Statystycznie, zdrada w związku zdarza się równie często w małżeństwie, jak i w związku partnerskim. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, może mieć różny charakter. Według statystyk zdrady dopuszcza się co trzeci mąż i co szósta żona. Nierzadko zdrada kończy związek, a druga osoba nie potrafi sobie z nią poradzić. Czy zdradę można wybaczyć? Wybaczenie nie jest procesem łatwym, ale jest możliwe.
Czym może być zdrada?
Na zdradę można patrzeć z różnych perspektyw. Może być stosowana jako akt zemsty, w którym dotychczas emocje tłumione wobec partnera, jak złość czy gniew, znajdują ujście. Czasem jest sposobem na podniesienie własnej wartości, zwłaszcza u tych osób, które są nieustannie kontrolowane i frustrowane przez partnera. Może być także okazją do realizacji fantazji seksualnych, których partner nie akceptuje. Również może być traktowana jako rekompensata za porażki w sferze seksualnej.
Na czym polega wybaczenie zdrady?
Wybaczenie i życie po zdradzie nie jest łatwe, ale jest możliwe. Wybaczenie zdrady w związku to przede wszystkim odpuszczenie potrzeby zemsty. Jest to świadoma decyzja, że osoba chce iść naprzód zamiast tkwić w bólu i goryczy. To także postanowienie, że osoba akceptuje przeszłość tak niedoskonałą, jaką naprawdę była, a nie taką, jaką chciałaby ją wspominać. Co najważniejsze, wybaczenie jest wolnością od bólu, żalu, pretensji i złości. Jednocześnie wybaczenie to przyznanie sobie prawa do przeżywania i wyrażania bólu związanego ze zdradą. Natomiast zdecydowanie nie jest to wyparcie zdrady z pamięci i utrzymanie związku. To, czy osoba zdecyduje się kontynuować związek czy go zakończyć jest zawsze indywidualną decyzją.
Etapy wybaczania zdrady
Wybaczanie zdrady w związku zwykle składa się z pięciu etapów.
- Etap pierwszy – pokuta. W tej fazie osoba zdradzona ma zwykle potrzebę zebrania informacji na temat zdrady. Pozytywne rozwiązane tej fazy zazwyczaj jest możliwe dzięki zaangażowaniu osoby zdradzającej.
- Etap drugi – skrucha. Na tym etapie osoba zdradzająca przejmuje całą odpowiedzialność za zdradę. Skrucha oznacza tutaj nie tyle samo przepraszanie, co akceptację uczuć, najczęściej złości, smutku i żalu partnera.
- Etap trzeci – zadośćuczynienie. Faza ta może się zacząć dopiero, kiedy partner zadał już wszystkie pytania, nie ma już nic do powiedzenia, wyczerpał wszystkie tematy i faktycznie usłyszał, że osobie która zdradziła jest naprawdę żal i w to uwierzył. Teraz partnerzy wspólnie poszukują czegoś, co mogłoby złagodzić ból.
- Etap czwarty – dochodzenie do przyczyn. Ten etap polega na głębokiej refleksji dotyczącej poszukiwania przyczyn zdrady. Warto przeanalizować zachowanie i motywy działania osoby która dopuściła się zdrady, a także przyjrzeć się historii całej relacji. Pozytywnemu rozwiązaniu tego etapu sprzyja terapia.
- Etap piąty – akt wybaczenia i ustanowienie nowych zasad. Pozytywne przejście przez poprzednie etapy pozwala na podjęcie decyzji o porzuceniu urazy i otwarcie się ponownie na zaufanie i miłość. Jeśli parze uda się dotrzeć do tego momentu, partnerzy powinni ustalić nowe zasady funkcjonowania w związku.
Dlaczego warto wybaczyć zdradę?
Wybaczanie jest długotrwałym procesem, wymagającym zaangażowania, zrozumienia i cierpliwości partnerów. Jest najtrudniejszym i najważniejszym elementem procesu leczenia ran po zdradzie. Wybaczenie zdrady daje możliwość zamknięcia przeszłości i ruszenia w przyszłość. Uwalnia osobę zdradzoną od roli ofiary, zwraca siłę i spokój, a także podnosi poczucie własnej wartości.
Zdrada – kiedy sięgnąć po pomoc psychologiczną?
Osobie zdradzonej, kiedy dowiaduje się o zdradzie, zwykle załamuje się cały świat. Przeżywa silne emocje, zagubienie i samotność, którym towarzyszy spadek poczucia własnej wartości. Aby móc uporać się z kryzysem, konieczne jest przepracowanie problemu. W sytuacjach, gdy doświadczenie zdrady w relacji i to, jak ktoś poradzi sobie ze zdradą, wpływa na nas wyraźnie destrukcyjnie, warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Kontakt z terapeutą warto rozważyć, gdy:
• wyraźnie pogorszone samopoczucie trwa od dłuższego czasu, a uczucia, myśli i zachowania stają się męczące
• pogarsza się funkcjonowanie w różnych obszarach – prywatnym, zawodowym, społecznym
• pojawia się silny stres i problemy zdrowotne
• osoba nie jest w stanie poradzić sobie sama i nie ma wystarczającego wsparcia w otoczeniu.
Zdrada jest częstym problemem par, które odwiedzają naszą poradnię. Rolą psychoterapeuty par jest przeprowadzenie pary po kolei przez etapy procesu wybaczenia i ułożenia relacji na nowo. Zadaniem terapeuty jest pomoc w odkrywaniu, nazywaniu i rozumieniu emocji, dzięki czemu ułatwia porozumiewanie się stron między sobą. Podczas psychoterapii par tworzy on także bezpieczną przestrzeń do wzajemnej szczerości oraz ukierunkowuje rozmowę tak, by zmierzać do celu. Jeśli przeżywacie trudne chwile w związku i potrzebujecie profesjonalnego wsparcia, zapraszamy na wizytę z doświadczonym psychoterapeutą par. Umówisz ją poprzez kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl, telefoniczny 22-490-44-12 lub system zapisów online.