Jak wspierać dziecko w wyborze zawodu?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Wybór zawodu to trudne wyzwanie. Młodzi ludzie stając przed wyborem zawodu często nie do końca wiedzą, co chcieliby robić w przyszłości. Tym bardziej, czym kierować się przy wyborze swojej ścieżki zawodowej. Czy wybrać dobrze płatną i prosperującą branżę? A może odrzucić na bok panujące trendy i rozwijać się w obszarze własnych pasji? Robić to, co przynosi radość i satysfakcję? W tej trudnej decyzji wsparcie rodziców jest kluczowe! Jak pomóc dziecku wybrać zawód?

Czy pomagać dziecku w wyborze zawodu?

Niemal każde dziecko planując, co będzie robić po ukończeniu szkoły podstawowej czy ponadpodstawowej, potrzebuje wsparcia od rodzica. Przede wszystkim dlatego, że struktury mózgowe nastolatków wciąż jeszcze się kształtują. W rezultacie umiejętności takie jak racjonalne i przemyślane podejmowanie decyzji na podstawie argumentów za i przeciw, refleksja i autorefleksja oraz ustalanie priorytetów są jeszcze nie do końca dostępne dla młodego człowieka z uwagi na niedojrzałe płaty przedczołowe. Tak więc im młodsze dziecko, tym bardziej potrzebuje wsparcia rodzica. W końcu decyzja, przed jaką stoi, będzie miała swoje konsekwencje w przyszłości.

Warto pamiętać, że choć wybór profilu szkoły czy kierunku studiów to ważna decyzja. Jednak dziecko należy umiejętnie wspierać. Presja wywierana przez rodziców czy nauczycieli nie służy dobrym wyborom.

Jak mądrze wspierać dziecko?

Wielu rodziców świadomie unika ukierunkowywania dzieci, które szukają odpowiedzi na pytanie jaki zawód wybrać. Niestety nie jest to dobra decyzja. Skutkuje to osamotnieniem, a także poczuciem niepewności i lęku. Dziecko czuje, że zostało pozostawione samo sobie i nie ma co liczyć na pomoc. Jak można pomóc dziecku w tym trudnym wyborze?

  1. Rozmawiaj z dzieckiem o jego zainteresowaniach i hobby. Koniecznie zachęcaj do tego by je rozwijało. Z zainteresowań może wyłonić się pasjonująca praca. A nawet jeśli tak się nie stanie, dzięki hobby Twoje dziecko będzie miało odskocznię od codziennych zajęć. Ponadto, staraj się pokazać dziecku jak najwięcej możliwości, które go otaczają. Daj mu materiał do przeanalizowania.
  2. Nie krytykuj wyborów dziecka. Pozwól mu podejmować decyzje. Jednak przy każdym wyborze analizuj zarówno plusy jak i minusy wyboru i rozmawiaj o tym z dzieckiem.
  3. Nie realizuj własnych ambicji kosztem przyszłości Twojego dziecka. To bardzo ważne. To, że ono nie chce być takie jak Ty nie znaczy wcale, że Cię nie kocha.
  4. Pozwól dziecku popełniać błędy. Niestety, choć bardzo byśmy chcieli, nie jesteśmy w stanie ochronić naszych dzieci przed wszystkim. To naturalne, że podejmowane przez nie decyzje będą miały różne konsekwencje. Dzięki temu stanie się silniejsze w przyszłości.
  5. Zachęcaj dziecko do poznania jego mocnych i słabych stron. Zróbcie analizę jego zdolności, poznajcie preferencje zawodowe. Zastanówcie się, czy jest gotowe podjąć wysiłek związany z obraną przez nie drogą.

A jeśli dziecko nie potrafi się zdecydować?

Czasem, mimo naszych szczerych chęci i pomocy, dziecko może mieć trudności z określeniem drogi, w którą chciałoby podążyć. W takiej sytuacji możemy zasugerować wizytę u doradcy zawodowego. Pomoże zbadać jego predyspozycje zawodowe. Za pomocą różnych testów psychologicznych ustali mocne i słabe strony. Dzięki współpracy doradca jest w stanie stworzyć profil zawodowy, który umożliwi dziecku lepsze poznanie samego siebie. Dobra znajomość samego siebie, ułatwi dziecku trafny wybór zawodu.

W Poradni Psychologicznej Strefa Myśli w Warszawie wykonujemy profesjonalny test preferencji zawodowych. Dokonujemy pomiaru najważniejszych aspektów, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniej ścieżki. Dzięki użyciu odpowiednich testów badamy osobowość, inteligencję oraz preferencje, a także przeprowadzamy pogłębiony wywiad psychologiczny. W efekcie, analiza którą tworzymy jest kompletna i wartościowa. Aby umówić wizytę z doradcą zawodowym zarezerwuj termin poprzez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function get_field() in /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/wp-content/themes/strefa/single.php:57 Stack trace: #0 /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/wp-includes/template-loader.php(106): include() #1 /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/users/lin...') #2 /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/index.php(17): require('/home/users/lin...') #3 {main} thrown in /home/users/linux27/public_html/strefamysli.pl/wp-content/themes/strefa/single.php on line 57