Psychoterapia indywidualna

Zapraszamy do Strefy Myśli na psychoterapię indywidualną, która jest jedną z głównych specjalizacji naszej poradni. Sesje terapeutyczne prowadzą wyłącznie nasi najbardziej doświadczeni psychologowie i terapeuci z wieloletnim stażem.

psychoterapia-indywidualna

Psychoterapia to proces, który pozwoli Ci na osiągnięcie wyznaczonego celu. Zwykle do rozwiązania problemu potrzeba czasu, dlatego sesje odbywają się najczęściej raz w tygodniu, a długość procesu ustalana jest indywidualnie i zależy od Klienta, skomplikowania problemu i szybkości przechodzenia przez proces terapeutyczny. Dla sukcesu terapii absolutnie niezbędne są zaangażowanie i motywacja ze strony Klienta, ponieważ to nikt inny jak właśnie Ty może poradzić sobie z trudnościami i osiągnąć upragniony cel. Terapeuta będzie towarzyszył i wspierał Cię w tej zmianie, wykorzystując skuteczne i sprawdzone metody terapeutyczne.

Jeśli zastanawiasz się, czy skorzystać z pomocy terapeuty i rozważasz rozpoczęcie psychoterapii, zapraszamy na wstępną konsultację psychologiczną. Podczas spotkania będziesz miał(a) okazję do tego, by porozmawiać z psychologiem o swoim problemie i wspólnie zastanowić się nad rozpoczęciem terapii. Zapisz się na spotkanie!

Psychoterapia indywidualna – dla kogo jest i w jakich problemach pomaga?

Psychoterapia indywidualna skierowana jest do osób, które nie chcą dłużej same zmagać się ze swoimi problemami i postanowiły skorzystać z profesjonalnej pomocy terapeutycznej. Jest ona skuteczną formą pomocy dla osób cierpiących na:

a także dla osób:

  • doświadczających problemów w relacjach
  • mających problemy rodzinne i wychowawcze
  • DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików).

Na czym polega psychoterapia indywidualna?

Podczas pierwszych 2-3 spotkań terapeuta przeprowadza dokładny wywiad z Klientem, który jest niezbędny do wyznaczenia celu terapii. Jest to warunek konieczny do rozpoczęcia skutecznego procesu terapeutycznego. Następne spotkania to już praca nad osiągnięciem wyznaczonych celów. Terapeuta jest drogowskazem, który inspiruje Klienta do poszukiwania różnych możliwości, jednak to zawsze Klient wybiera drogę, którą chce dążyć do celu. Co istotne, rolą psychoterapeuty jest nie tyle udzielanie porady i wyrażanie opinii, ale asystowanie w zmianie, poprzez umiejętne prowadzenie Klienta przez proces terapeutyczny.

W psychoterapii indywidualnej bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość spotkań i postępy w terapii jest budowanie relacji terapeutycznej opartej na zaufaniu, szczerości i otwartości. Każda sesja psychoterapii indywidualnej jest w całości poświęcona Klientowi, a terapeuta koncentruje na nim 100% swojej uwagi.

Ile czasu trwa psychoterapia?

Sesje psychoterapii indywidualnej odbywają się zwykle raz w tygodniu. Bardzo ważna jest regularność spotkań, która zapewnia ciągłość pracy w dążeniu do celu. Czas trwania terapii ustalany jest indywidualnie. Zwykle wystarcza już kilkanaście spotkań (psychoterapia krótkoterminowa), zdarzają się jednak przypadki, w których terapia odnosi skutek w dłuższej perspektywie czasowej (psychoterapia długoterminowa). Należy pamiętać, że czas trwania terapii to kwestia bardzo indywidualna i jest każdorazowo dostosowywana do Klienta.

Rodzaje psychoterapii indywidualnej prowadzonej w Strefie Myśli

1. Psychoterapia indywidualna poznawczo-behawioralnapsychoterapia-indywidualna

Terapia poznawczo-behawioralna jest terapią krótkoterminową, nastawioną na rozwiązanie problemu poprzez intensywną pracę nad negatywnymi myślami, przekonaniami i zachowaniami. Jest ona szczególnie skuteczna w pracy z osobami cierpiącymi m.in. na depresję, zaburzenia lękowe i zaburzenia odżywiania.

Kluczowym elementem w psychoterapii poznawczej jest zmiana przekonań Klienta, która odbywa się dzięki zastosowaniu szeregu narzędzi terapeutycznych. Zniekształcone przekonania są często odpowiedzialne za błędne odczytywanie rzeczywistości. Biorą się z naszych doświadczeń z przeszłości, schematów, zasad życiowych, wzorców etc.
Psychoterapia behawioralna polega na zmianie konkretnego zachowania poprzez naukę nowych wzorców funkcjonowania.

2. Psychoterapia indywidualna psychodynamiczna

Psychoterapia indywidualna psychodynamiczna oparta jest na psychoanalizie Zygmunta Freuda, zgodnie z którą za problemy psychologiczne odpowiedzialne są nieświadome popędy, nie mogące pojawić się w świecie świadomości. Poszukiwanie innej drogi sprawia, że zaczynają rodzić się różnego rodzaju problemy, klasyfikowane jako zaburzenia. Psychoterapia indywidualna psychodynamiczna, obok terapii poznawczo-behawioralnej, jest dziś jednym z najpopularniejszych nurtów terapeutycznych w Polsce.

3. Psychoterapia indywidualna integratywna

Psychoterapia indywidualna integratywna to podejście w psychoterapii, które polega na swobodnym doborze i łączeniu różnych nurtów terapeutycznych, najlepiej dopasowanych do indywidualnych potrzeb danego klienta. Podejście to wymaga od terapeuty umiejętnego prowadzenia Klienta przez proces terapeutyczny z zastosowaniem kilku różnych podejść psychologicznych.

4. Psychoterapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR)

Nurt psychoterapii, którego celem jest wydobycie i korzystanie z zasobów, cech i umiejętności Klienta do osiągnięcia wyzanczonego celu. Psychoterapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach jest nurtem krótkoterminowym, który zakłada że do osiągnięcia wyznaczonego celu potrzeba nie więcej niż kilkunastu spotkań. Nurt ten traktuje Klienta jako eksperta od swojego życia, natomiast terapeuta pełni rolę eksperta od metody, pomagając Klientowi z sukcesem przejść przez proces terapeutyczny.

Jak zapisać się na terapię w Strefie Myśli?

Aby zapisać się na terapię, skontaktuj się z nami telefonicznie 224904412 lub mailowo recepcja@strefamysli.pl. Możesz również wypełnić formularz w zakładce Kontakt.
Aby dowiedzieć się więcej na temat obszarów, w których pomagamy na co dzień naszym Klientom, zapraszamy do zapoznania się z artykułami autorstwa naszego zespołu w zakładce „W czym pomagamy”.

Ile kosztuje psychoterapia indywidualna?

Cena sesji psychoterapii indywidualnej w Strefie Myśli wynosi 140 zł. Cena ta obejmuje spotkanie trwające 50 minut, a w nagłych sytuacjach także możliwość kontaktu między sesjami*.

*do ustalenia indywidualnie z terapeutą wedle potrzeb

Jak do nas trafić?

Poradnia Psychologiczna Strefa Myśli mieści się w Warszawie na Mokotowie. Dogodna lokalizacja umożliwia łatwy dojazd z Ursynowa, Wilanowa, Centrum, a także innych dzielnic Warszawy. Pod budynkiem znajduje się parking ze strefą bezpłatnego parkowania.

Serdecznie zapraszamy!