Przemoc psychiczna w związku. Gdzie szukać pomocy?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

To, co odróżnia przemoc od konfliktu, to znacząca przewaga jednej osoby nad drugą. W rezultacie jedna ze stron traci zdolność do samoobrony. Przemoc psychiczna jest to intencjonalne działanie osoby, która chce kontrolować i podporządkować sobie zachowanie drugiego człowieka. Narusza prawa osobiste oraz powoduje ból i cierpienie.

Przemoc psychiczna

Przemoc psychiczna jest formą długotrwałego znęcania się nad drugą osobą. W świetle prawa jest traktowana jak przestępstwo. Przemoc psychiczna może przyjmować różne formy, takie jak:

  • groźby
  • wyzwiska
  • manipulacja
  • szantaż
  • upokorzenia
  • publiczne uszczypliwości
  • karanie przez wycofywanie zainteresowania, miłości, uczuć, szacunku
  • wszystkie działania mające na celu obniżenie wartości drugiej osoby.

Do przemocy psychicznej zalicza się także ciągłą agresję słowną, lekceważenie drugiej osoby, traktowanie jej z pogardą. Ponadto, wywieranie wpływu i presji, wymuszanie podporządkowania (też w komunikacji, tj. przerywanie, odmowa rozmowy), a także nadmierne kontrolowanie życia ofiary również zalicza się do form tego rodzaju przemocy. Agresor może także starać się uzależniać ofiarę od siebie, np. poprzez zabieranie jej pieniędzy, przejmowanie jej korespondencji, izolowanie od innych aż do pełnej inwigilacji jej życia.

Przemoc psychiczna w związku

Chociaż statystyki pokazują, że kobiety częściej stają się ofiarą przemocy psychicznej w związku, dotyczy ona także mężczyzn. Bez względu na to, kto jest jej ofiarą, wiąże się ona z poważnymi skutkami.

W przypadku związku z toksycznym partnerem, który stosuje przemoc psychiczną, bardzo często pojawia się próba kontroli i odizolowania partnera od innych ludzi. Agresor bardzo często próbuje doprowadzić do odcięcia ofiary od innych, chce też kontrolować każdy aspekt jej życia – nie tylko z kim się spotyka, ale też gdzie idzie, kiedy wróci, z kim rozmawia przez telefon czy kontaktuje się za pośrednictwem Internetu.

Dodatkowo często pojawia się patologiczna zazdrość, przez co ofiara zaczyna być oskarżana o zdrady. To zjawisko często bywa bagatelizowane i racjonalizowane. Silne wciąż jest przekonanie, że jeśli ktoś jest zazdrosny to znaczy, że kocha i mu zależy. W ten sposób bardzo łatwo jest nieświadomie pozwolić na kolejne przesuwanie granic aż do kompletnego osaczenia.

Ofiara przemocy psychicznej w związkach może też doświadczać ciągłej manipulacji i szantażu, który ma na celu wymuszać na niej określone zachowania. Dochodzi do tego ciągłe obniżanie samooceny, która w rezultacie doprowadza do przekonania, że na nic lepszego się nie zasługuje i tkwienia nadal w toksycznej relacji.

Przemoc psychiczna pod maską

Przemoc psychiczna znacznie częściej jest mniej oczywista do rozpoznania niż fizyczna, ponieważ często sprawcy uciekają się do różnych, zawiłych sposobów stosowania przemocy. Zakamuflowana przemoc może przejawiać się poprzez:

  • ograniczanie kontaktów towarzyskich ofiary, pod pretekstem, że jej przyjaciele nie są jej godni lub są głupi (należy rozróżnić sytuacje, gdy partner zwraca uwagę na szkodliwe relacje w naszym życiu, np. zauważa, że nasz kolega spędza z nami czas jedynie wtedy, gdy upijamy się lub zażywamy razem inne substancje i namawia nas do tego – wtedy jest to wyrazem troski, a nie przemocy)
  • czytanie wiadomości pod pretekstem, że nie powinniśmy mieć przed sobą żadnych tajemnic,
  • notorycznie wyśmiewanie wyglądu po to, abyśmy wzięli się za siebie i byli chudsi/grubsi/piękniejsi,
  • krytykę działania z uśmiechem na ustach, dając do zrozumienia, że agresor wie lepiej, jak zrobić daną rzecz,
  • gaslighting, czyli wmawianie choroby psychicznej.

 Co zrobić, jeśli jesteś ofiarą przemocy psychicznej?

W przypadku przemocy psychicznej najważniejsza jest szybka reakcja. Choćby jedna myśl, mówiąca, że tak nie powinno być, jest ważna. Należy jej słuchać i natychmiast zgłosić się po pomoc. Udzielić jej może psycholog, ale warto jest zadzwonić także na infolinię Centrum Kryzysowego. Można także skorzystać z ogólnopolskiego telefonu dla ofiar przemocy w rodzinie. Dzwoniąc pod nr 800-120-002 można uzyskać wsparcie, pomoc psychologiczną oraz informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

Ofiary przemocy psychicznej często zmagają się z wieloma problemami natury psychicznej. W tej sytuacji warto jest pomyśleć nad procesem terapii indywidualnej, podczas której ofiara może odbudować na nowo zdrowie psychiczne. Ponadto podczas terapii może odnaleźć w sobie siły, dzięki którym będzie w stanie uniezależnić się od sprawcy. Wszystko to pomoże w przywróceniu równowagi życiowej i rozpoczęciu nowego życia – z dala od oprawcy.

Przemoc psychiczna jest niezwykle delikatnym problemem, z którym walka wymaga specjalistycznej pomocy. W Strefie Myśli współpracujemy ze specjalistami, którzy z empatią i zrozumieniem podchodzą do każdego problemu naszych pacjentów. Jeśli czujesz, że jesteś ofiarą przemocy psychicznej i potrzebujesz pomocy lub szukasz pomocy dla swoich, bliskich umów się na spotkanie poprzez przez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.