Niskie poczucie własnej wartości – jak je podnieść?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Jeśli nie czujesz się dobrze we własnej skórze i brakuje Ci pewności siebie… Jeśli poczucie własnej wartości nie jest u Ciebie wystarczająco wysokie… Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak stać się pewniejszym/ą siebie i jak podnieść poczucie własnej wartości… ten tekst jest dla Ciebie. Poniżej w pigułce podajemy kilka najważniejszych faktów na temat tego, czym jest, co kształtuje i jak zwiększyć poczucie własnej wartości.

„Człowiek, który umie żyć w harmonii z samym sobą jest szczęśliwy” – to chyba jeden z najbardziej aktualnych cytatów Oscara Wilde’a. Idealnie oddaje, w jaki sposób poczucie własnej wartości wpływa na codzienne życie człowieka – ten, kto ma wysokie poczucie własnej wartości, z optymizmem patrzy w przyszłość, wierzy w realizację swoich celów i pozytywnie postrzega samego siebie. Ten, kogo poczucie własnej wartości jest zaniżone, trudniej osiąga wewnętrzną harmonię i zadowolenie z życia. Poczucie niskiej wartości, często nawet mimo obiektywnych sukcesów które osiągasz, potrafi znacząco utrudnić Ci życie. Podpowiadamy, jak możesz nauczyć się cieszyć z siebie i swoich dokonań. Bo one nie są niczyją zasługą, a właśnie Twoją! Najwyższy czas, by w to uwierzyć!

Czym jest poczucie własnej wartości – psychologia

Jak mówią psycholodzy, poczucie własnej wartości to postawa wobec siebie i własna opinia na swój temat. Jest stanem psychicznym, który powstaje na skutek uogólnionej oceny swojej osoby. Poczucie własnej wartości to więc nic innego jak samoocena – Twoja postawa w stosunku do siebie, która wpływa na Twój nastrój i wywiera silny wpływ na Twoje zachowanie. Jej poziom zależy od tego, jak postrzegasz swoje zalety, umiejętności, sukcesy, jaki jest Twój obraz samego siebie i na ile potrafisz się docenić.

Od czego zależy wysokie lub niskie poczucie własnej wartości?

Budowanie poczucia własnej wartości rozpoczyna się bardzo wcześnie, dużo wcześniej niż jesteśmy tego świadomi, bo już w dzieciństwie. Już jako małe dzieci otrzymujemy od otoczenia szereg sygnałów, które pozwalają nam „wyrobić” sobie opinię na swój temat. Jeśli dziecko czuje, że nie spełnia oczekiwań ważnych dla siebie osób, np. rodziców, dziadków czy nauczycieli, i otrzymuje od nich negatywne komunikaty, kształtuje się w nim zaniżone poczucie własnej wartości. W efekcie, dziecku, które nie doświadcza bezwarunkowej akceptacji ze strony najbliższych, może w przyszłości brakować pewności siebie, a jego samoocena jako osoby dorosłej będzie zaniżona. Zanim dowiesz się, jak pracować nad poczuciem własnej wartości, przypomnij sobie, jak to było w Twoim przypadku – Twoje dzieciństwo to czas, który w dużym stopniu wpłynął na to, jak jest teraz – co czujesz w stosunku do samego siebie i co o sobie myślisz.

Niskie poczucie własnej wartości – przyczyny

Twoje niskie poczucie własnej wartości może również wynikać z nieumiejętności wglądu w siebie i dostrzegania własnych zalet, a także w dużej mierze może być związane ze zbyt wysokimi oczekiwaniami, które masz wobec siebie. Osoby, które mają poczucie niższej wartości mogą częściej przeżywać stany depresyjne, może towarzyszyć im poczucie smutku i rozczarowanie, a także wstyd wobec innych.

Jak poczucie własnej wartości wpływa na Twoje codzienne życie? Niskie poczucie własnej wartości – objawy

To, w jaki sposób postrzegasz siebie i jak czujesz się we własnej skórze, ma kolosalne znaczenie w Twoim codziennym życiu. Zaraz podpowiemy Ci, jakie metody na budowanie poczucia własnej wartości możesz zastosować. Jednak najpierw zachęcamy Cię, byś przyjrzał(a) się, jak Twoje poczucie wartości wpływa na każdy Twój dzień.

Jak już wiemy, poczucie wartości człowieka zależy od jego przeszłych doświadczeń, wymagań wobec siebie i umiejętności dostrzegania tego co pozytywne. Co jeśli osoba widzi siebie jedynie w ciemnych barwach i nie potrafi dostrzec w sobie nic pozytywnego? Niestety takie nastawienie bardzo mocno wpływa na to, jak dana osoba zachowuje się na co dzień: z obawy przed porażką stroni od wyzwań, jest nieśmiała w kontaktach z innymi aż do tego stopnia, że najchętniej unikałaby wszelkich spotkań i wystąpień, nie potrafi przyjąć komplementów, porównując się do innych zawsze widzi ich przewagę nad swoją osobą, poszukuje akceptacji, łaknie pochwał i wszelkich dowodów uznania z otoczenia, nie potrafi przyjąć krytyki, dotkliwie przeżywa najmniejsze niepowodzenie i zazwyczaj wycofuje się z danego działania jeśli tylko napotka na jakąś trudność. W przypadku sukcesu, osoba którą cechuje niskie poczucie wartości przypisuje go czynnikom zewnętrznym, nigdy sobie. Jeśli natomiast zdarzy się niepowodzenie, jego powodów szuka właśnie po swojej stronie.

Przeciwnie, osoba którą cechuje wysokie poczucie własnej wartości jest pewna siebie, chętnie podejmuje nowe wyzwania i mocno wierzy w to, że osiągnięcie sukcesu jest w zasięgu ręki. Dzięki takiemu nastawieniu nie tylko ma dużo lepsze samopoczucie, ale też jest dużo bardziej skuteczna w działaniu i częściej osiąga wyznaczone cele. Co więc mogą zrobić ci, którzy nie wierzą w siebie i w codziennym życiu odczuwają niskie poczucie własnej wartości?

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? Znajdź czas na budowanie własnej wartości każdego dnia!

Jeśli brak pewności siebie Cię dotyczy, jest kilka faktów, które mogą Ci pomóc już na wstępie.

  • Po pierwsze – nie jesteś w odosobnieniu. Na niskie poczucie własnej wartości cierpią miliony osób, czasem nawet ci, którzy wydają Ci się pewnymi siebie czy wręcz zadufanymi w sobie. Często to ich reakcja obronna, rodzaj kamuflażu.
  • Po drugie – bez względu na to, jaka jest przyczyna tego że tak surowo się oceniasz , możesz nauczyć się jak odbudować poczucie własnej wartości i zmienić nastawienie do samego siebie.
  • Po trzecie i najważniejsze – wszystko zależy od Ciebie. Przezwyciężanie niskiego poczucia własnej wartości jest procesem i to w Twoich rękach jest zmiana, której chcesz dokonać.

A zatem – jak podnieść poczucie własnej wartości? Ćwiczenia na budowanie poczucia własnej wartości to jedno. Jednak najważniejsze to zmienić nastawienie! Zacznij dostrzegać najmniejsze sukcesy każdego dnia, a zobaczysz, jak wiele w życiu Ci się udaje. Sukcesem nie musi być ukończony maraton. Może to być smacznie ugotowana zupa, to że wychodzisz rano z domu z uśmiechem lub to że wstając odrobinę wcześniej niż zwykle udało Ci się bez pośpiechu wypić ulubioną kawę. Dostrzegaj małe rzeczy i zobacz, że były one możliwe nie dzięki czemuś lub komuś, ale właśnie dzięki Tobie. To Ty odpowiadasz za swoje sukcesy, Ty wyznaczasz swoje cele i Ty je realizujesz. Jakkolwiek dziwnie może to dla Ciebie zabrzmieć, postaraj się POKOCHAĆ SIEBIE. Traktuj się z wyrozumiałością, tak jak traktujesz tych, na których najbardziej Ci zależy. Małe błędy czy potknięcia zdarzają się każdemu, nie tylko Tobie!

Poczucie własnej wartości – ćwiczenia

Być może zastanawiasz się, czy ćwiczenia na poczucie własnej wartości mają sens? Czy przyniosą upragniony efekt i poczujesz się lepiej we własnej skórze? Czy warto zainwestować w nie swój czas i energię? Zdecydowanie tak, o ile tylko będziesz wykonywać je regularnie i zaczniesz świadomie obserwować siebie. Wtedy musi się udać! Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, jak pracować nad poczuciem własnej wartości.

Budowanie poczucia własnej wartości ćwiczenia:

  1. Prowadź tygodniową listę sukcesów – Weź kartkę i długopis. Podziel ją na siedem dni tygodnia i w każdym polu ponumeruj punkty od 1 do 5. Zostaw przy punktach wolne miejsce. Zacznij od najbliższego poniedziałku i każdego dnia wypisz minimum 5 sukcesów, które odniosłeś/aś. Nie musi to być nic wielkiego, ale zwykłe codzienne rzeczy, które Ci się udały. Po tygodniu przekonasz się jak wiele sukcesów odnosisz, tyle tylko że do tej pory trudno było Ci je dostrzec. Tygodniowa lista sukcesów dla wielu osób okazuje się prostym i skutecznym sposobem na to, jak zbudować poczucie własnej wartości.
  2. Wyznaczaj cele i świętuj ich realizację – Oto kolejny sposób na to, jak odzyskać poczucie własnej wartości. Pomyśl o najbliższym miesiącu i wyznacz jeden/dwa cele, które chcesz osiągnąć. Może to być zdanie egzaminu na prawo jazdy, wyjście ze znajomymi, czy zakup nowego elementu garderoby, cokolwiek co uznasz za ważne dla siebie w danym czasie. Zapisz te cele na kartce i powieś w widocznym miejscu, zapisz też datę do której powinny zostać osiągnięte. I teraz najważniejsze – jak już je zrealizujesz, pogratuluj samemu sobie. Naucz się świętować! Zrób coś co jest dla Ciebie miłe, co będzie dla Ciebie nagrodą!
  3. Dostrzeż swoje zalety – Usiądź nad kartką papieru A4, weź dobrze piszący długopis i… wypisz wszystkie swoje zalety, jakie tylko przychodzą Ci do głowy, to w czym czujesz się dobrze, co potrafisz, co w sobie lubisz. Jeśli towarzyszy Ci brak poczucia własnej wartości, po takim ćwiczeniu dość szybko powinieneś poczuć się lepiej. Zobacz, jak wiele masz w sobie cech i talentów, które na co dzień tak trudno Ci docenić! Uwaga – musisz zapełnić zaletami całą kartkę!
  4. Zbieraj komplementy – Wybierz 5 osób, którym ufasz i w których towarzystwie dobrze się czujesz. Poproś ich o komplement, o to by powiedziały co w Tobie lubią, za co Cię cenią. Zdziwisz się, jak wiele dobrego inni mają o Tobie do powiedzenia i jak tych kilka ciepłych słów wpłynie na Twoje sukcesywne wzmacnianie poczucia własnej wartości! WAŻNE – nie wstydź się prosić o wychwalanie Twoich zalet – Twoi bliscy widzą ich w Tobie całe mnóstwo!

Trening czyni mistrza. Na początek wybierz jeden punkt z listy, a zobaczysz że budowanie poczucia własnej wartości jest możliwe! Wymaga jedynie świadomej pracy i zmiany sposobu patrzenia, nie tyle na świat, co na samego siebie. Jakby okiem łaskawszym, bardziej przyjaznym, dostrzegającym drobiazgi, które nadadzą Twojemu życiu weselszy koloryt!

Przeczytałeś/aś poniższy artykuł, jesteś po lekturze niejednej ksiązki o poczuciu własnej wartości, jednak nadal chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wzmocnić poczucie własnej wartości? Zapraszamy do skorzystania z naszej usługi  psychoterapia – Warszawa w Poradni Psychologicznej Strefa Myśli. Zadzwoń pod numer 22 490 44 12 i umów się na konsultację psychologiczną. Powiedz, z jaką sprawą się zgłaszasz, a skierujemy Cię do najbardziej doświadczonego specjalisty w tym temacie. Aby wybrać odpowiedniego dla siebie terapeutę, możesz bliżej zapoznać się z naszym zespołem – tutaj.