Nieodwzajemniona miłość – jak sobie poradzić?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Prowadzimy nasz gabinet psychologiczny w Warszawie już kilka lat i gro naszych działań skupia się wokół terapii par, czyli pomocy parom w zbudowaniu satysfakcjonującego związku, w odbudowywaniu nadszarpniętej relacji. Tak najczęściej myśli się o problemach w relacjach – jako tych które należy wzmacniać, naprawiać, uleczać. Tymczasem problemy sercowe to także ten moment w życiu, kiedy ktoś zakochuje się bez wzajemności, z małymi lub zerowymi szansami na odwzajemnienie.

Nieodwzajemniona miłość – co to takiego?

To stan zakochania, o którym potocznie zwykło się mówić „miłość platoniczna”. W gronie nastolatek popularne jest zakochiwanie się w idolach, zakładanie fanklubów. Jednak miłość nieodwzajemniona to nie tylko przypadłość osób nastoletnich, które w ten sposób przezywają fascynację i zachwyt kimś popularnym. To sytuacja, która może przytrafić się każdemu bez względu na płeć, wiek i doświadczenie życiowe. Dopóki jest to stan, który odbieramy jako przyjemne zauroczenie, nie mamy powodu do niepokoju. Zwykle jest to ulotny powiew który równie szybko ginie, jak się pojawia. Trudność może pojawić się wtedy, kiedy uczucie nie słabnie a nasila się, natomiast wciąż pozostaje nieodwzajemnione.

Miłość – dlaczego nie zawsze jest odwzajemniona?

Kiedy zakochamy się „nieszczęśliwie” warto przede wszystkim zrozumieć, dlaczego zauroczenie które odczuwamy wobec drugiej osoby nie jest odwzajemnione. Scenariuszy może być kilka, od sytuacji w której osoba po prostu nie wykazuje nami zainteresowania, do sytuacji bardziej skomplikowanych, gdzie osoba do której żywimy uczucie jest umocowana w relacji z inną osobą, w tym także w relacji rodzinnej. Ważne, aby umieć właściwie zdefiniować powody odtrącenia/ braku zainteresowania – jeżeli jest nimi obiektywna przeszkoda i będziemy w stanie ten fakt przyjąć do siebie, paradoksalnie powinien być od dla nas ułatwieniem na drodze do „wyleczenia” się z uczucia.

Miłość nieodwzajemniona – na szczęście mija

Szczęśliwie, zgodnie z teorią psychologii miłości, choć pierwszy etap czyli zakochanie jest zawsze bardzo intensywny i burzliwy, nie trwa on wiecznie. Jeśli budujemy z kimś związek, wchodzi on w kolejne fazy, osiągając etap miłości dojrzałej, natomiast w przypadku braku odwzajemnienia, siłą rzeczy możemy mówić o stosunkowo szybkim zakończeniu niedoszłej relacji. Dla osoby będącej w trudnej sytuacji zakochania się bez wzajemności etap ten trwa w jej odczuciu niezmierne długo, jest męczący, wpływa negatywnie na nastrój i poziom energii życiowej. Jednak na szczęście, zwykle ma on swoje zakończenie, mija.

Kiedy miłość platoniczna nieodwzajemniona przerasta

Bywa, że zakochanie bez wzajemności okazuje się na tyle trudnym doświadczeniem życiowym, że realnie wpływa ono na codzienne funkcjonowanie osoby, na jej samopoczucie i stan psychiczny. U osób podatnych na stany obniżonego nastroju, może prowadzić do znacznego spadku poczucia szczęścia, a w skrajnych przypadkach do depresji. U osób o niskiej samoocenie sytuacja braku odwzajemnienia miłości może skutkować znacznym obniżeniem poczucia własnej wartości. Mogą również pojawić się objawy psychosomatyczne wynikające m.in. z wysokiego poziomu odczuwanego stresu, jak m.in. bóle głowy, brzucha, a także problemy ze snem.

Nieodwzajemniona miłość – jak się wyleczyć?

Kiedy pojawiają się powyższe objawy a pomoc osób trzecich, bliskich i przyjaciół, nie jest wystarczająca, warto udać się do specjalisty i rozważyć psychoterapię. Warszawa oferuje wiele różnorodnych form pomocy psychologicznej, z których można skorzystać. Mogą być to warsztaty podnoszące samoocenę, równie dobrze może być to grupa wsparcia lub terapia indywidualna. Ważne aby forma pomocy była dopasowana do Twoich potrzeb i preferencji, i aby była prowadzona przez profesjonalistę.

W Strefie Myśli prowadźmy terapię indywidualną i terapię par, pracując z osobami które znalazły się w trudnym dla nich momencie życia. Jesli czujesz, ze ten problem Cię dotyczy, skontaktuj się z nami i umów na spotkanie z naszym specjalistą: 22-490-44-12, recepcja@strefamysli.pl lub poprzez zakładkę Kontakt.

Zapraszamy!