Czy ja już jestem alkoholikiem? Terapia alkoholowa

terapia-alkoholowa
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Alkoholizm uznawany jest za chorobą chroniczną, a więc przewlekłą – czyli charakteryzującą się nawrotami, długotrwałym utrzymywaniem się objawów. Jest wyjątkowo groźna i kłopotliwa – w wielu przypadkach alkoholik nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest uzależniony. Nadużywanie alkoholu wyrządza szkody psychiczne, fizyczne, a także zwiększa się tolerancja – dawka substancji ciągle się powiększa, co niesie za sobą coraz poważniejsze konsekwencje. Skutki choroby alkoholowej dotykają również rodzinę chorego, która w wielu przypadkach jest bezsilna i czuje się zagrożona.

Dlaczego ludzie sięgają po alkohol?

Powodów może być wiele. Często pacjenci borykają się z przykrymi uczuciami, takimi jak lęk, smutek, samotność. Chcą zapomnieć o przykrej, szarej rzeczywistości, a alkohol jest dla nich ucieczką, w lepszy, przyjemniejszy świat. Są to również ludzie, którzy używają alkoholu w celu urozmaicenia imprez, pozbycia się blokach w kontaktach międzyludzkich, lubiący eksperymentować. Napoje procentowe są także mylnie uznawane za środki odprężające i ułatwiające zasypianie. Niektórzy sięgają po nie z nudy – piwo lub lampka wina stają się nieodłącznym towarzyszem udanego wieczoru. W ostatnich przypadkach nadużycie może być nierozpoznane przez długi czas i wypierane przez osoby uzależnione.

Alkoholizm jest przyczyną wielu problemów na tle zdrowotnym i psychicznym. Alkohol negatywnie oddziałuje na każdy organ, przede wszystkim uszkadza wątrobę, serce i mózg. Powoduje rozdrażnienie, wewnętrzny niepokój, a nawet depresję. Sprawia, że uzależnieni są bardziej agresywni, co może powodować zagrożenie dla najbliższego otoczenia. Wbrew powszechnej opinii, alkohol nie ułatwia zasypiania, co prowadzi do bezsenności – a raczej wszelkich skutków ubocznych z nią związanej. Pojawiają się problemy w pracy, rodzinie oraz wśród znajomych i najbliższego otoczenia. Osoby uzależnione często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji nadużycia lub po prostu nie wiedzą jak przestać pić i jak wyleczyć się z alkoholizmu. Na szczęście poradnie i ośrodki psychologiczne oferują terapie alkoholowe, które niosą pomoc dla alkoholików i ich rodzin. Nieleczony alkoholizm prowadzi do wielu problemów, tragedii, a nawet śmierci.

Kiedy terapia alkoholowa jest zalecana?

  • Kiedy zbyt dużo myśli i planów krąży wokół alkoholu – szukasz okazji do picia, picie alkoholu kojarzysz z przyjemnością i dobrą zabawą, nie wyobrażasz sobie spotkania towarzyskiego lub wieczoru bez napojów procentowych
  • Kiedy zaczynasz pić w samotności, ukrywasz przed innymi ilość lub okoliczności spożycia alkoholu, unikasz rozmów z zaniepokojonymi najbliższymi, masz poczucie winy
  • Kiedy Twoja tolerancja na alkohol wzrasta i potrzebujesz coraz większej ilości, aby uzyskać uczucie upojenia
  • Kiedy nie potrafisz zatrzymać procesu picia – nie potrafisz powiedzieć sobie „stop”
  • Kiedy zaniedbujesz obowiązki, hobby i życie towarzyskie dla alkoholu. Irytujesz się w sytuacjach, gdy spodziewałeś się alkoholu, a plany się zmieniły.
  • Kiedy potrzeba spożycia alkoholu jest tak silna, że dopuszczasz się zachowań agresywnych lub ryzykownych (np. prowadzisz samochód po spożyciu)
  • Kiedy jesteś rozkojarzony, masz problemy z pamięcią i koncentracją

Wgląd

Alkoholicy często nie widzą problemu u siebie. Nie zdają sobie sprawy z ogromnych konsekwencji i skutków nadużycia. Mówi się, że terapia dla alkoholików jest skuteczna jedynie w momencie, kiedy pacjent sam jej chce. Jak w takim razie przekonać alkoholika do leczenia? Jak namówić go na leczenie i jak mu pomóc. Pamiętaj, żeby być szczery i otwarty na drugą osobą. Spróbuj porozmawiać o problemie, gdy uzależniony jest trzeźwy. Bądź konkretny, podawaj konkretne przykłady zachowań lub stanów, które według Ciebie świadczą o konieczności podjęcia terapii. Poinformuj zaufane osoby, że dany problem istnieje. Staraj się nie wypominać nieprzyjemnych sytuacji i nie zaczynać rozmowy, gdy uzależniona osoba jest pijana. Wskaż konsekwencje nadużywania alkoholu i nie usprawiedliwiaj nieprawidłowych zachowań, szczególnie tych niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Zaproponuj sposoby leczenia alkoholizmu dostępne w Twoim mieście, np. wizytę u psychologa.

Leczenie

Leczenie z alkoholizmu skupia się na wizytach indywidualnych lub grupowych oraz pracy własnej. Na terapii pacjenci dowiadują się na czym polega mechanizm uzależnienia, jak radzić sobie z głodem alkoholowym i jakie zmiany wprowadzić w życie, aby zaniechać złych nawyków. Przede wszystkim, terapia uzależnień nie jest niczym wstydliwym. Podczas leczenia zapewniana jest anonimowość i dyskrecja. Psycholog nie ocenia, a wyciąga pomocną dłoń, uczy nowego spojrzenia na życie.