Trzy składniki miłości. Teoria trójczynnikowa Roberta Sternberga.

składniki miłosci
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Teoria trójczynnikowa. Trzy składniki Miłości według Sternberga.

Miłość i siła, która idzie z tym uczuciem w parze,  potrafiło i potrafi wznieść ludzi na nowe wyżyny i pociągnąć do ogromnych wyrzeczeń. Byli zdolni do nowych odkryć bądź też wykonywali zadania, do których wcześniej nie byli zdolni. Nie jedli, nie pili, potrafili umrzeć z miłości. Oczywiście zagadnienie tego uczucia zainteresowało badaczy. Jednym z nich był właśnie Robert Sternberg, który określił trzy składniki miłości. Składniki te muszą iść ze sobą w parze, aby miłość można było nazwać kompletną. Brak choćby jednego z nich, oznacza miłość niepełną. Jakie to składniki? Niżej znajdziecie ich dokładny opis.

Intymność

Intymność rozumiana tutaj, to relacja oparta na bliskości, wzajemności i przywiązaniu.  To szacunek do partnera, uczuciowe wsparcie, dzielenie się przeżyciami i wzajemne zrozumienie. Intymności, w przeciwieństwie do namiętności, nie rozróżnia się ze względu na obdarowywaną osobę (partner życiowy, dziecko, rodzice). Jej moc w stosunku do tych osób może być różna, ale jest ona charakterystyczna dla miłości w ogóle.

Wzajemne zrozumienie i komunikowanie się to dwie rzeczy, które mają duży wpływ na przeżywanie pozytywnych emocji. Potrzeba czasu, żeby poznać i zrozumieć swojego partnera. Nauczyć się pocieszać, wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba, czy wspierać w działaniu. Nie jest to wiedza wrodzona, ale nabyta w toku doświadczenia. Stąd czasami początki relacji mogą być trudne np. w dojściu do porozumienia. Intymność rośnie dość powoli w trakcie trwania związku.

Im dłużej się znamy, tym bardziej pewne reakcje, nić porozumienia, stają się automatyczne, powstają często bez namysłu. Wszystko wygląda super, choć może kryć się w tym pułapka. Rutyna – to zabójca naszych pozytywnych uczuć. Często pojawienie się wyżej wspomnianych automatyzmów powoduje wkradanie się rutyny w związek. Każdy chce być zaskakiwany przez swojego partnera. Zaskoczenia generują powstawanie emocji. Uczucia i emocje w związku są często tak długo przeżywane, jak długo partnerzy doświadczają niepewności i jej usuwania. To wszystko dzieje się powoli. Pamiętajmy, że wartość każdej nagrody spada na skutek częstości jej otrzymywania.

Bez tytułu

Namiętność

Namiętność powstaje w wyniku zarówno emocji pozytywnych, jak i emocji negatywnych, którym towarzyszy bardzo mocne pragnienie połączenia się z partnerem. Jednym z głównych elementów namiętności są pragnienia erotyczne, ale także np. dowartościowanie własnej osoby, czy opiekuńczość.  Namiętność to nie tylko dar natury, ale również kultury, wychowania w pewnej kulturze dążącej do osiągania tej idealnej miłości.

Podczas gdy intymność ma dość powolną dynamikę, w namiętności jest wprost przeciwnie. Szybko rośnie, osiąga najwyższy pułap i dość szybko gaśnie. Namiętność nie może wzrastać w nieskończoność. Jej opadanie jest czymś zupełnie naturalnym. Musimy pamiętać, że namiętność w swej naturze jest czymś nierealistycznym ( nikt z nas nie może być w sposób absolutny wiecznie podziwiany i uwielbiany). Realistyczne spojrzenie na życie musi tą namiętność przynajmniej osłabić.

Namiętność w rezultacie końcowym spada mocno w dół, łącząc się z negatywnymi emocjami.

namietnosc

Zaangażowanie

Zaangażowanie to wszystko to, co ma przekształcić nasz związek w trwałą relację, czyli: myśli, uczucia, działania. Jest to dość świadomy proces, w porównaniu do namiętności. Jest podatny na świadomą kontrolę. W związku zaangażowanie jest jednym z najbardziej stabilnych jego składników. Wkładanie wysiłku w związek powoduje wzrastanie zaangażowania.

Początkowo zaangażowanie rośnie powoli a z czasem jak pojawiają się namiętność i intymność jego wzrost jest coraz szybszy. Następnie następuje stabilizacja, która trwa do końca związku.

zaangazowanie

Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość. Osiągnąć stan zakochania jest dość łatwo. Trwać w nim jak w brzuchu „buszują motyle”, też nie jest trudno. Trwała relacja, to taka która jest pełna namiętności, intymności i zaangażowania. Z uczuciem jest trochę jak z kwiatami: są piękne tylko wtedy kiedy codziennie o nie dbamy, poświęcamy im swój czas, gdy jest jakiś problem próbujemy go rozwiązać. Podobnie jest w związkach. Pozostawiane same sobie obumierają. Dbajmy o nie jak o kwiaty. Niech rozkwitają każdego dnia.

 

Modele relacji wyróżnione przez R. Sternberga

Odpowiednie połączenia tworzą model relacji, dzięki której możemy określić rodzaj naszej miłości. Oczywiście prawdziwa i kompletna miłość to połączenie wszystkich wcześniej wspomnianych składników, czyli Intymności, Namiętności i Zaangażowania. Poniżej znajdziecie wymienione wszystkie możliwe połączenia:

#1: Miłość ślepa:

Namiętność + nic

#2: Lubienie

Intymność + nic

#3: Miłość pusta:

Zaangażowanie + nic

#4: Miłość romantyczna:

Namiętność + Intymność

#5: Miłość przyjacielska:

Intymność + Zaangażowanie

#6: Miłość fatalna:

Namiętność + Zaangażowanie

#7: Miłość kompletna:

Namiętność + Intymność + Zaangażowanie

R. Sternberg obliczył kiedy występuje idealny moment na zaręczyny i ślub. Jest to moment, w którym wszystkie czynniki są na najwyższym poziomie łącznym. Określił, że jest to pomiędzy 30. a 42 miesiącem trwania miłości.

Tak wygląda Trójczynnikowa Koncepcja Miłości. Mamy nadzieję, że artykuł się podobał i pomógł wam, chociaż odrobinę, zrozumieć składniki miłości.

Skorzystaj z psychoterapii indywidualnej

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym trudnym dla Was momencie, jeśli chcesz skonsultować z terapeutą, w jaki sposób postępować z osobą chorą na depresję, zapraszamy do Strefy MyśliNasi terapeuci pomogą Ci wypracować najlepsze sposoby wsparcia, które możesz dać osobie chorej na depresję. Specjalista wesprze również Ciebie w tym wymagającym i często budzącym dużo lęku i niepewności okresie Waszego życia.
Aby umówić się na spotkanie, napisz recepcja@strefamysli.pl lub zadzwoń 22-490-44-12.