Zarówno okres przedświąteczny, jak i same święta, mogą być źródłem silnych emocji. Dzieje się tak, gdyż świąteczne przygotowania angażują wiele zasobów osobistych. Mogą wzmagać stres i frustrację. Ponadto, wiele osób w tym czasie może czuć się przytłoczonych oraz odczuwać lęk. Nierzadko zdarza się też, że w tym okresie zamiast radości pojawia się smutek. Wszystkie te emocje są naturalne i normalne, jednakże uwierają, męczą i niszczą relacje. Czasem też niszczą nasz skrywany świat wewnętrzny. Mamy więc wybór – możemy poddać się temu, co robią z nami niechciane odczucia i trudne emocje. Możemy też przejąć kontrolę nad sobą – bez względu na stan emocjonalny.
Emocje, z którymi najtrudniej sobie poradzić
Okres przedświąteczny, jak i same święta, mogą być źródłem przykrych emocji, a także zmagać stres. Istnieją różne rodzaje emocji, które potencjalnie mogą być trudne do opanowania. Wśród nich można wyróżnić:
SMUTEK
Obejmuje rozczarowanie, ból, rozpacz, poczucie winy, wstyd, depresję, żal itp. Emocjom tym może towarzyszyć niskie pobudzenie fizjologiczne, jak niska energia, zmęczenie, ociężałość albo podwyższone pobudzenie fizjologiczne, na przykład intensywny płacz i niepokój; myśli o beznadziei, bezsensie, utracie, żalu i nieadekwatności oraz chęć ukrycia się przed rzeczywistością.
ZŁOŚĆ
Współtowarzyszy jej irytacja, wzburzenie, frustracja, odraza, zazdrość, wściekłość, nienawiść itp. Emocjom tym zazwyczaj towarzyszą wysokie napięcie, przyśpieszone tętno, uczucie spocenia lub gorąca, myśli o niesprawiedliwym bądź nieodpowiednim zachowaniu innych, poczucie skrzywdzenia, często chęć odwetu.
LĘK
Z tą emocją wiąże się nerwowość, niepokój, strach, panika czy przerażenie. Tym uczuciom towarzyszą podobne objawy jak złości – przyśpieszona akcja serca, napięcie, wzmożona potliwość, drżenie. Często występują obawy dotyczące tego, jak inni nas ocenią, lęk przed negatywnymi, wręcz katastroficznymi wydarzeniami.
Objawy nieradzenia sobie z trudnymi emocjami
Paradoksalnie, im więcej się boimy, zmagamy i staramy się unikać wszelkich przejawów negatywnych emocji, tym bardziej zwiększa on swoją siłę. Nasz strach i unikanie emocji w rzeczywistości powiększa cierpienie i ból psychiczny. Już sama negatywna emocja wywołuje niekomfortowe doświadczenie. Jeśli nie wyrażamy zgody na te uczucia, może to pogłębiać stany obniżonego nastroju, wybuchów złości czy paraliżującego lęku. Ostatecznie może to doprowadzić do zwiększenia ryzyka zaburzeń emocjonalnych takich jak dystymia a nawet depresja. Zaburzenia emocjonalne sprzyjają również zaburzeniom osobowości.
Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?
Jeśli trudne emocje są naturalną częścią naszego życia, równie naturalne powinno być radzenie sobie z nimi tak, aby ograniczyć ich skutki. Za każdym razem, kiedy znajdziesz się w sytuacji, która nie daje Ci spokoju, spróbuj przejąć nad nią kontrolę.
ZATRZYMAJ SIĘ
Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zatrzymanie się i przyjrzenie się sytuacji, która wywołała konkretną emocję. Przyjrzyj się jej i szukaj rozwiązania, które pomoże zmniejszyć nieprzyjemne emocje. Pozytywne radzenie sobie z emocjami wiąże się z dystansowaniem się od wydarzeń i próbą spojrzenia na sytuację z boku.
OBSERWUJ
Teraz zwróć uwagę na emocje, które się pojawiły. Zastanów się, co czujesz? Jak zareagowało twoje ciało? Jakie myśli są w twojej głowie? Jak reagujesz? Co myślisz o sobie, o otoczeniu, o sytuacji, która wywołała takie odczucia?
SZUKAJ ROZWIĄZANIA
Radzenie sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami wymaga podjęcia działań i znalezienia konstruktywnych rozwiązań. Zastanów się zatem nad tym, w jaki sposób mógłbyś rozładować emocje. Pamiętaj, że każdy z nas ma swoje własne, najlepsze metody na regulację trudnych emocji – spróbuj znaleźć swoje własne.
Rozwijanie umiejętności lepszego radzenia sobie z emocjami i większą ich akceptacją może prowadzić do czegoś więcej niż tylko samej tolerancji. Przyczyni się do budowania dobrego samopoczucia, odporności emocjonalnej i większej akceptacji samego siebie. Pomaga to w znalezieniu w sobie miejsca i siły, by stawić czoła trudnym uczuciom.
Czasem emocje, które się pojawiają, są tak silne, że nie sposób poradzić sobie z nimi samemu. Naprzeciw temu przychodzi psychoterapia. Praca z terapeutą pomaga w wypracowaniu konstruktywnych sposobów radzenia sobie z emocjami. Jeśli czujesz, że ten problem dotyczy Ciebie – umów się na wizytę ze specjalistą! Zarezerwuj termin poprzez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.