpływom. W rezultacie jej poczucie wartości i pewność siebie zostały obniżone, a on sam w pewnym sensie uzależnił się od toksycznego partnera. Najważniejszym krokiem jest zdanie sobie sprawy, że tworzona relacja nie jest zdrowa. Warto jest także zapewnić sobie wsparcie bliskich osób, a jeśli będzie taka konieczność – odpowiednich służb. Często zdarza się, że toksyczny partner stara się utrudnić zakończenie relacji, dlatego warto skorzystać z pomocy innych i znaleźć bezpieczne miejsce, w którym będzie można się schronić.

Życie po toksycznym związku

Toksyczny związek pogłębia bezradność, zmniejsza pewność siebie i poczucie własnej wartości, wpędza w poczucie winy, sprawia, że jesteśmy niepewni własnych myśli i uczuć. Powrót do siebie po okresie, w którym marginalizowano lub niszczono wszystko, co było dla nas wartościowe, może być wymagający. W tym czasie warto skoncentrować się na sobie i zadbać o własne potrzeby. Powrót do siebie to nie tylko wzięcie odpowiedzialności za swój stan, lecz także znalezienie sensu i celu w nowych lub porzuconych aktywnościach. Może okazać się, że w tym celu będzie potrzebna pomoc specjalisty, dzięki którego na nowo odbudujemy swoją pewność. W takiej sytuacji warto pomyśleć o psychoterapii, która bez wątpienia pomoże w odnalezieniu celu i stawianiu kroków ku nowej, lepszej przyszłości.

Zerwanie z toksycznym partnerem, który tłamsił przez długi czas, jest wielkim wyzwaniem. W Strefie Myśli współpracujemy ze specjalistami, którzy z empatią i zrozumieniem podchodzą do każdego problemu naszych pacjentów. Jeśli czujesz, że jesteś ofiarą toksycznej relacji i potrzebujesz pomocy lub szukasz pomocy dla swoich bliskich, umów się na spotkanie poprzez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.