Predyspozycje zawodowe – czym są, jak można je określić?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Predyspozycje zawodowe to tak zwane „zawodowe powołanie”, związane z naszymi cechami osobowości. Według psychologów nie powinniśmy ich negować, a dobrze wykorzystać, na przykład w życiu zawodowym. Preferencje zawodowe, choć mogą wydawać się nieistotne, w rzeczywistości potrafią nieźle namieszać w życiu. Ich niedopasowanie do wykonywanej pracy może być przyczyną frustracji, znudzenia czy wyczerpania zawodowego.

Czym są predyspozycje zawodowe?

Predyspozycje zawodowe to wrodzone cechy związane z czyimiś skłonnościami lub umiejętnościami, które mogą być szczególnie cenione w określonych zawodach. Związane są z nimi nasze preferencje, talenty i uzdolnienia, które są niezwykle istotne w pracy. Są bardzo silnymi cechami, które trudno zmienić, dlatego tak ważne jest ich poznanie i szukanie takich zajęć i środowisk zawodowych, które są zgodne z predyspozycjami. Dopasowanie pracy do swoich wrodzonych preferencji i uzdolnień zwiększa szanse na czerpanie z niej satysfakcji.

Dlaczego warto znać swoje predyspozycje zawodowe?

Diagnoza predyspozycji zawodowych i ich poznanie to kluczowy etap w wyborze ścieżki kariery. Wpływają one znacząco na wykonywanie pracy w konkretnych środowiskach zawodowych – mogą ją ułatwiać lub utrudniać. Dzięki poznaniu predyspozycji zawodowych mamy szansę na lepsze poznanie zainteresowań, cech osobowości oraz wartości, jakimi kierujemy się w życiu. Co więcej, znając swoje predyspozycje, mamy większe szanse na wykorzystanie swoich mocnych cech i talentów. Mamy także szanse na samorealizację i rozwój osobisty.

Znajomość predyspozycji zawodowych pozwala na wybór najbardziej odpowiedniej dla nas pracy. Takiej, która spełni nasze oczekiwania i, w której będziemy mogli się realizować. Z kolei tak dobrana praca spowoduje, że będziemy bardziej zaangażowani, zainteresowani nią, częściej będziemy odnosić sukcesy, a także będziemy mniej narażenie na generowany w pracy stres. Dlatego jeśli zatem zależy nam na czerpaniu większej satysfakcji z życia zawodowego, to koniecznie powinniśmy poznać nasze predyspozycje zawodowe i szukać pracy zbieżnej z naszą osobowością zawodową. Im bardziej zawód będzie dopasowany do naszych predyspozycji, tym większą satysfakcję będziemy odczuwać.

Jak określić swoje predyspozycje zawodowe?

Jeśli Twoja szkoła oferuje warsztaty z doradztwa zawodowego, możesz zgłosić się na nie i tam uzyskasz odpowiednią pomoc. Predyspozycje zawodowe możesz określić także sam, choć to będzie o wiele trudniejsze, niż z pomocą specjalisty. Aby to zrobić, możesz skorzystać z poniższych propozycji.

Sposób 1: Określ swoje cechy osobowości.

Na początku najlepiej jest zacząć od poznawania siebie. Cechy osobowości możemy poznać, obserwując nasze podejście do samego siebie, do pracy i do innych ludzi. Przejawiają się one w naszym zachowaniu i czynnościach, które codziennie wykonujemy.

Sposób 2: Zastanów się, co lubisz robić w wolnym czasie

Każdy człowiek ma inne zainteresowania i pasje, a one same dużo mówią o wrodzonych predyspozycjach. Rozwijanie swojego hobby czasem bywa pierwszym krokiem do wyboru konkretnego zawodu.

Sposób 3: Pomyśl, jakie czynności wykonujesz bez wysiłku

Niektóre rzeczy przychodzą nam z łatwością, mimo że innym mogą wydawać się zbyt wymagające czy problematyczne. Jeśli jednak pewnie działania nie sprawiają Ci trudności, z pewnością jest to sygnał wskazujący na Twój predyspozycje.

Sposób 4: Zrób test predyspozycji zawodowych

Test predyspozycji zawodowych – gdzie go wykonać?

Psychologowie i doradcy zawodowi od lat zajmują się przygotowywaniem fachowych testów mających ułatwić odkrywanie umiejętności i predyspozycji. Dzięki nim można lepiej poznać siebie i zawęzić pole poszukiwań zawodu. Z takich testów można również skorzystać online, jednak uzyskane wyniki mogą okazać się zbyt trudne do samodzielnej weryfikacji. Najlepiej wówczas zasięgnąć porady specjalisty psychologa-doradcy i rozwiązać test przy jego udziale. Warto to zrobić, by nie męczyć się w pracy niezgodnej z naszymi predyspozycjami – może to doprowadzić do szybkiego wypalenia zawodowego. Dzięki poznaniu naszych preferencji zawodowych jesteśmy w stanie zaoszczędzić sobie wielu rozczarowań związanych z pracą.

 

Jeśli chciałbyś rozpoznać swoje preferencje zawodowe, a przy okazji także inne, ważne aspekty, które mogą zadecydować o wyborze Twojej kariery zawodowej, zapraszamy Cię na spotkanie z doradcą zawodowym w Strefie Myśli. Wykonujemy tu profesjonalny test preferencji zawodowych, połączony z pomiarem innych ważnych aspektów, takich jak osobowość czy inteligencja. Wszystko spójnie łączy pogłębiony wykład psychologiczny, dając w efekcie kompletną i wartością analizie. Dzięki temu będziesz mógł wyciągnąć wiele interesujących wniosków, które mogą pomóc Ci w wyborze kariery. Umów się na spotkanie przez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.