Problemy w małżeństwie – jak je rozpoznać?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

W każdym związku zdarzają się mniej lub bardziej poważne problemy. Nie jesteśmy w stanie zawsze przewidzieć wszystkich wydarzeń, które wpływają na nasze życie, przez co w różnych momentach dotykają nas kryzysy, których za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć. W takiej sytuacji ważne jest, aby szybko rozpoznać trudności pojawiające się w małżeństwie i umieć radzić sobie z nimi tak, aby naprawiać to, co zaczyna ulegać rozpadowi.

Brak rozmowy

problemy w komunikacji pomiędzy małżonkami. Niewłaściwa komunikacja między partnerami i brak wzajemnego zrozumienia może prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Dlatego warto jak najczęściej szczerze rozmawiać o tym, czego potrzebujemy i co czujemy – co nas cieszy, smuci, niepokoi, złości czy boli. Komunikacja oparta na uważności, empatii i akceptacji może zdziałać cuda i bez wątpienia jest jednym z fundamentów udanego związku!

Zbyt wygórowane oczekiwania

Czasami może okazać się, że partner nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom wobec niego. Wydaje nam się, że powinien zawsze doskonale nas rozumieć i wypełniać wewnętrzną pustkę. Niestety jest to niemożliwe – nie jest on w stanie odczytać naszych myśli i potrzeb, a zbyt duże oczekiwania powodują zwykle ogromne rozczarowania. Zamiast zastanawiać się nad wadami i niedoskonałościami partnera, lepszym rozwiązaniem jest szukanie powodów, dla których możemy być za niego wdzięczni. Warto otwarcie porozmawiać o naszych oczekiwaniach wobec siebie, tak, aby były one jasne dla obojga z partnerów. W tym przypadku, nawet podczas pojawiających się pomiędzy partnerami rozbieżności, można znaleźć wewnętrzny kompromis, który przyniesie satysfakcję obojgu partnerom.

Zmiany życiowe

Bardzo niebezpieczne dla związku mogą być pozornie nieistotne sprawy, takie jak zmiana sytuacji życiowej. Najczęściej doświadczają tego pary, które zostają rodzicami. Partnerzy nagle muszą odnaleźć się w nowej roli, co jest dla nich bardzo obciążające i zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Do tego często są przemęczeni i nie bardzo wiedzą, co robić. Wtedy może dojść do sytuacji, w której partnerzy odsuwają się od siebie, a to staje się przyczyną potencjalnych problemów w związku.

Nierozwiązane problemy z przeszłości

Nierozwiązane sprawy sprzed wielu lat mogą wpływać na to co, dzieje się teraz. Warto zastanowić się nad tym, czy w naszej przeszłości nie zadziało się coś, co wpływa na nasz obecny związek czy nastawienie do niego. Być może pewne wydarzenia silnie na nas oddziaływują, co nieświadomie wpływa na naszą postawę w związku.

Seks i intymność

Sprawy seksu są jednymi z częściej pojawiających się jako problem partnerski czy małżeński. Problemy w tej sferze mogą też być sygnałem nieprawidłowości w innych sferach związku. Jeśli w codziennej komunikacji dominuje wrogość i brak bezpieczeństwa trudno oczekiwać, że pożycie seksualne będzie układać się pomyślnie.

Bez względu na to, czy małżeństwo trwa kilka lat, czy staż jest zdecydowanie dłuższy, warto starać się odbudować stworzoną przez nas więź. Nie osiągniemy zgody i poprawy relacji, jeżeli nie nauczymy się wybaczać i przyjąć swojej winy. Skupianie się na przeszłości i negatywnych emocjach nie pomoże, aby budować zdrową relację. Kluczem jest patrzenie w przyszłość, znalezienie porozumienia. Należy pamiętać, że najważniejsza jest szczera rozmowa i uzmysłowienie partnerowi naszego punktu widzenia w atmosferze spokoju i bez zbędnych nerwów. Gdy dobrze ustalimy przyczyny i je zlikwidujemy, możemy naprawić ważną dla nas relację. W tym celu pomocna może być terapia par. Terapia par nie tylko pozwala przepracować pewne rzeczy, ale bardzo często odkryć te, których do tej pory nie dojrzeliśmy. Na terapii możemy spojrzeć na partnera i problemy z innej perspektywy. Może okazać się, że partner wciąż żywi do nas mnóstwo ciepłych i pozytywnych uczuć, a nasze problemy wynikają ze zwykłego braku komunikacji czy nieumiejętności okazywania pozytywnych emocji.

Poradnia Strefa Myśli od wielu lat udziela profesjonalnej pomocy w zakresie psychoterapii par i małżeństw. Nasze doświadczenia pokazują, że wiele problemów, które mogłyby wydawać się nie do rozwiązania, z pomocą psychoterapeuty są możliwe do przepracowania. Co więcej, nasze obserwacje pokazują, że często przepracowanie problemu w gabinecie terapeuty przyczynia się pojednania partnerów. Jeśli czujesz, że w Twoim związku pojawiły się problemy i potrzebujesz pomocy specjalisty, skontaktuj się z nami! Możesz umówić wizytę poprzez kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl, telefoniczny: 22 490 44 12 lub poprzez system zapisów online.