Jak pozytywnie wejść w Nowy Rok i zrealizować swoje postanowienia?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Wejście w nowy rok często budzi w nas impuls do zmiany. Początek nowego roku to doskonały czas, by niektóre rzeczy zostawić za sobą, a inne zacząć na nowo. W kolejny rok warto wejść z optymizmem i uśmiechem, a nie z bagażem przykrych doświadczeń. Jak to zrobić? Czy postanowienia noworoczne to rzeczywiście dobry pomysł, by zacząć od początku?

Dlaczego robimy postanowienia noworoczne?

Koniec roku to dla wielu osób przede wszystkim czas podsumowań i krytycznego spojrzenia w przeszłość. Na to co wyszło, co nie wyszło, co chcielibyśmy zmienić. Często skupiamy się na negatywnych aspektach naszej przeszłości. Jednak ważne jest, by w podsumowaniach zauważać też dobre rzeczy. Skupianie się na porażkach i rozczarowaniach zabija w nas pozytywne nastawienie i zdecydowanie zmniejsza motywację. Postanowienia noworoczne są odpowiedzią na to, co chcielibyśmy poprawić i zmienić w życiu, a co zostawić za sobą.

Czy Nowy Rok to dobry czas na postanowienia i zmiany?

Nowy Rok to symboliczna, psychologiczna granica oddzielająca to co było od tego co będzie. Jest to dobry czas na zmiany, jednak istnieją pewne warunki, które wpływają na ich realizację. Po pierwsze, decyzje nie są podejmowane są pod wpływem impulsu i nacisku ze strony otoczenia. Ponadto, stawiane cele są realne do osiągnięcia. W przeciwnym razie nasze postanowienia są z góry skazane na niepowodzenie.

Jak stawiać postanowienia noworoczne?

Nieodpowiednio sformułowane cele mogą stać się źródłem frustracji, spadku motywacji i samooceny. Aby łatwiej było je osiągnąć, muszą być realne i doprecyzowane. Im bardziej ogólne postanowienie, tym trudniej będzie Ci je zrealizować. Podczas wyznaczania noworocznych postanowień można skorzystać z metody SMART, która może przybliżyć Cię do ich realizacji. Jak wyznaczać cele metodą SMART?

S, czyli sprecyzowany

Czyli precyzyjnie sformułowany. Taki, który nie pozostawia miejsca na domysły i dopowiedzenia. Tutaj pomocne mogą okazać się pytania: Co chcę osiągnąć? Jakimi metodami? Dlaczego właśnie ten cel chcę zrealizować?

M, czyli mierzalny

Cele, które nie są mierzalne, jest o wiele łatwiej porzucić. Dlatego twój cel musi być możliwy do ocenienia. Zastanów się, w jaki sposób możesz monitorować postępy na drodze do jego osiągnięcia.

A, czyli atrakcyjny

To bardzo ważny punkt, bo dzięki niemu nie tracimy motywacji do działania. Cele SMART powinny być dla Ciebie ciekawym wyzwaniem. Musisz chcieć osiągnąć swoje założenia. Dzięki temu możesz poczuć satysfakcję z wykonania założonego planu. W ten sposób realizacja celu nie będzie frustrującym ciężarem, a ciekawą przygodą z nagrodą na końcu.

R, czyli realny

O tym wspominaliśmy w tym tekście kilkukrotnie. Jednak ludzie mają tendencje do stawiania celi niemożliwych do osiągnięcia. Jeśli przecenisz swoje możliwości, nie osiągniesz danego celu i możesz się szybko zniechęcić. Z drugiej strony, formułując zbyt proste cele, będziesz się po prostu nudził, a wykonany plan nie da Ci zbyt wiele radości.

T, czyli terminowy

Kiedy zabierzesz się za tworzenie postanowień noworocznych, koniecznie musisz sprecyzować ramy czasowe, w jakich mają zostać osiągnięte. Jeśli Twoje postanowienie wymaga dużego nakładu sił i pracy, możesz podzielić go na mniejsze etapy. Realizując poszczególne mini-cele, będzie Ci łatwiej go zrealizować.

Jak wejść w Nowy Rok?

Przede wszystkim na luzie. Koniecznie z dużą dawką optymizmu. To co było złe i smutne zostaw za sobą, a miłe wspomnienia zachowaj. Zrób podsumowanie. Staraj się nie zwracać uwagi tylko na negatywy. Pamiętaj, że ważne jest, aby się docenić i pochwalić za to, co się udało. Pamiętaj też, że życie toczy się dalej.

Jeżeli natomiast potrzebujesz wsparcia, by zmienić swoje życie na lepsze, zapraszamy na wizytę u jednego z naszych specjalistów, który pomożemy Ci dostrzec plusy i zrealizować nowe cele. Tym razem realne, które pozwolą Ci zacząć nowy rok z uśmiechem na twarzy. Zarezerwuj termin poprzez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.