Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko dobrze odnajdowało się w społeczeństwie – potrafiło nawiązywać przyjaźnie, dobrze radziło sobie z krytyką, cechowało się asertywnością i śmiałością. Nabywanie takich cech i umiejętności nie każdemu dziecku przychodzi z łatwością. Warto mu pomóc, zapisując je na trening umiejętności społecznych dla dzieci.
Czym jest TUS?
Trening Umiejętności Społecznych, w skrócie TUS, to rodzaju cykliczne spotkania warsztatowe, w trakcie których ćwiczone są konkretne zachowania niezbędne do dobrego funkcjonowania w kontaktach społecznych. Może to być umiejętność słuchania, proszenia o pomoc, rozpoznawania swoich emocji, radzenie sobie z presją rówieśników i wiele innych. Celem TUS jest korygowanie nieprawidłowych nawyków i zastąpienie ich nawykami adekwatnymi do sytuacji, oraz wprowadzenie tych nowonabytych zachowań do rzeczywistości.
Do kogo jest skierowany TUS?
Trening Umiejętności Społecznych jest skierowany do dzieci mających problemy w kontaktach społecznych. Dla wielu dzieci TUS jest wsparciem, które szybko przynosi dobre efekty. Przychodząc na zajęcia TUS dzieci bardzo często nie wiedzą, dlaczego ich zachowanie nie jest akceptowane. Dlaczego nie mają przyjaciół i czują się nielubiane. Są to dla nich ogromne problemy, a nieprzepracowane trudności mogą negatywnie wpłynąć na ich dalsze, w tym również dorosłe, życie.
TUS może okazać się szczególnie pomocny w przypadku, gdy dziecko:
- jest impulsywne, nie radzi sobie z kontrolowaniem własnych emocji, przez co odbierane jest negatywnie przez rówieśników
- ma trudności w nawiązywaniu kontaktów, stoi z boku grupy, nie potrafiąc się do niej włączyć, nie umie przejąć inicjatywy bądź podtrzymać kontaktu
- jest nieśmiałe, co utrudnia mu zawiązanie przyjaźni, ale też skazuje na zawstydzające sytuacje społeczne
- nie potrafi dopasować się do zasad oraz zrozumieć sensu ich istnienia
- sprawia szeroko rozumiane problemy wychowawcze, masz wrażenie, że tracisz z nim kontakt
- nie potrafi dopasować się do nowych sytuacji, nie radzi sobie z emocjami w obliczu zmiany szkoły czy miejsca zamieszkania.
Jak przebiega TUS?
Zanim dziecko zostanie zapisane na zajęcia, rodzice proszeni są zwykle o wypełnienie szczegółowego kwestionariusza dotyczącego dziecka. Bardzo często odbywa się także spotkanie konsultacyjne. Ocenia się na nim rodzaj trudności, jakie występują u dziecka oraz określa, czy trening umiejętności społecznych dla danego dziecka jest w tym przypadku najlepszym wsparciem.
Warto wiedzieć, że same zajęcia zazwyczaj przebiegają w atmosferze zabawy – dzięki temu dzieci chętnie biorą w nich udział i uczą się poprzez zabawę całego wachlarza zachowań społecznych,takie jak m.in.:
- inicjowanie oraz właściwe prowadzenie rozmowy
- dyskutowanie
- wyrażanie krytyki oraz adekwatne reagowanie na nią
- radzenie sobie z różnymi emocjami (zarówno przyjemnymi, jak i nieprzyjemnymi)
- słuchanie innych oraz zadawanie pytań
- odmawianie
- praca w grupie
- rozwiązywanie konfliktów
- rozróżnianie uczuć (zarówno swoich, jak i doświadczanych przez innych).
Jeśli patrząc na swoje dziecko, widzisz, że niektóre z powyższych umiejętności nie są jego mocną stroną i czujesz, że przez to nie rozkwita tak pięknie jak by mogło, sprawdź jakie możliwości TUS oferuje Twoja okolica. Wybierz miejsce, w którym zajęcia prowadzą doświadczeni trenerzy. Umów się na spotkanie i zobacz, czy jest to przestrzeń, do którego chcesz zaprosić swoje dziecko. Jeśli przestrzeń ta będzie mu służyła, w niedługim czasie zobaczysz zmiany. Już kilka spotkań w dobrze pracującej grupie TUS może przynieść pierwsze efekty. A co najważniejsze, różnicę odczuje przede wszystkim ono, Twoje dziecko.
W Strefie Myśli Junior organizując grupy TUS, bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby każdego dziecka. Tworzymy przestrzeń sprzyjającą rozwojowi i wydobywaniu potencjału dziecka. Organizujemy kreatywne zabawy, dyskusje, eksplorację świata rówieśników, co pozwala na swobodną naukę umiejętności społecznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o treningu umiejętności społecznych, który organizujemy, skontaktuj się z nami poprzez kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.