Jak sprawić, by święta były przyjemne?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Dla wielu ludzi święta to radosny okes, podczas którego mogą spędzić czas z rodziną, odpocząć i cieszyć się mijającym rokiem. Nierzadko jednak problemy finansowe, konflikty w rodzinie i samotność są w stanie mocno zestresować nie tylko w tym okresie, ale czas świąt i cała otoczka mogą te odczucia potęgować.

Święta są źródłem stresu, ponieważ na przygotowanie się do nich poświęcamy dużo czasu i energii. Poza tym, kiedy spotykamy się przy stole w dużym gronie krewnych, z którymi widujemy się jedynie przy specjalnych okazjach, mogą padać różne niewygodne pytania, których sami sobie nie chcemy zadawać. To także nasila stres. Nie dla każdego czas świąteczny, to czas upragniony, wyczekiwany i pełen rodzinnego ciepła. Święta mogą być doświadczeniem religijnym, rodzinnym, ale jednocześnie jest to czas, który może otwierać rodzinne konflikty i trudy.

Co robić, by święta były przyjemne?

Skoro święta już są, to spraw, by były przyjemne. Zamiast bezrefleksyjnie rzucać się w wir świątecznych przygotowań lub popadać w odosobnieniu w coraz głębszy smutek i frustrację, zastanów się, jak mają wyglądać święta urządzone po twojemu.

Bądź świadomy

Zanim weźmiesz się do działania, zatrzymaj się na chwilę i odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Jak chcę się czuć w te święta?
  • Z kim – tak naprawdę – chcę je spędzić?
  • Które świąteczne aktywności (i pyszności) sprawią mi przyjemność?
  • Co zrobię – począwszy od dziś, by tak było?

Dzięki odpowiedziom na te pytania, możesz zacząć słuchać siebie i zdobyć się na odwagę wprowadzenia takich zmian, które spowodują, że w te święta będziesz czuć się komfortowo.

Zmień nastawienie

Zaproszenie na rodzinną kolację i przeświadczenie, że mamy jakieś oczekiwania do spełnienia, powodują silny stres i niechęć. A co, jeśli zmienisz święta na czas, w którym zaspokajasz swoje potrzeby? Spędź go z ludźmi, którzy Cię wspierają. Możesz odmówić każdemu albo zignorować coś, jeśli Ci nie odpowiada albo krzywdzi. Możesz spróbować odpuścić tylko jeden element, który Ci nie służy. Nie musisz cierpieć z powodu tradycji i wyimaginowanych zobowiązań.

Odpuść

Postaraj nie skupiać się na tym, co musisz zrobić, co musi być na stole, co należy zrobić, by święta były idealne. To, co robili nasi dziadkowie czy rodzice, nie musi być naszym zwyczajem. Tak naprawdę jedyne, co MUSISZ zrobić, to zrobić dla siebie coś dobrego. Zatracając się w przygotowaniach do świąt i starając się spełnić narzucone przez innych wymagania możesz być pewien jednego – te święta nie będą wyjątkowe. Będą pełne frustracji. Nie ma nic gorszego niż zapomnieć o sobie o swoich potrzebach w świątecznym okresie.

Uzyskaj wsparcie

Jeśli czujesz się bardzo samotny lub po prostu nie dajesz sobie rady z przygotowaniami i wiążącym się z nimi stresem – nie bój się poprosić o pomoc! Jeśli masz do zrealizowania długą listę zadań, zastanów się, jak te zadania możesz podzielić pomiędzy wszystkich domowników. Wspólne działania mogą przynieść wiele przyjemności. Do tego zyskasz więcej czasu, który możesz poświęcić na regenerację ciała i umysłu. Dzięki temu, będzie Ci łatwiej stawiać czoła świątecznym wyzwaniom!

Zarządzaj konfliktem

Święta to czas, w którym wszyscy są napięci, nerwowi, mają nierealistyczne oczekiwania. Jeśli znajdziesz się w niekomfortowej sytuacji, spróbuj zrozumieć punkt widzenia drugiej strony – oni też są zestresowani! Nie oznacza to jednak, że musisz się na wszystko godzić! Zamiast atakować – spróbuj spokojnie wyjaśnić, dlaczego nie zgadzasz się z drugą osobą.

Pamiętaj o tym, że współpraca i wzajemna życzliwość sprzyjają kształtowaniu pozytywnej atmosfery świąt w rodzinnym gronie. Może to ułatwić doświadczanie przyjemności, a nawet radości ze wspólnie spędzonego czasu i pomóc odbudować zaniedbane więzi rodzinne. Do tego, jeśli odpowiednio zadbasz o swoje potrzeby, święta staną się źródłem radości i innych pozytywnych emocji!

Jeśli czujesz, że okres przedświąteczny i przygotowania do świąt nie służą Twojemu zdrowiu psychicznemu – umów się na wizytę ze specjalistą! Zarezerwuj termin poprzez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.