Chroniczny ból brzucha. Nerwica żołądka? Objawy i leczenie

nerwice-zołądka
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

„Mam uczucie ściśniętego żołądka, zbiera mnie na wymioty oraz męczą mnie biegunki… często np. przez cały dzień, nie jestem w stanie nic przełknąć a ludzie myślą ze mam anoreksję…” – Miewasz częste bóle żołądka? Czy Twoje dolegliwości ze strony układu pokarmowego obniżają Ci jakość życia? To może być nerwica żołądka lub jelit!

Stresujący tryb życia oraz problemy emocjonalne często znajdują ujście w układzie pokarmowym. Nerwice żołądka i jelit to jedne z najczęstszych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Są one chorobami somatycznymi (wegetatywnymi) czyli takimi, które mają swoje źródła w psychice, ale ujawniają się poprzez dolegliwości związane z ciałem. Nerwice somatyczne nie są łatwe do wykrycia, właśnie ze względu na ich fizyczną naturę. Mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Chorzy skupiają się głównie na zlikwidowaniu problemu cielesnego, nie zdając sobie sprawy, że przyczyną dolegliwości jest ich tryb życia lub problemy na tle psychicznym.

Czym jest nerwica żołądka?

Żołądek jest bardzo silnie unerwiony, dlatego szybko reaguje na każde zmiany w naszym organizmie. Do powstania tej choroby przyczynia się głównie stres. Mimo że choroba ma swoje źródło w psychice, objawy nerwicy żołądka są jak najbardziej prawdziwe i odczuwane fizycznie. Są to wszelkiego rodzaju dolegliwości żołądkowe:

  • skurcze żołądka (ucisk w żołądku)
  • zgaga
  • biegunka
  • zaparcia
  • niestrawność
  • nudności
  • „odbijanie”, „ssanie w żołądku”
  • uczucie pełności

Oprócz dolegliwości fizycznych nerwicy żołądka towarzyszą objawy związane z psychiką. Chorym doskwierają częste zmiany nastroju, drażliwość, poczucie nieuzasadnionego lęku, stres i bezsenność. Jeżeli ból żołądka dokucza nam zbyt często i komplikuje codzienne czynności, powinniśmy udać się do specjalisty. Jak leczyć nerwicę żołądka? Podstawą do podjęcia psychoterapii indywidualnej jest potwierdzenie, że nasze problemy mają swoje źródło w psychice. W tym celu wskazana jest wizyta u lekarza-psychologa, który pomoże odszukać możliwą przyczynę stresujących czynników i zapewni wsparcie w eliminacji objawów. Podstawą leczenia jest zmiana trybu życia i diety. Powinno zrezygnować się z kawy, papierosów i wprowadzić regularny i dostosowany do naszych możliwości wysiłek fizyczny. Siedzący tryb życia i stres są bardzo niekorzystne dla układu pokarmowego. Leki na nerwicę żołądka to zwykle preparaty ziołowe oraz homeopatyczne. Terapia farmakologiczna w tym przypadku ma polegać na zablokowaniu impulsów nerwowych i, tym samym, zmniejszenie uczucia lęku.

Czym jest nerwica jelit?

Z nerwicą żołądka może współwystępować ból jelit. Nerwica jelit, nerwica wegetatywna jelit lub nerwica jelitowa to potoczne określenia na zespół jelita drażliwego. Na zespół jelita drażliwego częściej chorują kobiety oraz dotyka zwykle osoby przed 45 rokiem życia. W Polsce problem dotyczy prawdopodobnie aż 10% procent społeczeństwa. Na nerwicę jelit narażone są przede wszystkim osoby niezbyt odporne na stres oraz cechujące się nadmiernymi reakcjami emocjonalnymi. Ściany jelita zabezpieczone są warstwą mięśniową, która pełni funkcję regulatora motoryki przewodu pokarmowego poprzez skurcze i fazy rozluźnienia. Nieregularne skurcze lub fazy rozluźnienia powodują zaleganie gazów, zaparcia i biegunki. Nerwica jelit charakteryzowana jest również przez następujące objawy:

• nudności
• odbijanie
• zgaga
• wzdęcia
• „przelewanie” w brzuchu, odczuwanie ciężaru, uczucie „ruszania się czegoś” w dolnej części brzucha
• bóle głowy, wyczerpanie

Przy tego typu nerwicy bóle jelit występują za dnia i nie powodują problemów ze snem. Zwykle ustępują tuż po wypróżnieniu.
Jak leczyć nerwicę jelit? Tak jak w przypadku nerwicy żołądka, kluczowym sposobem powinna być zmiana trybu życia. Dieta, aktywność, redukcja stresu, ograniczenie używek, to główne obszary, o które warto zadbać. Należy pamiętać o wypijaniu dużej ilości płynów (wody) i regularnych posiłkach. Dobrze sprawdzają się leki rozkurczowe, probiotyki, a nawet lęki uspokajające – farmakoterapię należy stosować pod okiem lekarza.

Nerwice żołądka i jelit mogą występować razem lub osobno. Są bardzo niekomfortowym zaburzeniem, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Doświadczając podobnych objawów, powinniśmy zastanowić się, czy nasze problemy nie wynikają z czynników psychologicznych. Na szczęście, obie nerwice można wyeliminować i zapobiec nawrotom.