Zjawisko FOMO czyli o nieodpartej potrzebie bycia online

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Być może większość z nas spotkała się ze pojęciem zjawiska lub syndromu FOMO. Wygląda na to, że rozpowszechnienie technologii, takich jak internet czy smartfony, znacząco wyeksponowało to zjawisko. Psychologowie nie mają wątpliwości – problem FOMO to zjawisko wyraźnie zauważalne wśród użytkowników mediów cyfrowych.

FOMO (ang. Fear of missing out) to strach przed tym, że coś nas ominie. Dotyka w szczególności osoby młode, które urodziły się w „epoce Internetu”. Jednak badania pokazują także, że FOMO doświadczane jest podobnie w każdej grupie wiekowej. Można więc śmiało powiedzieć, że zjawisko FOMO jest wynikiem skoku cywilizacyjnego ostatnich lat. Obserwujemy je głównie przez dynamiczny rozwój mediów społecznościowych.

Skąd wzięło się FOMO?

FOMO pojawiło się na skutek zmian społecznych, związanych z rozwojem Internetu. Obecnie stały dostęp do sieci umożliwia realizację potrzeby kontaktu z innymi ludźmi i zdobywania informacji właściwie przez 24 godziny na dobę. Jednak szybkość dostępu do informacji i ich ilość spowodowały, że równie szybko zaczęły się one dezaktualizować. W rezultacie pojawił się specyficzny strach. Obawa przed dowiadywaniem się o czymś za późno, kiedy inni wiedzą o tym już od dawna (np. od rana). Lęk ten sprawił, że ludzie odczuwają potrzebę bycia na bieżąco. W wyniku czego częste sięganie po smartfon stało się dla nas czymś naturalnym. Ponadto, chaotyczne poruszanie się w świecie mediów społecznościowych spowodowało zatarcie granicy pomiędzy tym co ważne, a tym, co nieistotne. Skutkiem tego jest wzrost zjawiska FOMO.

Syndrom FOMO – objawy

Osoba borykająca się z syndromem FOMO odczuwa trudny do określenia lęk. Nasila się on wówczas, gdy przez dłuższy czas traci dostęp do Internetu. Wiąże się on z nieodpartym pragnieniem pozostawania w stałej łączności z innymi, przy jednoczesnym wrażeniu, że jeśli jest inaczej, może omijać nas coś bardzo istotnego.

FOMO objawia się głównie częstym, nerwowym sprawdzaniem telefonu w celu sprawdzenia maili czy powiadomień na Facebooku. Wynika to z przekonania, że jeśli nie jestem w stałej łączności z innymi, może ominąć nas coś bardzo ważnego. Syndrom FOMO wiąże się z odczuwaniem i realizacją potrzeby, by nieustannie dzielić się z innymi zdobytymi informacjami. Celem tych publikacji jest potrzeba pochwalenia się, której współtowarzyszy ekscytacja – ile like i komentarzy dostanie moje zdjęcie?

FOMO – kiedy leczenie jest potrzebne?

FOMO może okazać się bardzo dużym problemem. Szczególnie w sytuacji, gdy potrzeba zdobycia nowych informacji nie pozwoli nam skupić się na codziennych sprawach, np. w pracy czy podczas nauki. Jeśli czujemy, że nie możemy opanować naszych potrzeb „informacyjnych”, niezależnie od ciążących na nas obowiązków, dobrym rozwiązaniem może okazać się odpowiednia psychoterapia.

W Strefie Myśli możesz spotkać się z wyspecjalizowanymi psychoterapeutami, którzy zrobią wszystko, by pomóc Ci w rozwiązaniu twoich trudności. Jeśli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy, możesz umów się na wizytę poprzez przez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.