Czym jest zjawisko FOMO?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Coraz częściej możemy spotkać się z takim pojęciem jak FOMO. Przypominają o nim nie tylko specjaliści zajmujący się poprawą zdrowia psychicznego, ale także ludzie dookoła, którzy zmagają się z tym syndromem. Czym jest popularne FOMO, jak wygląda i czy ma znaczący wpływ na nasze życie? Okazuje się, że fear of missing out idealnie pasuje do życia w XXI wieku. Z tym syndromem zmagają się z nim nie tylko osoby młode. Ale jak możemy poradzić sobie z tym specyficznym rodzajem strachu, który zdominował epokę internetu?

FOMO – czym jest?

FOMO to skrót, który w języku angielskim oznacza fear of missing out. W polskim znaczeniu jest to po prostu określenie na specyficzny rodzaj strachu. Czego dotyczy? To obawa przed tym, że coś może nas ominąć. W dobie internetu, kiedy cały czas pozostajemy na bieżąco z trwającymi właśnie wydarzeniami, bardzo łatwo o zatracenie się w poczuciu, że stale będziemy ich uczestnikami. Odłożenie telefonu na bok sprawia, że przestajemy śledzić to, co dzieje się w sieci. Może okazać się, że nasze otoczenie dowie się o skutkach przebiegu zdarzeń jeszcze przed nami.

FOMO dotyka w szczególności osoby młode, które urodziły się w „epoce Internetu”. To właśnie one, od najmłodszych lat mają styczność z życiem online. Warto jednak nadmienić, że badania wyraźnie pokazują, iż FOMO doświadczane jest podobnie w każdej grupie wiekowej. Można więc śmiało powiedzieć, że zjawisko to jest po prostu wynikiem skoku cywilizacyjnego ostatnich lat. Obserwujemy je głównie przez dynamiczny rozwój mediów społecznościowych, w których to ludzie nieustannie dyskutują, wymieniają się poglądami i komentują na bieżąco trwające wydarzenia.

Skąd wzięło się FOMO?

FOMO pojawiło się na skutek zmian społecznych, zwłaszcza tych związanych z rozwojem Internetu. W pewnym stopniu było to nieuniknione. Obecnie stały dostęp do sieci umożliwia realizację potrzeby kontaktu z innymi ludźmi i zdobywania informacji właściwie przez 24 godziny na dobę.

Odwiedzamy portale społecznościowe, strony informacyjne, uczestniczymy też w streamingach. Jednak szybkość dostępu do informacji i ich ilość spowodowały, że równie szybko zaczęły się one dezaktualizować. To, co zostało opublikowane zaledwie przed chwilą staje się bezwartościowe, gdy pojawi się aktualizacja dodanego chwilę wcześniej posta.

W rezultacie pojawił się specyficzny strach, z którym trudno jest nam się poradzić. Przede wszystkim jest on dla nas czymś zupełnie nowym. To obawa przed dowiadywaniem się o czymś za późno, kiedy inni wiedzą o tym już od dawna (np. od rana). Lęk ten sprawił, że ludzie odczuwają potrzebę bycia na bieżąco. W wyniku czego częste sięganie po smartfon stało się dla nas czymś naturalnym. Chaotyczne poruszanie się w świecie mediów społecznościowych spowodowało zatarcie granicy pomiędzy tym co ważne oraz tym, co nieistotne. FOMO zaczęło mieć znaczący wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, jednak nie mówimy tutaj o pozytywnym zjawisku.

Syndrom FOMO i objawy, które pomagają nam rozpoznać problem

Osoba borykająca się z syndromem FOMO odczuwa trudny do określenia lęk. Nasila się on wówczas, gdy przez dłuższy czas traci dostęp do Internetu. Wiąże się on z nieodpartym pragnieniem pozostawania w stałej łączności z innymi, przy jednoczesnym wrażeniu, że jeśli jest inaczej, może omijać nas coś bardzo istotnego. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście problem dotyczy nas samych, powinniśmy spróbować odłożyć telefon na bok i nie sprawdzać przychodzących do nas wiadomości.

Dobrze jest odłączyć się od portali społecznościowych, a korzystanie z telefonu ograniczyć do absolutnego minimum – związanego głównie z pracą. Większość osób odczuwa początkowo pewien dyskomfort. Możemy zauważyć też nawyk mimowolnego sięgania do kieszeni po telefon, czy zaglądania na portale społecznościowe z pozycji komputera. Jeżeli jednak strach nie ustępuje, a my koniecznie musimy sprawdzić, co wydarzyło się podczas naszej nieobecności w sieci – jest to wyraźny sygnał, że dzieje się coś złego.

FOMO objawia się głównie częstym, nerwowym sprawdzaniem telefonu w celu sprawdzenia maili, czy powiadomień na Facebooku. Wynika to z przekonania, że jeśli nie jestem w stałej łączności z innymi, może ominąć nas coś bardzo ważnego. Syndrom FOMO wiąże się z odczuwaniem i realizacją potrzeby, by nieustannie dzielić się z innymi zdobytymi informacjami. Celem tych publikacji jest potrzeba pochwalenia się, której współtowarzyszy ekscytacja. Ciągłe sprawdzanie, ile polubień i komentarzy pojawiło się pod zdjęciem staje się priorytetem. Stan ten bywa niestety uciążliwy, odciąga nas od codziennego życia i realizowania podstawowych potrzeb.

FOMO – kiedy leczenie jest potrzebne?

FOMO może okazać problemem, który wymaga interwencji. Szczególnie w sytuacji, gdy potrzeba zdobycia nowych informacji nie pozwoli nam skupić się na codziennych sprawach, np. w pracy czy podczas nauki. Jeśli czujemy, że nie możemy opanować naszych potrzeb, musimy być na bieżąco i przez to nie odkładamy telefonu – dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie działania tu i teraz. Początkowo możemy wypróbować kilka prostych ćwiczeń, które jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie – a przynajmniej powinniśmy być w stanie je wykonać.

Zacznij od ograniczenia czasu spędzanego w mediach społecznościowych. Nie musisz od razu się od nich odcinać. Upewnij się, że nie przekraczasz wyznaczonego przez siebie limitu. Jeżeli działanie w sieci jest dla Ciebie pewnego rodzaju sposobem na zapisywanie ważnych momentów, możesz spróbować poprowadzić papierowy dziennik. Zapisuj w nim najważniejsze dla Ciebie wydarzenia, wklejaj zdjęcia i rób wszystko, aby była to doskonała pamiątka na całe życie.

Staraj się spędzać czas z przyjaciółmi twarzą w twarz. Zamiast rozmowy przez komunikator wybierz konwersację w cztery oczy. Jeżeli uczucie strachu wciąż postanowi Cię nie opuszczać – rozważ psychoterapię.

W Strefie Myśli możesz spotkać się z wyspecjalizowanymi psychoterapeutami, którzy zrobią wszystko, by pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich trudności. Jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy, możesz umów się na wizytę poprzez przez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.