Problemy w związku i małżeństwie – Przyczyny i Skutki

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

W każdym związku zdarzają się mniej lub bardziej poważne problemy. Nie jesteśmy w stanie zawsze przewidzieć wszystkich wydarzeń, które wpływają na nasze życie, przez co w różnych momentach dotykają nas kryzysy, których za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć. W takiej sytuacji ważne jest, aby szybko rozpoznać trudności pojawiające się w małżeństwie i umieć radzić sobie z nimi tak, aby naprawiać to, co zaczyna ulegać rozpadowi.

Nierozwiązane problemy z przeszłości

Wielu z was może dziwić fakt, że coś sprzed wielu lat może wpłynąć na to, co dzieje się teraz. Jeden z partnerów, który był wychowywany w ciągłych kłótniach i krzyku, będzie reagował inaczej na kłótnie czy nieporozumienia, aniżeli partner, który był wychowywany w cieple i zrozumieniu. Brak pracy nad sobą i nieumiejętność radzenia sobie z problemami, albo ich rozwiązywaniem, prowadzi do problemów w małżeństwie. Mimo to, często zdarza się, że osoby, które posiadają deficyty w zakresie rozwiązywania problemów, przyciągają się i tworzą relacje. Mimo świetnego komunikowania się, w związkach takich nie udaje się znajdować sensownych rozwiązań problemów, co z czasem przeradza się w większe problemy.

Nierozwiązane sprawy sprzed wielu lat mogą wpływać na to co, dzieje się teraz. Warto zastanowić się nad tym, czy w naszej przeszłości nie zadziało się coś, co wpływa na nasz obecny związek czy nastawienie do niego. Być może pewne wydarzenia silnie na nas oddziaływują, co nieświadomie wpływa na naszą postawę w związku. Warto zajrzeć w głąb siebie i spróbować poznać siebie oraz źródło naszych problemów czy zachowań. Priorytetem dla nas, powinno być stawanie się lepszym człowiekiem – każdego dnia. Pomoże nam to w cieszeniu się z życia i związku, w tym wypadku – małżeńskiego.

Brak rozmowy

Problemy w komunikacji pomiędzy małżonkami. Najczęstszym spotykanym problemem jest brak zrozumienia drugiego partnera. Często zdarza się, że forsujemy własny punkt widzenia, nie mogąc zrozumieć, bądź nie chcąc, “wejść” w skórę drugiego człowieka. Słuchajmy innych, tak jakbyśmy my chcieli być wysłuchiwani! Niewłaściwa komunikacja między partnerami i brak wzajemnego zrozumienia może prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Dlatego warto jak najczęściej szczerze rozmawiać o tym, czego potrzebujemy i co czujemy – co nas cieszy, smuci, niepokoi, złości czy boli. Komunikacja oparta na uważności, empatii i akceptacji może zdziałać cuda i bez wątpienia jest jednym z fundamentów udanego związku!

Zbyt wygórowane oczekiwania

Czasami może okazać się, że partner nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom wobec niego. Wydaje nam się, że powinien zawsze doskonale nas rozumieć i wypełniać wewnętrzną pustkę. Niestety jest to niemożliwe – nie jest on w stanie odczytać naszych myśli i potrzeb, a zbyt duże oczekiwania powodują zwykle ogromne rozczarowania. Zamiast zastanawiać się nad wadami i niedoskonałościami partnera, lepszym rozwiązaniem jest szukanie powodów, dla których możemy być za niego wdzięczni. Warto otwarcie porozmawiać o naszych oczekiwaniach wobec siebie, tak, aby były one jasne dla obojga z partnerów. W tym przypadku, nawet podczas pojawiających się pomiędzy partnerami rozbieżności, można znaleźć wewnętrzny kompromis, który przyniesie satysfakcję obojgu partnerom.

Niewierność i Zazdrość

Zdrada to bardzo częsty sposób na poprawę swojego własnego samopoczucia czy ucieczka od problemów w związku. Jest to również najczęstsza przyczyna utraty zaufania. Osoby szczęśliwe ze swoimi partnerami, rzadko szukają spełnienia w innej relacji, czy ucieczki od problemów. Dlatego uznaje się, że jest to konsekwencja problemów, które zaistniały w związku. Jeśli zaczynamy zauważać, że czegoś ważnego zaczyna brakować nam w związku – spójrzmy przede wszystkim na to, co my wnosimy do tej relacji. Zaangażowanie energii w związek daje ogromną szansę na poprawę jego jakości. Poczucie niespełnienia, frustracji czy wymyślonych braków nie sprzyja w rozwijaniu i utrzymywaniu relacji.

Kolejnym problemem, często występującym w związku małżeńskim jest zazdrość. Zazdrość może być poważnym problemem w relacji z drugim człowiekiem, ale nie musi. Problemem może okazać się brak równowagi w tym uczuciu. Należy zrozumieć, że partner potrzebuje czasu osobno, a także czasu spędzanego razem. Jeśli jednak większość czasu w związku spędzacie razem i jedna ze stron źle znosi rozłąkę – to może być bardzo grunt pod pojawienie się zazdrości. Dlatego warto spędzać czas ze swoimi znajomymi, umieć spędzać czas osobno, mając swoje pasje i zajęcia. Koncentracja na własnych planach może pomóc w uniknięciu tego uczucia i pojawieniu się problemów małżeńskich.

Rodzice

Rodzice nie są stricte problemem małżeńskim, ale zdarza się, że mogą mieć wpływ na ich występowanie. Niektóre pary, albo jeden z partnerów postrzega rodziców jako bardzo cenną część wsparcia i lubią z nimi współpracować i przebywać. Przez co rodzice często są zaangażowani w różne części związku, wiedząc o wszystkim co dzieje się między partnerami. Jednak rodzice często nie tylko wspierają, pomagają czy dzielą się swoimi życiowymi doświadczeniami. Bywa też tak, że starają się wymusić różne sprawy, albo “wpychają nos w nie swoje sprawy”. Starają się wymusić pojawienia się potomstwa, czy szepczą za uchem, że zasługujemy na kogoś lepszego. Starają się mieć bardziej aktywną rolę w wychowywaniu dzieci, planach życiowych, itp.

Zanim postanowimy wejść w związek małżeński, powinniśmy porozmawiać z naszym partnerem jaką rolę odgrywają nasi rodzice.

Zmiany życiowe

Bardzo niebezpieczne dla związku mogą być pozornie nieistotne sprawy, takie jak zmiana sytuacji życiowej. Najczęściej doświadczają tego pary, które zostają rodzicami. Partnerzy nagle muszą odnaleźć się w nowej roli, co jest dla nich bardzo obciążające i zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Do tego często są przemęczeni i nie bardzo wiedzą, co robić. Wtedy może dojść do sytuacji, w której partnerzy odsuwają się od siebie, a to staje się przyczyną potencjalnych problemów w związku.

Wiele partnerów, w tym małżeństw, nie bierze pod uwagę zmiany w etapach życia. Często zdarza się, że małżonkowie rozwijają się, wchodząc w tym w nowy etap życia. Zaczynają chcieć czegoś innego od życia i związku. Ruszają do przodu i chcieliby, aby świat i partner poszli razem z nim. Jest to bardzo powszechny problem związków czy małżeństw. Często ten problem pojawia się gdy w małżeństwie, w których występuje znaczne różnice wieku. Osobowości z czasem się zmieniają i przez to para nie może pozostać dopasowana, tak jak miało to miejsce w przeszłości.

 

Różne zainteresowania

Jest to problem, który pojawia się w okresie randkowym, ale staje się o wiele większym problemem po ślubie. Pary, które mają problemy ze spędzaniem razem czasu, z powodu różnic w pasjach lub celach życiowych, często napotykają się na pojawienie się nudy i rutyny.

Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu, jest próba znalezienia wspólnych pasji. Wspólne zainteresowania potrafią rozbudzić tzw. ogień w związku. Jeżeli próbowałeś pasji partnera, ale nie przypadły Ci do gustu, porozmawiaj z nim i zastanówcie się i wymyślcie sposób, na wspólne spędzanie czasu.

Seks i intymność

Sprawy seksu są jednymi z częściej pojawiających się jako problem partnerski czy małżeński. Problemy w tej sferze mogą też być sygnałem nieprawidłowości w innych sferach związku. Jeśli w codziennej komunikacji dominuje wrogość i brak bezpieczeństwa trudno oczekiwać, że pożycie seksualne będzie układać się pomyślnie.

Bez względu na to, czy małżeństwo trwa kilka lat, czy staż jest zdecydowanie dłuższy, warto starać się odbudować stworzoną przez nas więź. Nie osiągniemy zgody i poprawy relacji, jeżeli nie nauczymy się wybaczać i przyjąć swojej winy. Skupianie się na przeszłości i negatywnych emocjach nie pomoże, aby budować zdrową relację. Kluczem jest patrzenie w przyszłość, znalezienie porozumienia. Należy pamiętać, że najważniejsza jest szczera rozmowa i uzmysłowienie partnerowi naszego punktu widzenia w atmosferze spokoju i bez zbędnych nerwów. Gdy dobrze ustalimy przyczyny i je zlikwidujemy, możemy naprawić ważną dla nas relację. W tym celu pomocna może być terapia par. Terapia par nie tylko pozwala przepracować pewne rzeczy, ale bardzo często odkryć te, których do tej pory nie dojrzeliśmy. Na terapii możemy spojrzeć na partnera i problemy z innej perspektywy. Może okazać się, że partner wciąż żywi do nas mnóstwo ciepłych i pozytywnych uczuć, a nasze problemy wynikają ze zwykłego braku komunikacji czy nieumiejętności okazywania pozytywnych emocji.

Poradnia Strefa Myśli od wielu lat udziela profesjonalnej pomocy w zakresie psychoterapii par i małżeństw. Nasze doświadczenia pokazują, że wiele problemów, które mogłyby wydawać się nie do rozwiązania, z pomocą psychoterapeuty są możliwe do przepracowania. Co więcej, nasze obserwacje pokazują, że często przepracowanie problemu w gabinecie terapeuty przyczynia się pojednania partnerów. Jeśli czujesz, że w Twoim związku pojawiły się problemy i potrzebujesz pomocy specjalisty, skontaktuj się z nami! Możesz umówić wizytę poprzez kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl, telefoniczny: 22 490 44 12 lub poprzez system zapisów online.