Wybierz studia swoich marzeń

doradztwo-zawodowe
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

W ostatni weekend miałem przyjemność prowadzić warsztat „ Jak wybrać studia marzeń” skierowany do uczestników targów edukacyjnych. Na Sali obecnych było ok. 200 osób. Na moje pytanie, kto już wie, gdzie będzie kontynuował swoja edukację po ukończeniu szkoły średniej ręce podniosło może 10-15 osób z wszystkich przebywających na sali.
Nie jest to łatwy wybór, szczególnie że dziś system edukacji już na początku szkoły średnie każde określić w jaką stronę chcemy podążać. Co ma wpływ na decyzję? Z jednej strony źródła zewnętrzne czyli: rodzina, znajomi, rankingi czy portale internetowe. Można również polegać na własnej intuicji, którą podpowiada nam jacy jesteśmy. Zarówno pierwsze jak i drugie źródło opierają się o zewnętrzne przekonania, opinie, założenia, które często mogą być nietożsame z prawdą opieramy się na wcześniej wspomnianej już intuicji.

1 (7)

Jednym z narzędzi do badania cech osobowości, inteligencji skrystalizowanej czy preferencji zawodowych, są profesjonalne testy psychologiczne, wydawane przez Pracownię Testów Psychologicznych PTP. Czym się różnią o tych dostępnych w Internecie? Mają bardzo rzetelne i trafne wyniki, a także są przystosowane do polskich warunków tzn. mają polską adaptację. Interpretacji tych testów mogą dokonywać tylko psycholodzy lub osoby, które przeszły odpowiednie szkolenie.  Jest to gwarancja wysokiej jakości interpretacji materiału.
Takimi testami możemy badać np. cechy osobowości ucznia takie jak: ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, sumienność czy neurotyczność. Wcześniej wspomniana inteligencje możemy badać w wymiarach: inteligencji abstrakcyjno-logicznej, wzrokowo-przestrzennej, społecznej czy werbalnej. Możemy przyjrzeć się również preferencjom zawodowym: matematycznym, językowym, biologicznych, opiekuńczym, kierowniczym, praktyczno-technicznym i sprawdzić nasilenie każdej z tych cech.

Z doświadczenie wiem, że wyniki w/w testów są bardzo cenione przez uczniów i są dla nich jedna z ważniejszych informacji pokazujących, w jakim kierunku mogą świadomie pokierować swoja przyszłością. Zachęcam wszystkich aby w podejmowaniu tak ważnych decyzji kierowali się nie tylko zewnętrznymi kryteriami, własnymi odczuciami, ale spróbowali zweryfikować to wszystko w oparciu o sprawdzone i trafne testy psychologiczne. Trzymam kciuki za Wasze dobre wybory. Piotr Goc