Jaki zawód wybrać – zbadaj predyspozycje zawodowe

jaki zawód wybrać
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Dużo mówi się dziś o tym jakie są zawody przyszłości, o digitalizacji, o tym że brakuje kobiet inżynierów, o pokoleniu „Z”. Kiedy zastanawiasz się, jaki zawód do Ciebie pasuje, słysząc pieśni pochwalne na cześć najbardziej intratnych profesji, może być Ci trudno nie ulec wizji idealnej pracy i…płacy. STOP, to nie jest takie proste! Przed podjęciem tak ważnej życiowej decyzji weź głęboki wdech i pomyśl o tym, co naprawdę chcesz robić w życiu. Skup się na sobie. Sprawdź, jakie są twoje kompetencje zawodowe i wykonaj testy predyspozycji zawodowych. W końcu to twoja decyzja na ładnych parę lat, a może i do końca życia. Warto więc podjąć ją dobrze, najlepiej jak umiesz. Tak, aby gdy za te kilka/ kilkanaście lat spojrzysz na swoje CV, to pomyślisz sobie „to był dobry wybór”. Trafny wybór zawodu to nie tylko udana rozmowa kwalifikacyjna, ale to dobrze zidentyfikowane i wykorzystane predyspozycje zawodowe, które są kluczem do twojej samorealizacji.

Wybór zawodu to więcej niż wpis do CV

Zanim rozpoczniesz poszukiwanie pracy, postaraj się jak najdokładniej nakreślić sobie, jak chcesz, by wyglądała twoja kariera zawodowa. Nie chodzi jedynie o dobry wpis w twoim CV. Stawka jest znacznie wyższa – spraw, by wybór zawodu był dla ciebie przepustką do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. Jest wiele naukowych dowodów i badań potwierdzających to, że osoby których ścieżka kariery zawodowej układa się pomyślnie, odczuwają większą radość z życia, a sukces na polu zawodowym przekłada się na ich ogólne zadowolenie z życia. Osoby takie nie tylko chętniej wstają rano, by iść do pracy, ale także wykonują ją dobrze, częściej odnoszą sukcesy, co z kolei wpływa na ich wyższą samoocenę.
Planowanie kariery zawodowej to więc dużo więcej niż decyzja o tym, jaką szkołę skończysz i jak będą cię tytułować inni. To klucz do budowania własnej wartości. Zanim przystąpisz do egzaminów na studia, czy rozpoczniesz poszukiwanie pracy, postaraj się dokonać jak najlepszego wyboru. Sprawdź, czy wiesz, jak wyznaczyć swoje cele zawodowe i jak wybrać zawód, który najlepiej do ciebie pasuje.

Jaki zawód wybrać?

By dobrze odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto poświęcić tej kwestii dużo czasu i energii – dużo to znaczy dokładnie tyle, ile potrzebujesz, by w pełni świadomie i w zgodzie ze sobą podjąć tę ważną życiową decyzję. Oto kilka prostych kroków, które mogą pomóc ci nakreślić, jak powinna wyglądać twoja kariera zawodowa:

  • Przejrzyj liste zawodów ku inspiracji – w internecie znajdziesz szereg zestawień w stylu „zawody przyszłości”, „dobrze płatne zawody”, „nietypowe zawody” itd.
  • Porozmawiaj ze znajomymi. Dowiedz się, na czym polega ich praca. Zadawaj jak najbardziej szczegółowe pytania, dopytuj nawet o najmniejsze drobiazgi, a jeśli to możliwe zapytaj, czy możesz asystować znajomemu przez kilka godzin podczas dnia jego pracy.
  • Użyj wyobraźni, puść wodze fantazji – wyobraź sobie swój idealny dzień. Do jakiej pracy idziesz, co robisz, czym się zajmujesz? Następnie pomyśl o tym, które zawody umożliwią Ci takie spędzenie dnia, o jakim marzysz.
  • Wykonaj test predyspozycji zawodowych – profesjonalne testy psychologiczne wykonywane są w placówkach poradnictwa psychologicznego. Ważne, by testy zawodowe były rzetelne a ich wynik został przeanalizowany przez profesjonalistę. Wpisując w internecie hasła typu „testy zawodowe”, „test na zawód”, „test preferencji zawodowych” możesz natknąć się na szereg narzędzi dostępnych online. Wybierz jednak tylko te, które są wykonywane przez psychologa – w odróżnieniu od niemiarodajnych quizów i psychozabaw, są one w stanie realnie pomóc Ci przy podjęciu decyzji o tym, jaki zawód wybrać.

Testy – doradztwo zawodowe

Jakie aspekty powinno uwzlędniać rzetelne badanie predyspozycji zawodowych? Na pewno powinno sprawdzić, jaka jest osobowość, preferencje i predyspozycje osoby, a więc to jaka osoba jest, co lubi i w czym najlepiej się odnajduje. Dobra znajomość samego siebie, ułatwi Ci trafny wybór zawodu a ten z kolei zaowocuje tym, że nie tylko  dobrze określisz swoje cele zawodowe, ale i przełoży się to na twoją ogólną jakość życia.

Gdzie się udać by wykonać testy zawodowe?

W Poradni Psychologicznej Strefa Myśli w Warszawie wykonujemy profesjonalny test preferencji zawodowych. Dokonujemy pomiaru najważniejszych aspektów takich jak osobowość, inteligencja i preferencje poprzez użycie odpowiednich testów, a także przeprowadzamy pogłębiony wywiad psychologiczny. W efekcie, analiza którą otrzymujesz jest kompletna i wartościowa.

Wierzymy, że każdy powinien wiedzieć, jaka jest ścieżka kariery zawodowej, która najbardziej do niego pasuje i móc podążać właśnie tą drogą. Dlatego badanie preferencji zawodowych w naszej poradni wykonują psycholodzy z dużym doświadczeniem zarówno po stronie pracy psychologicznej, jak i biznesowej. Mając wyczucie w świecie biznesu i znając obecne trendy na rynku pracy potrafią oni zaproponować wachlarz rozwiązań, które nie tylko będą najbardziej do ciebie pasować, ale także będą szły „z duchem czasu”. W celu umówienia się na testy zawodowe, zapraszamy do kontaktu drogą mailową recepcja@strefamysli.pl lub telefonicznie 224904412.