Depresja – czego nie mówić chorym na depresję?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

350 milionów. Tyle osób choruje na depresję na całym świecie. W Polsce chorych jest ok. 1,5 miliona. Te statystyki nie pozostawiają złudzeń – depresja to najczęściej występująca choroba psychiczna, która zwykle dotyka osoby między 20 a 40 rokiem życia. Skoro depresja tak bardzo zadomowiła się w społeczeństwie, czy nasza wiedza o niej jest wystarczająca? Czy wiemy, jak wspierać osoby chore na depresję? I czego na pewno unikać?

Jak wspierać chorych na depresję?

Mówiąc kolokwialnie i upraszczając, osoba chora na depresję nie ma siły na nic. Nie ma siły wstać, nie ma siły przygotować sobie posiłku, nie ma siły wyjść z domu. Te objawy są na ogół na tyle wyraźne, że rzadko kiedy pozostają niezauważone przez bliskich. Kiedy jednak osoba odczuwa obniżony nastrój i wszystko co do tej pory cieszyło, przestaje sprawiać jej radość, często są to objawy trudne do zauważenia i zaakceptowania przez domowników. Domownicy szukają wtedy łatwych i szybkich rozwiązań. Udzielają rad, starają się poprawić humor, a gdy to co proponują nie działa, często niecierpliwią się i reagują złością.

Czego nie mówić chorym na depresję?

Niestety, krótkie i proste rady nie pomogą osobie chorej na depresję. Depresja to choroba, która wymaga leczenia i profesjonalnego wsparcia, jakie oferuje psychoterapia. Warszawa i inne większe miasta oferują możliwość odbycia konsultacji ze specjalistą w państwowych lub prywatnych placówkach zdrowia psychicznego. W mniejszych miastach należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, można też odbyć konsultację online z terapeutą z ośrodków zlokalizowanych w innych miastach. Warto, aby skorzystać z pomocy jak najszybciej.
Poza pomocą profesjonalną i regularną psychoterapią, kluczowe jest wsparcie od najbliższych. Na pewno nie pomogą utarte zwroty, wypowiadane z nadzieją, że poprawią one sytuację niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Oto sformułowania, których nigdy nie powinieneś/ nie powinnaś używać wobec osoby chorej na depresję:

  • „Wszystko będzie dobrze”
  • „Ogarnij się”
  • „Weź się w garść”
  • „Inni mają gorzej”
  • „Tobie nigdy się nie dogodzi”
  • „A Ty jak zawsze, wiecznie nieszczęśliwy/a”
  • „Zjedz czekoladę”
  • „Wypłacz się, to Ci przejdzie”

Reasumując, osoba chora na depresję nie poczuje się lepiej, gdy zaproponujemy jej rozwiązania, które być może podziałałyby w stosunku do osób zdrowych, odczuwających chwilowy smutek. Wręcz przeciwnie, mogą poczuć się zlekceważone i niezrozumiane, pozostawione same sobie z ciężarem choroby, której nie mogą udźwignąć.

Jak pomóc osobie chorej na depresję?

Osoby trwające przy chorych na depresję często odczuwają bezsilność i rezygnację. Czują, że wszystko co robią nie ma sensu, bo nie przynosi upragnionego efektu – uśmiech na twarzy ukochanej nie wraca, nie ma w niej radości ani chęci życia. To bardzo trudny moment dla bliskich. Aby go wytrwać i dać osobie chorej najlepsze możliwe wsparcie, należy po prostu być. Towarzyszyć. Położyć się obok. Potrzymać za rękę. Nic nie mówić.

W ciszy kryje się siła, której nie trzeba opisywać słowami. Ta siła – siła głębokiej relacji, cierpliwości i zrozumienia dajeo osobie chorej nadzieję na przetrwanie tego co najtrudniejsze i powrót do życia sprzed choroby.

Skorzystaj z psychoterapii indywidualnej

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym trudnym dla Was momencie, jeśli chcesz skonsultować z terapeutą, w jaki sposób postępować z osobą chorą na depresję, zapraszamy do Strefy Myśli. Nasi terapeuci pomogą Ci wypracować najlepsze sposoby wsparcia, które możesz dać osobie chorej na depresję. Specjalista wesprze również Ciebie w tym wymagającym i często budzącym dużo lęku i niepewności okresie Waszego życia.
Aby umówić się na spotkanie, napisz recepcja@strefamysli.pl lub zadzwoń 22-490-44-12.

Zapraszamy!