Ciąża i poród to ważne wydarzenia w życiu kobiety, które zmieniają ich wygląd, styl życia, stawiają na głowie całą rodzinę. Nic więc dziwnego, że okres ten jest napięty, a młoda mama narażona jest na szereg problemów związanych z psychiką. Co gorsze, nie każdy jest w stanie wczuć się w jej rolę, a one same wstydzą przyznać się do słabości. Nie każdy pogorszony nastrój jest oznaką tej samej dolegliwości. Spośród problemów psychicznych po porodzie, rozróżnia się smutek poporodowy (tzw. baby blues) i depresję poporodową.
Depresja poporodowa, a baby blues – czym się różnią?
Objawy obu zaburzeń są bardzo podobne, dlatego ciężko na pierwszy rzut oka je od siebie odróżnić. Objawiają się płaczliwością, nerwowością, uczuciem lęku, zaburzeniami snu i rozkojarzeniem. Wszystkie te objawy pojawiają się w obu przypadkach. Różnią się od siebie czasem trwania i sile rażenia.
Baby Blues nie jest traktowany jako choroba, trwa stosunkowo krótko (od kilku dni, do maksymalnie kilku tygodni) i przechodzi samoistnie. Depresja Poporodowa to inna para kaloszy. Objawy są o wiele bardziej intensywne, czas trwania tego schorzenia jest długi, a zdarza się, że nawet bardzo długi (trwający nawet kilka lat!). Wtedy obniżony nastrój kobiety wymaga specjalistycznego leczenia. Warto mieć na uwadzę czas wystąpienia objaw, ponieważ to kluczowe dla rozpoznania zaburzenia, z którym się borykamy. Baby Blues objawia się zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni po porodzie. Zaś depresja poporodowa może objawiać się kilka miesięcy po urodzeniu dziecka.
Dlatego jeżeli objawy depresji poporodowej pojawiły się kilka miesięcy po narodzinach, a ich trwanie jest dłuższe niż 3 tygodnie – niezwłocznie należy podjąć leczenie i odwiedzić specjalistę.
Baby blues – Przyczyny i objawy
Smutek poporodowy inaczej przygnębienie poporodowe lub baby blues – to zjawisko dotykające aż 50-80% kobiet po urodzeniu dziecka. Na baby blues szczególnie narażone są kobiety aktywne zawodowo, których przeraża zmiana trybu życia o 180 stopni. W swoich pierwszych symptomach przypomina depresję poporodową, stąd jest z nią często mylona. Baby blues to stan emocjonalny, utrzymujący się od kilku do kilkunastu dni po porodzie, charakteryzujący się drażliwością, lękiem i płaczliwością. Przyjmuje się, że największe nasilenie objawów następuje między trzecim a piątym dniem po porodzie. Przyczyną smutku poporodowego są wahania hormonalne. W ostatnim trymestrze ciąży organizm produkuje kortykotropinę, która produkowana jest pod wpływem stresu. Jego zadaniem jest przygotowanie przyszłej mamy do ogromnego stresu, który będzie ją czekał w trakcie porodu. Po porodzie, jego stężenie istotnie spada, co powoduje nagły spadek nastroju i samopoczucia. Wyróżnia się tu także rolę spadku stężenia progesteronu po porodzie.
Objawy baby blues nie zaburzają funkcjonowania kobiety, ale powodują dyskomfort w codziennych sytuacjach. Są to, na przykład:
- nerwowość, drażliwość, poirytowanie
- płaczliwość
- zmęczenie, wyczerpanie, uczucie określane jako „odcięcie zasilania”
- poczucie winy w sytuacjach, kiedy pierwsze chwile z dzieckiem różnią się od oczekiwań, nie sprawiają oczekiwanej radości; samokrytycyzm; myśli, że jest się złą matką
- zmęczenie i wyczerpanie
- bezsenność
Na szczęście, zazwyczaj przygnębienie mija samoistnie, zatem niekoniecznie musi być leczone farmakologicznie lub psychiatrycznie. Kluczową pomocą w takiej sytuacji okazuje się wsparcie najbliższych. W tym okresie warto odciążyć kobietę od wszelkich obowiązków domowych, zapewnić jej wygodę i dużo odpoczynku. Przede wszystkim najbliżsi powinni zrozumieć istotę baby blues, ponieważ świadomość takiej dolegliwości pozwoli z dystansem podejść po wahań nastroju i niezwyczajnych zachowań matki. Oczywiście, jeżeli jesteśmy zaniepokojeni swoim stanem, należy udać się do psychologa, psychoterapeuty, najlepiej na psychoterapię indywidualną.
Depresja poporodowa – Przyczyny i Objawy
Depresja poporodowa jest również zjawiskiem częstym – dotyka 13-30% kobiet. W przeciwieństwie do baby blues, depresja trwa dłużej i intensywniej. Długotrwałe przygnębienie nie powinno być ignorowane, gdyż może wpłynąć na rozwój dziecka i więź matka-dziecko. Od innych zaburzeń depresyjnych depresję poporodową charakteryzują obsesyjne myśli związane z dzieckiem. Objawy depresji poporodowej to zwykle:
- obniżenie nastroju, przygnębienie
- spadek zainteresowań i energii
- zmniejszenie lub zwiększenie apetytu
- senność lub bezsenność
- nadmierny lęk o zdrowie i rozwój dziecka
- osłabienie więzi z dzieckiem
- słaba koncentracja i pamięć
- Myśli dotyczące skrzywdzenia dziecka – nadmierny strach, że matka zabije lub okaleczy dziecko. Depresja poporodowa trwa zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy i pojawia się po około dwóch miesiącach po urodzeniu dziecka. Dotyka także młodych ojców. Leczenie depresji poporodowej polega przede wszystkim na zapewnieniu wsparcia ze strony bliskich. W cięższych przypadkach można zastosować leczenie farmakologiczne (leki przeciwdepresyjne) – ten sposób powinien być stosowany uważnie, pod okiem specjalisty, gdyż lek może przedostać się do mleka matki.
Baby Blues – Jak sobie poradzić z tym zaburzeniem?
Mimo że zaburzenie to ustępuje samoistnie, ważne jest, aby kobieta w okresie trwania baby blues, szczególnie o siebie dbała. Najważniejszym jest zadbanie o swoje samopoczucie. Rozmowa z partnerem lub bliskimi osobami będzie tutaj bardzo pomocna. To oni powinni być ludźmi, którzy nas będą wspierać w tym trudnym dla nas okresie. Bez odpowiedniej rozmowy, rodzina nie będzie wiedziała jaki typ wsparcia powinni zaoferować kobiecie. Kolejnym ważnym aspektem, nad którym musi skupić się kobieta w trakcie trwania baby blues, jest odpoczynek. Każda wolna chwila, w której nasza pociecha śpi, albo opiekuje się nią ktoś inny, poświęcić na sen, relaks i drobne przyjemności. A inne, codzienne obowiązki, przerzucić na inny termin.
Warto również ograniczyć, lub zrezygnować z przeglądania mediów społecznościowych. Bardzo często można na nich spotkać wykreowane obrazy, w tym matek, które nie mają pokrycia z rzeczywistością. Takie wzorce prowadzą do pogorszenia samopoczucia. O wiele lepszym rozwiązaniem będą inne sposoby relaksu i spędzania czasu, takie jak filmy, książki czy seriale.
W najtrudniejszych momentach i sytuacjach można skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty.
Depresja Poporodowa – Leczenie
Leczenie, jakie będzie podejmowane, zależy od stopnia zaawansowania choroby. W lekkich i umiarkowanych postaciach tego schorzenia stosuje się psychoedukację i terapie psychoterapeutyczne. Te drugie mogą mieć postać indywidualną, lub grupową. Tylko w bardzo trudnych przypadkach, stosowana jest farmakologia. Najczęściej stosowanymi środkami są antydepresanty z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą być stosowane podczas karmienia piersią, jednak tylko pod nadzorem lekarza.