Praktycznie każdy z nas słyszał o depresji poporodowej. To temat, o którym mówi się dużo. Dzisiaj już prawie każda rodząca wie, że okres połogu może być obciążający emocjonalnie i psychicznie. Jeśli jednak chodzi o samopoczucie psychiczne w okresie ciąży, jest to temat, który dopiero zyskuje na popularności. A przecież to naturalne, że podczas ciąży kobiety mogą zmagać się z wieloma problemami natury psychicznej. Co za tym idzie, należy wtedy bardziej o siebie dbać i odpowiednio reagować w przypadku wystąpienia objawów przypominających depresję.
Ciąża jest złożonym zjawiskiem, obejmującym szereg zmian zachodzących u kobiety ciężarnej. Nie są one związane jedynie ze zmianami fizycznymi. Mają wpływ na stan psychiczny i stan emocjonalny kobiety. W porównaniu do innych okresów życia kobiety funkcjonowanie psychiczne oraz potrzeby emocjonalne zdecydowanie różnią się od siebie. Szczególnym wydarzeniem dla kobiety jest pierwsza ciąża, ponieważ wszystko czego doświadcza przyszła matka – zmiany w organizmie, zmiany sytuacji życiowej – wydarza się po raz pierwszy. Jest to coś nowego, nieznanego. W rezultacie wiąże się to z przeżywaniem wielu przeciwstawnych emocji w poszczególnych trymestrach ciąży. Należy jednak podkreślić, że każda ciąża jest ważnym wydarzeniem dla kobiety i wiąże się z doświadczaniem wielu silnych emocji.
Depresja w ciąży
Na depresję ciążową chorują najczęściej kobiety w niechcianej ciąży. Innym czynnikiem ryzyka może być także obawa przed niespełnieniem się w roli matki. Kobiety boją się, że nie poradzą sobie z ogromną odpowiedzialnością, jaką jest wychowywanie dziecka, nie sprostają wymaganiom. Do tego dochodzi także strach przed byciem ocenianą.
W depresji ciążowej obok objawów typowych dla depresji, tj. obniżonego nastroju, apatii, problemów ze snem, braku sił, pojawiają się inne związane z ciążą. Kobieta może odczuwać szereg wątpliwości, czy sprosta zadaniom matki. Kobiety czują, że nie będą w stanie pokochać nowonarodzonego dziecka. W rezultacie pogłębia się odczuwanie przez nie poczucie winy. W poważnych stanach depresyjnych mogą pojawić się myśli oraz próby samobójcze.
Lęki w ciąży
Kiedy ciąża okazuje się faktem, całe życie staje do góry nogami. Nic dziwnego więc, że okres ciąży wiążę się z pojawieniem się wielu lęków. Ten najbardziej oczywisty dotyczy porodu. Występuje nie tylko u kobiet, które nie planowały ciąży, ale także u tych, które wyczekiwały ją z niecierpliwością. Ten lęk często wiąże się z obawami, czy kobieta poradzi sobie z nową rolą, czy będzie dobrą matką, czy uniesie odpowiedzialność. Jednym z innych występujących lęków jest lęk przed utratą dotychczasowego życia. Jest to naturalna obawa przed utratą cząstki siebie, która często może być nieuświadomiona. Równie często obawia się lęk czy kobieta będzie w stanie pokochać swoje dziecko. Czy będzie zdolna do tego, by dać mu tyle uwagi, ile potrzebuje. By być dostępną dla niego przez cały czas. Te wszystkie lęki pojawiają się w okresie ciąży, kiedy kobieta orientuje się, że to wszystko nie jest takie różowe, jak jest przedstawiają. To to nie jest stan błogosławiony, skoro każdego dnia mierzy się, prócz z typowymi ciążowymi objawami, z trudnościami emocjonalnymi.
Gwałtowne zmiany nastroju i lęki dotyczą zarówno kobiet w nieplanowanej ciąży jak i tych, które do ciąży długo się przygotowywały. Podczas ciąży dochodzi do gwałtownych zmian hormonalnych, które w znacznym stopniu wpływają na emocje, samopoczucie a nawet zachowanie. Nie muszą one oznaczać depresji. Jednak w przypadku nasilenia objawów i znacznego pogorszenia samopoczucia, a także trudności w codziennym funkcjonowaniu, warto zasięgnąć pomocy. Czasem wystarczy wsparcie bliskich, by uporać się z trudnościami. Jednak w wielu przypadkach potrzebne jest wsparcie specjalisty, dzięki któremu poradzimy sobie z trudnymi emocjami i lękami.
Trudności w ciąży – kiedy warto skorzystać z psychoterapii?
Warto skorzystać w każdej sytuacji, kiedy borykasz się z mniej lub bardziej określonymi lękami oraz trudnościami emocjonalnymi warto rozważyć psychoterapię. Wskazaniem do skorzystania z profesjonalnej pomocy mogą być sytuacje, gdy:
- masz dużo mieszanych uczuć i szereg wątpliwości, odkąd wiesz, że spodziewasz się dziecka,
- gdy myślisz o dziecku i porodzie, to czujesz silny niepokój,
- z powodu ciąży pogorszyła się relacja między Tobą i ojcem dziecka,
- masz problemy ze snem, obniżone łaknienie i towarzyszy Ci ciągłe uczucie zmęczenia,
- długo zmagałaś się z niepłodnością lub w przeszłości straciłaś dziecko.
Jeśli czujesz, że ten problem Cię dotyczy, skontaktuj się z nami! Nasz zespół z chęcią podejmie się udzielenia Ci profesjonalnej pomocy i przygotowania się, do niezwykłej, ale i trudnej roli, jaką jest rola matki. Umów się na wizytę poprzez przez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.