Pomoc psychologiczna. Kiedy nie warto zwlekać?

zespół
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Czy kiedykolwiek czujesz się tak przytłoczony, że nie potrafisz poradzić sobie ze swoimi problemami? Czujesz negatywne emocje, które utrudniają Ci codzienne czynności? A może jesteś zagubiony i poszukujesz właściwej drogi dla siebie? Szacuje się, że każdego roku ponad ¼ dorosłych doświadcza depresji, lęków lub innych zaburzeń psychicznych. Jedni potrzebują pomocy w radzeniu sobie z poważną chorobą, utratą wagi lub rzuceniem palenia. Jeszcze inni zmagają się z problemami związanymi z relacjami, utratą pracy, śmiercią bliskiej osoby, stresem, nadużywaniem narkotyków. Lista problemów jest długa…a problemy te często stają się wyniszczające.

Kiedy należy rozważyć psychoterapię?

Na temat psychoterapii krąży wiele mitów, które mogą sprawić, że odwlekasz myśl o udaniu się na konsultację. W XXI wieku mity te stopniowo słabną, a wizyta u psychologa przestaje być czymś wstydliwym. Mimo wszystko, być może myślisz sobie, „poradzę sobie sam, nie potrzebuję pomocy z zewnątrz”. O psychoterapii warto pomyśleć, gdy:

  • czujesz bezradność, smutek, przytłoczenie,
  • masz problemy z koncentracją w pracy oraz w wykonywaniu innych codziennych czynności
  • martwisz się nadmiernie, często płaczesz, masz pesymistyczne nastawienie do świata,
  • Twoje problemy nie wydają się zmierzać ku rozwiązaniu pomimo wysiłków i pomocy ze strony rodziny i przyjaciół,
  • Twoje działania, takie jak picie zbyt dużej ilości alkoholu, zażywanie narkotyków lub agresja szkodzą Tobie lub innym,
  • w Twoim życiu nastąpiły przełomowe wydarzenia, z którymi sobie nie radzisz,
  • bliskie osoby niepokoją się Twoim stanem, zachowaniem lub działaniami.

Niektórzy szukają psychoterapii, ponieważ przez długi czas zmagają się ze stanami depresyjnymi, lękiem, nadmierną złością. Inni mogą potrzebować pomocy w przypadku przewlekłej choroby, która zakłóca ich życie codzienne oraz emocjonalny czy fizyczny dobrostan. Jeszcze inni mogą mieć krótkotrwałe problemy, związane z konkretną sytuacją życiową – rozwodem, nową pracą, śmiercią bliskiej osoby. Do psychologa bardzo często przychodzą pacjenci, którzy czują się zagubieni i nie wiedzą, co może być przyczyną ich dyskomfortu. W końcu gdyby samodzielne diagnozowanie było takie proste, zawód psychologa by nie istniał. Misją pracy z terapeutą jest określenie Twojego problemu oraz pomoc w jego rozwiązaniu. Psychoterapia to wspólne „leczenie” oparte na relacji między pacjentem a psychologiem. Terapia obejmuje dialog oraz zapewnia przyjazne środowisko, które pozwala na otwartą rozmowę z kimś, kto jest obiektywny, neutralny i nieoceniający. Poprzez terapię psychoterapeuci pomagają ludziom cieszyć się szczęśliwszym i bardziej produktywnym życiem – niezależnie od wieku. W psychoterapii stosuje się naukowo potwierdzone procedury, aby pomóc ludziom rozwijać bardziej skuteczne nawyki. Istnieje kilka podejść do psychoterapii – najbardziej znane są podejścia psychodynamiczne, poznawczo-behawioralne, systemowe, Terapia Gestalt. Terapeuta może również łączyć elementy z kilku stylów psychoterapii. Wielu terapeutów nie przywiązuje się do żadnego podejścia, a zamiast tego łączy elementy z różnych podejść i dostosowuje je do potrzeb każdego klienta.

Podsumowując – jakie wyróżnia się rodzaje pomocy psychologicznej?

  • Psychoterapia indywidualna – jej zadaniem jest przywrócenie lub wypracowanie równowagi psychicznej. Niesie pomoc w depresji, niweluje lęk, stres, nerwicę. Pomaga rozpoznawać uczucia i potrzeby oraz zbudować konstruktywne umiejętności radzenia sobie z problemami. Plan psychoterapii jest układany indywidualnie zgodnie z potrzebami i typem problemu pacjenta.
  • Interwencja kryzysowa – to pomoc psychologiczna, której misją jest poradzenie sobie w trudnej sytuacji kryzysowej. Może to być rozwód, śmierć, wypadek, zdarzenie traumatyczne. Nie ma na celu szerszej „przebudowy” funkcjonowania pacjenta (jak psychoterapia), a jedynie przywrócenie równowagi psychicznej.
  • Telefon zaufania – to doraźna pomoc umożliwiająca anonimową wymianę myśli. Z telefonu zaufania może skorzystać każda osoba, zwłaszcza w chwilach kryzysu.
  • Coaching i mentoring – skupia się na pracy rozwojowej, pomaga w określeniu celów i zasobów klienta. Często dotyczy marzeń, celów zawodowych, planów związanych z biznesem, pracą, przyszłością.
  • Pomoc psychologiczna – niesie pomoc osobom, które nie zmagają się z zaburzeniami lub chorobą, a jedynie pragną rozwinąć swoje umiejętności – asertywność, efektywną komunikację, przezwyciężyć nieśmiałość, lub chcą skonsultować jakąś kwestię dotyczącą siebie lub bliskiej osoby ze specjalistą.

Co warto przemyśleć, jeśli zdecydujemy się na wsparcie psychologiczne?

  • Dyspozycyjność – aby Twoja terapia była efektywna, musisz korzystać z niej regularnie. Zazwyczaj terapia obejmuje jedno lub dwa spotkania w tygodniu. Bywa, że psycholog zaleci rzadsze wizyty. Pomyśl, kiedy faktycznie jesteś w stanie chodzić na terapię uwzględniając pracę, obowiązki domowe, dojazd, a nawet to, czy efektywniej pracujesz rano czy wieczorem. Konsultacja psychologiczna trwa zazwyczaj 50 minut. Umów wizytę w terminie, który Ci odpowiada i który będzie dla Ciebie komfortowy – bez spóźnień, pośpiechu i stresu.
  • Otwartość na psychoterapię – podczas terapii bądź szczery i otwarty. Jeżeli będziesz podchodził do wizyt sceptycznie, prawdopodobnie nie przyniosą one zadowalającego efektu. Otwórz się na to co usłyszysz od psychologa, jednocześnie uwzględniając swój komfort. Pamiętaj, że terapia to często dość długotrwały proces i w dużej mierze zależy od wykonanej przez Ciebie pracy. Przygotuj się na to, że nie od razu zobaczysz przełom w swoim życiu.
  • Poczytaj o podejściach terapeutycznych lub poproś o pomoc psychologa podczas konsultacji, które podejście rekomenduje. Nie musisz zapisywać się od razu na terapię w danym nurcie, ale wiedza o poszczególnych podejściach zdecydowanie ułatwia podjęcie dobrej dla Ciebie decyzji.

Pomoc terapeutyczna to coś, co może odmienić Twoje życie. Warto bowiem pracować nad sobą, swoimi problemami oraz zasobami. Niezależnie od tego, co powoduje dyskomfort w Twoim życiu – spróbuj go pokonać i cieszyć się zdrowszym, szczęśliwszym życiem.

W naszej Poradni pomoc psychologiczną prowadzą jedynie doświadczeni psycholodzy i terapeuci. Aby umówić się na wizytę ze specjalistą, zadzwoń do nas lub napisz: 22 490 44 12 lub recepcja@strefamysli.pl.