Jak wybrać zawód? Praktyczne porady dla szukających swojego powołania!

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Każdy z nas marzy o wykonywaniu pracy, którą lubimy i do której chcemy codziennie wracać. Niestety, tylko nielicznym się to udaje. Często czynność, która była naszym hobby i wykonywaliśmy ją z pełną pasją, odchodzi w kąt, jako jedno ze zwykłych zainteresowań. W końcu w pracy spędzamy większość naszego czasu. Musimy chcieć tam przebywać, aby uniknąć konsekwencji płynących z przebywaniu w niechcianym przez nas miejscu. Jak wybrać zawód, tak aby do nas pasował? Opisujemy w dzisiejszym Artykule. Życzymy miłej lektury!

Jaki zawód wybrać?

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu – tak powiedział Konfucjusz. Jednakże, nie każdy może z czystym sumieniem przyznać, że czuje się spełniony na swoim stanowisku. Niestety, świadomość bycia w niewłaściwym miejscu przyczynia się do frustracji, niezadowolenia, wypalenia, a w efekcie konieczności zmiany pracy. Na wybór zawodu powinny wpływać nie tylko kwestie zarobkowe, ale także możliwość rozwoju osobistego oraz spójność z pasjami. Satysfakcja oraz radość płynąca z wykonywanej pracy powinna być dla nas niezmiernie istotna. Jeżeli wykonujemy dany zawód tylko dla pieniędzy, wcześniej czy później będziemy czuć się wypaleni i najprościej w świecie – nieszczęśliwi.

W dzisiejszych czasach możemy spotkać wielu ludzi opowiadających, jak ważne jest podążanie za pasją i jej rozwijanie. W dobie mediów społecznościowych, gdzie widzimy coraz więcej ludzi wykonujących zajęcia, które przynoszą im pieniądze oraz szczęście, sami tego pragniemy. Będąc w pozycji, gdzie pracujemy w miejscu, który nas nie pasjonuje i nie jest naszym hobby, marzymy o tym, aby odnaleźć prawdziwe szczęście i realizację w pracy. 

Dlatego też przed podjęciem tej ważnej decyzji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, tj. zainteresowania, umiejętności, predyspozycje psychiczne, fizyczne oraz wymagania rynku pracy. Oto najważniejsze z nich:

Zasugeruj się swoimi pasjami

Może wydawać się to banalne, ale w rzeczywistości może znacznie ułatwić wybór ścieżki zawodowej. O zainteresowaniach świadczą między innymi sposoby spędzania wolnego czasu, angażowanie się w określoną aktywność (zajęcia pozaszkolne, kółka zainteresowań), oglądanie filmów i czytanie książek o danej tematyce, chęć ciągłego pogłębiania swojej wiedzy z danych dziedzin. Silne pasje, które nie uległy zmianom z biegiem lat, mogą być traktowane jako drogowskaz podczas planowania ścieżki edukacyjnej czy kariery zawodowej. To właśnie praca, która jest jednocześnie pasją, jest receptą na sukces zawodowy.

Warto po prostu usiąść, przemyśleć i przeanalizować nasze pasje i zainteresowania. Jeżeli nie mamy niczego takiego, co mogłoby nas pasjonować, albo nasze zainteresowania nie są zbyt rozwinięte, zastanówmy się co lubiliśmy robić gdy byliśmy młodsi. Czasami warto obudzić w sobie to wewnętrzne dziecko i spróbować naszych starych zainteresowań, które przez lata dorosłości zaniedbaliśmy. W czasach, których żyjemy prawie każde zainteresowanie może stać się naszą pracą. Widzimy przecież tyle przykładów ludzi, których nawet najbardziej niszowe zainteresowanie stało się ich zawodem. Dzięki temu czerpią radość z wykonywanej pracy i potrafią się ze swoich pasji utrzymać. 

 

Poznaj i rozwijaj swoje umiejętności, kompetencje i zdolności

Zdolności to inaczej predyspozycje do łatwego przyswajania pewnych umiejętności, uczenia się czy do wykonywania lepiej od innych pewnych działań czy czynności. Poznanie siebie i własnego potencjału jest niezwykle istotne. Powinniśmy rozpocząć je już w szkole podstawowej – jeżeli tego nie zrobiliśmy, nic straconego. Nigdy nie jest za późno, aby lepiej poznać siebie!

Aby to zrobić wystarczy przyjrzeć się zdobywanym ocenom z danych przedmiotów. Jeżeli nie uczęszczamy już do szkoły – należy przyjrzeć się w czym czujemy się jak “ryba w wodzie” i jakie czynności nie przynoszą nam najmniejszych problemów. 

Na ogół mówi nam to bardzo wiele o naszych zdolnościach, czyli predyspozycjach do opanowywania umiejętności i zdobywania wiedzy na ich temat. Dzięki określeniu zdolności jesteśmy również w stanie określić nasz stopień przydatności do danego zawodu. 

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru zawodu są posiadane umiejętności i kompetencje. Każda profesja wymaga określonych umiejętności oraz kompetencji. Są to wszystkie cechy, które powodują, że w danych warunkach wzrasta skuteczność wykonania zadań. Do kompetencji zawodowych zalicza się poziom wytrenowania w danej czynności, rzeczywiste doświadczenie i wiedzę. Bardzo ważną częścią kompetencji jest też przekonanie o własnych możliwościach radzenia sobie z danymi zadaniami. Inną ważną kompetencją jest umiejętność skutecznej komunikacji czy też kreatywność. Określone kompetencje rozwijają się na podłożu predyspozycji.

 

Charakter i Temperament jako istotne kryteria w wyborze zawodu

Gdy poszukujemy zawodu, który ma być w przyszłości źródłem satysfakcji i spełnienia, musi być on również zgodny z naszym charakterem. W końcu charakter to przypisany każdemu człowiekowi zespół stałych cech psychicznych. To on określa nasz stosunek do rzeczywistości, motywację i przede wszystkim – wyznawany system wartości. Określa nasze zachowania i usposobienie. Dlatego tak bardzo istotnym jest kierowanie się naszą osobowością przy wyborze zawodu. Nie wyobrażamy sobie przecież osoby cichej i nieśmiałej wykonującej pracy, w której niezbędny jest kontakt z ludźmi.

Temperament jest uwarunkowaną dla nas biologicznie, siłą i szybkością reagowania. W zależności od okoliczności inaczej reagujemy na takie same sytuacje. By móc odpowiednio dokonać wyboru zawodu, powinniśmy się nad naszym temperamentem zastanowić. Pomyśleć, czy zachowujemy się bardziej emocjonalnie czy spokojnie? Czy wolimy samotność czy towarzystwo ludzi? Jak szybko pracujemy? Jesteśmy niecierpliwi czy wytrwali w swoich postanowieniach? Pomoże to nam na dokładniejsze określenie zawodu, który będzie nam odpowiadał. Jeżeli pracujemy wolno to sprawdzą się dla nas pracę, w których nie jesteśmy pod presją czasu. 

Poznaj swoje predyspozycje

Predyspozycje zawodowe to cechy związane z czyimiś skłonnościami lub umiejętnościami, które mogą być szczególnie przydatne w określonych zawodach. Dopasowanie pracy do swoich wrodzonych preferencji i uzdolnień zwiększa szansę na czerpanie z niej satysfakcji. Na początku warto samodzielnie zbadać, czy uzdolnienia pokrywają się z wymogami danego zawodu. Bezcenne może okazać się również spotkanie z doradcą zawodowym, który udziela porad oraz wspiera w odkrywaniu mocnych stron. W tym celu często posługuje się profesjonalnymi testami kompetencyjnymi. 

 

Dlaczego warto poznać swoje predyspozycje zawodowe?

Poznanie predyspozycji zawodowych to kluczowy etap w wyborze ścieżki kariery. To one wpływają bardzo znacząco na wykonywanie pracy w konkretnych środowiskach. Dzięki poznaniu predyspozycji zawodowych mamy większą szansę na poznanie swoich zainteresowań, cech osobowości i wartości. Co więcej, znając swoje predyspozycje, mamy większe szanse na wykorzystanie swoich mocnych cech i talentów. Mamy także szansę na samorealizację i rozwój osobisty.

Ich znajomość pozwala na wybór odpowiedniej pracy dla nas. Takiej, która spełni nasze oczekiwania i będziemy mogli się w niej realizować. Odpowiednio dobrana praca będzie sprawiała, że będziemy bardziej zaangażowani, zainteresowani jej wykonywaniem i częściej będziemy odnosić w niej sukcesy. Unikniemy też stresu, generowanego przez pracę. 

Jeżeli zależy nam na satysfakcji z wykonywanej pracy, koniecznym będzie poznanie predyspozycji zawodowych. A następnie poszukiwanie pracy zgodnej z naszą zawodową osobowością. Jak to zrobić? Opis znajdziesz poniżej. 

 

W jaki sposób określić swoje predyspozycje zawodowe?

Predyspozycje zawodowe możesz określić na własną rękę, jednak będzie to o wiele trudniejsze niż przy pomocy specjalisty. Jeżeli jesteś uczniem szkoły, a placówka oferuje warsztaty z doradztwa zawodowego, zgłoś się na nie. Tam uzyskasz odpowiednią pomoc. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, a chciałbyś je poznać, skorzystaj z tych 4 kroków.

  • Określ swoje cechy osobowości – Tak jak napisaliśmy wcześniej – bardzo ważnym krokiem w poznaniu naszego idealnego zawodu będzie poznanie samego siebie. Cechy osobowości możemy poznać obserwując nasze podejście do pracy, do innych ludzi i przede wszystkim – samego siebie. Cechy te objawiają się w naszym zachowaniu i czynnościach, które wykonujemy na co dzień. 
  • Określ swoje zainteresowania – Każdy z nas ma inne zainteresowania i pasje. One same w sobie bardzo dużo mówią o naszych wrodzonych predyspozycjach. Poznanie i rozwijanie naszego hobby będzie bardzo ważnym krokiem(zazwyczaj również pierwszym) do wyboru konkretnego zawodu.
  • Czynności, które wykonujesz bez wysiłku – Pewne rzeczy przychodzą nam bez trudu, mimo że innym wydają się wymagające, skomplikowane i zbyt problematyczne. Jeśli jednak one nie sprawiają Ci trudności, to może być sygnał wykazujący twój potencjał i predyspozycje.
  • Zrób test predyspozycji zawodowych – Można go wykonać przy udziale specjalisty. Poradnie psychologiczne w swoich ofertach często posiadają doradztwo zawodowe. W tych miejscach przejdziesz odpowiedni test, który pomoże określić Ci do jakiego zawodu pasujesz najbardziej!

Psychologiczne doradztwo zawodowe

Znając swoje umiejętności, kompetencje oraz predyspozycje możesz określić swój profil zawodowy. Bez wątpienia zdobyta wiedza pomoże Ci w wybraniu odpowiedniego dla siebie zwodu. Profil zawodowy możesz spróbować określić sam, jednak może sprawić Ci to pewne trudności. Warto więc zastanowić się nad profesjonalną pomocą i skorzystać z psychologicznego doradztwa zawodowego.

W Strefie Myśli prowadzimy Autorski Program Doradztwa Zawodowego, który oparty o profesjonalne narzędzia i dogłębną wiedzę psychologiczną. Dzięki temu możemy dokonać rzetelnej i trafnej analizy, a w praktyce zaoferować realną i praktyczną pomoc w wyborze dalszej ścieżki rozwoju. Jeśli stoisz przed wyborem studiów lub dalszej drogi rozwoju zawodowego i chcesz podjąć trafną decyzję o swojej przyszłości umów się na rozmowę! Skontaktuj się z nami poprzez przez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.