Terapia grupowa. Kiedy warto się na nią wybrać?

terapia grupowa
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Ludzie siedzący w kole i opowiadający o swoich problemach to prawdopodobnie drugi obraz – tuż po stereotypowej „kozetce”- jaki pojawia się w wyobraźni większości ludzi na myśl o terapii grupowej. Tak jak wyżej wspomniana kozetka nie jest trafnym skojarzeniem wizyty u terapeuty, tak samo o terapii grupowej krąży wiele mitów, które nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czym jest terapia grupowa, na czym polega i kiedy warto ją stosować? Jeśli rozważasz pomoc psychologiczną, w gabinetach terapeutycznych dostępnych jest kilka opcji – jedną z nich jest właśnie terapia grupowa. W zależności od natury problemu terapia grupowa może być idealnym wyborem przy rozwiązywaniu Twoich problemów i początkiem zmian w Twoim życiu.

Czego powinieneś się spodziewać – zasady terapii grupowej

Terapia grupowa prowadzona jest zwykle przez jednego (czasem więcej) psychologów, którzy prowadzą grupę składającą się z kilku lub kilkunastu pacjentów. Zazwyczaj grupa terapeutyczna spotyka się na godzinę lub dwie każdego tygodnia – to już zależy od indywidualnych ustaleń prowadzącego. Niektórzy pacjenci uczestniczą dodatkowo w terapii indywidualnej, która jest uzupełnieniem terapii grupowej. Wiele grup zostało zaprojektowanych tak, aby były ukierunkowane na konkretny problem. Dzięki temu tworzy się grupa osób z podobnymi objawami lub skutkami choroby, a terapia staje się efektywniejsza. Na terapię grupową udają się pacjenci z zaburzeniami takimi jak: depresja, nerwica, otyłość, lęk paniczny, lęk społeczny, uzależnienia, DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Inne grupy terapeutyczne koncentrują się również na nieśmiałości, samotności, niskim poczuciu własnej wartości czy poprawie umiejętności społecznych. Terapie grupowe często są również pomocne w sytuacji straty (np. małżonka, dziecka, rodzica).

Jakie korzyści niesie terapia grupowa?

Dołączenie do grupy obcych ludzi, zwłaszcza z intymnym problemem, może wydawać się kłopotliwe, jednak terapia grupowa zapewnia korzyści, które nie zawsze może zapewnić terapia indywidualna. Członkowie grupy zwykle są zaskoczeni tym, jak satysfakcjonujące może być doświadczenie grupowe. Grupy działają jako sieć wsparcia oraz motywacji do rozwiązywania problemów. Inni członkowie grupy często pomagają wymyślać konkretne pomysły na poprawę trudnej sytuacji. Regularne rozmawianie i słuchanie innych pomaga również w określeniu własnych problemów z perspektywy. Wiele osób ma problemy ze zdrowiem psychicznym, ale niewielu otwarcie mówi o nich ludziom. W życiu codziennym często możesz czuć się tak, jakbyś był jedynym, który walczy. Tak nie jest. Podczas terapii grupowej z ulgą możemy usłyszeć, że inni przechodzą przez podobne problemy. Znika poczucie samotności, a wzrasta nadzieja na poprawę życia. Różnorodność jest kolejną ważną korzyścią terapii grupowej. Ludzie mają różne osobowości, pochodzą z różnych środowisk i mają zupełnie różne doświadczenia. To sprawia, że patrzą na jeden problem z wielu zupełnie różnych perspektyw. Widząc, jak inni ludzie radzą sobie z problemami i wprowadzają pozytywne zmiany, możesz odkryć całą gamę strategii mających na celu stawienie czoła tym własnym.

Profesjonalne wsparcie

Członkowie grupy niewątpliwie stanowią cenne źródło wsparcia. Oprócz tego nie zapominajmy o tym, kto grupą kieruje. Terapię grupową może prowadzić jeden lub kilku terapetów. Są to psychologowie, którzy odbyli specjalistyczne szkolenie uczące ich sprawdzonych strategii zarządzania konkretnym problemem, który jest tematem sesji grupowych. Zadaniem terapeuty będzie przekazywanie specjalistycznych, potwierdzonych naukowo wskazówek, które pomogą Ci w pełni wykorzystać doświadczenie udziału w terapii grupowej.

Jak dołączyć do grupy wsparcia?

Przede wszystkim pomyśl, z jakim konkretnym problemem się zmagasz. Jeżeli czujesz się zagubiony, możesz skorzystać z konsultacji z psychologiem, która pomoże rozwiać wątpliwości. Jeżeli jesteś w trakcie terapii indywidualnej, spytaj o radę swojego psychologa. Wiele osób uważa, że równoległe uczestnictwo w terapii grupowej i indywidualnej jest niezwykle pomocne. Udział w obu rodzajach psychoterapii może zwiększyć twoje szanse na dokonywanie wartościowych, trwałych zmian. Jeśli korzystasz z indywidualnej terapii i od jakiegoś czasu nie dostrzegasz postępów, dołączenie do grupy może przyspieszyć osiągnięcie Twojego celu. Pomyśl, w jakim typie grupy czułbyś się najlepiej. W małej grupie pacjenci mają więcej przestrzeni na skupienie się na własnym problemie. Natomiast większa grupa oferuje różnorodność historii, doświadczeń i perspektyw.

Terapia grupowa dla dzieci i młodzieży

Wiele ośrodków lub poradni oferuje również terapie grupowe dla dzieci i młodzieży. Najczęściej są to spotkania trwające krócej niż spotkania dla dorosłych (około 50 – 90 minut). Terapie dla dzieci prowadzone są w małych grupach, może być to nawet 2-3 dzieci. Tego typu psychoterapia zwykle rozpoczyna się konsultacją, mającą na celu ustalenie problemu dziecka. Dokonuje się na niej wstępnej diagnozy, a następnie układa plan terapeutyczny i proponuje konkretną grupę. Najczęstsze problemy, z którymi dzieci przychodzą na terapię grupową to: problemy społeczne, emocjonalne, szkolne, problemy z zachowaniem, brak uwagi, nadaktywność, impulsywność, agresywne zachowania, nadmierna nieśmiałość, tiki nerwowe, moczenie się, trudności ze snem, problemy z odżywianiem, trudności w komunikowaniu się oraz w interakcjach społecznych. Nastoletni pacjenci często pracują nad zrachowaniami ryzykownymi i problemowymi – zażywanie leków, tytoniu, alkoholu, narkotyków, uzależnienie od komputera, Internetu, portali społecznościowych, gier komputerowych, telefonu, telewizji.

Psychoterapia grupowa niewątpliwie jest pomocną metodą w walce z wieloma problemami. Jest to specyficzna terapia, bo obejmuje dzielenie się intymnymi, często wstydliwymi doświadczeniami z zupełnie obcymi ludźmi. Nie ma jednak powodów do obaw. Podczas terapii grupowej to od Ciebie zależy, ile opowiesz innym. Nikt nie może prosić o informacje, którymi nie chcesz się podzielić. Terapia grupowa jest również kontrolowana przez terapeutę, który dba o komfort pacjentów. Czuwa, aby komunikacja w grupie była uczciwa i efektywna. Członkowie grupy zaczynają terapię jako nieznajomi, a podczas terapii okazują się być cennym źródłem wsparcia.