Zmęczony, rozdrażniony, wyczerpany a przyczyn brak? Nerwica neurasteniczna

Nerwica-neurasteniczna
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Odczuwasz zmęczenie pomimo braku obiektywnej przyczyny, rozdrażnienie, miewasz bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, wszystkie bodźce zewnętrzne są nieprzyjemne i denerwujące? – to może być nerwica neurasteniczna.

Nerwica neurasteniczna

Nerwica neurasteniczna jest najczęściej występującą postacią nerwicy. Dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn bez względu na wiek i status materialny. Samo słowo neurastenia (łac. neurasthenia) oznacza „słabość nerwów” i wiąże się z odbiegającym od normy męczeniem się układu nerwowego w wyniku braku czynników odżywczych. Typowe objawy tego zaburzenia to ciągłe zmęczenie, drażliwość i ogólne osłabienie. Chory nie może skupić uwagi i ma problemy z pamięcią. Pojawiają się bóle głowy (uczucie ściskania głowy, tzw. „neurasteniczny kask”), bóle w okolicy serca, zaburzenia jelitowe, a także zaburzenie czynności płciowych- mężczyzn jest to często impotencja, wytrysk bez wzwodu lub przedwczesny wytrysk, natomiast u kobiet to oziębłość, pochwica, brak orgazmu, bolesne miesiączki. Osoby chore na nerwice neurasteniczną odczuwają stale zmęczenie, często mają również problemy ze snem. Objawy neurastenii są często przyczyną niezdolności do pracy oraz upośledzają funkcjonowanie w społeczeństwie. Męcząca staje się właściwie każda aktywność – nie tylko praca i obowiązki, ale także rozrywka, spotkania ze znajomymi.

Wyróżnia się trzy typy neurastenii:

  • neurastenia hiposteniczna – to typ neurastenii, w którym dominującym objawem jest niepokój, zmęczenie i obniżenie sprawności.
  • neurastenia hipersteniczna – objawiająca się rozdrażnieniem, nadwrażliwością na bodźce oraz wybuchowość.
  • neurastenia asteniczna – charakteryzuje się uczuciem wyczerpania, nawet po wykonaniu krótkich czynności.

Dlaczego nerwica nas dotyka?

Przyczyny nerwicy neurastenicznej wciąż nie są jednogłośnie potwierdzone. Może być ich wiele i mogą być zróżnicowane. Zaburzenia neurasteniczne pojawia się na skutek napięć, wyczerpania pracą lub konfliktów. Przyjmuje się, że bezpośrednią przyczyną neurastenii jest nadmierne wytwarzanie hormonów stresu – adrenaliny i noradrenaliny. Hormony te podnoszą poziom cukru we krwi – cukier natomiast pobudza organizm, a jego nadmierne ilości powodują stałe pobudzenie, w tym objawy neurastenii.
Obecnie żyjemy w ciągłym pędzie, hałasie i konieczności podejmowania ważnych decyzji w krótkim czasie. Główną rolę odgrywa więc tutaj długotrwały stres. Nie mamy czasu na odpowiednią ilość odpoczynku, co odbija się później na zdrowiu. Oprócz zmian hormonalnych, stres powoduje zmiany w modelu żywienia. Chory zajada bądź unika jedzenia w sytuacjach przedłużającego się stresu. Objawy neurastenii mogą się pojawić również po upojeniu alkoholowym, w wyniku działania substancji toksycznych lub podczas chorób zakaźnych.

Nerwica neurasteniczna – jak ją leczyć?

W leczeniu nerwicy neurastenicznej kluczowe jest zrozumienie przez chorego i jego najbliższe otoczenie, że jego objawy nie są „zmyślone” bądź „wyolbrzymione” – ich istota łączy się z realnymi zmianami w układzie nerwowym. Psychoterapia skupia się głównie na zidentyfikowaniu źródeł stresu i dobraniu do problemów odpowiednich metod radzenia sobie z nimi. Terapia neurastenii jest często długotrwała i dość trudna, ponieważ wymaga od pacjenta wielu tymczasowych wyrzeczeń. W niektórych przypadkach stosuje się farmakoterapię, aby zniwelować najsilniejsze objawy. Wskazany jest odpoczynek i zmiana środowiska. Również zastosowanie diety niskowęglowodanowej (ubogiej w cukry) oraz przyjmowanie witamin z grupy B (biorą udział w procesie spalania cukru) pomaga w złagodzeniu objawów neurastenii. Z neurastenią oczywiście można sobie poradzić.Trzeba tylko trochę zmienić swoje podejście do życia i zdystansować się od problemów, w czym pomoże specjalista.