Kiedy warto zapisać dziecko do grupy rozwoju umiejętności społecznych?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Umiejętności społeczne wpływają na to, jak odbieramy innych ludzi, a także jak jesteśmy przez nich odbierani. Pozwalają nam na zachowywanie pozytywnych relacji międzyludzkich i funkcjonowanie w społeczeństwie. Zdarza się, że niektóre dzieci mają większe lub mniejsze trudności z różnymi aspektami współdziałania z innymi. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z treningu umiejętności społecznych.

Dlaczego należy rozwijać kompetencje społeczne?

Umiejętności społeczne to umiejętności, które wpływają na radzenie sobie w różnego rodzaju sytuacjach społecznych. Związane są także z regulacją emocji, umiejętnościami komunikacyjnymi czy chociażby radzeniem sobie z konfliktami.

Na czym polega rozwój umiejętności społecznych?

Dziecko pierwsze doświadczenia społeczne zdobywa w rodzinie. To, jaki wzór stosunków międzyludzkich prezentuje rodzina, determinuje późniejsze funkcjonowanie dziecka. Dodatkowo, podczas rozwoju umiejętności społecznych dziecka znaczenie mają więzi, jakie tworzy z rówieśnikami. W tym czasie zawierane relacje koleżeńskie są  formą kształtowania się umiejętności współżycia społecznego. Dziecko, poprzez doświadczenia zebrane w zabawie z innymi, rozwija ważne umiejętności. Zdolności te niewątpliwie wpływają na jego późniejsze funkcjonowanie.

Sytuacjom, w których dziecko poznaje świat, powinny towarzyszyć pozytywne emocje. Zwłaszcza w sytuacjach kontaktu z drugim człowiekiem, ważne jest, by dziecko doświadczało pozytywnych relacji. Jednak zdarza się, że jest inaczej, a to w efekcie może skutkować  nieprzystosowaniem społecznym. U niektórych dzieci stwierdza się trudności w komunikowaniu się z innymi i brak lub niedostateczny rozwój umiejętności społecznych. W takich przypadkach warto rozważyć zapisanie dziecka do grupy terapeutycznej.

Trening umiejętności społecznych

Trening umiejętności społecznych wykorzystywany jest jako narzędzie korekcyjne, terapeutyczne i edukacyjne, gdy chcemy nauczyć dziecko pewnych wzorców lub zmienić jego określone zachowania. Wszystko dzieje się w grupie rówieśniczej i ma na celu polepszenie kompetencji społecznych dziecka. Oznacza to, że podczas spotkań dziecko będzie ćwiczyć integrację z innymi, panowanie nad swoimi zachowaniami, radzenie sobie z emocjami i napięciami. Pod okiem certyfikowanych terapeutów TUS dziecko rozwija  kolejne  obszary umiejętności społecznych, co powinno znacznie ułatwiać mu funkcjonowanie w rodzinie,  grupie rówieśniczej, jak i bycie w kontakcie z samym sobą.

W Strefie Myśli Junior ogłosiliśmy nabór do grup TUS. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.