Depresja u dzieci – jak ją rozpoznać?

Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Coraz częściej można usłyszeć o młodych ludziach cierpiących na depresję. W grupie dzieci i młodzieży depresja staje się coraz częściej pojawiającym się problemem zdrowotnym. Szacuje się, że w Polsce nawet 20% młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych. Niektóre dane wskazują, że objawy depresyjne można stwierdzić nawet u co trzeciego nastolatka.

Depresja w okresie dojrzewania

Depresja u dzieci może mieć różne przyczyny. Jednak szczególne znaczenie ma okres dojrzewania. W tym czasie dzieci doświadczają nie tylko zmian fizycznych, ale także psychicznych. A wszystko to dzieje się w sposób niezsynchronizowany. Dlatego, mimo że z zewnątrz możemy patrzeć na prawie dorosłego mężczyznę czy kobietę, w środku często tkwi jeszcze zagubione dziecko. Dojrzewanie to także okres poszukiwania siebie. Stawiania odpowiedzi na pytania „kim jestem”, „kim chcę być”, „co chcę robić”. Zmiany w wyglądzie, poszukiwanie swojej tożsamości, funkcjonowanie w grupie rówieśniczej i odnajdywanie się w nowych rolach społecznych mogą być bardzo obciążające i frustrujące. Bywa, że młody człowiek nie jest w stanie poradzić sobie z tym wszystkim. W efekcie pojawia się pierwszy epizod depresyjny.

Depresja u dzieci – trudna do rozpoznania

Pierwsze skojarzenia, gdy mówimy o depresji to najczęściej smutek i obniżony nastrój. Jednak u dzieci i nastolatków chorujących na depresję objawy mogą się znacznie różnić od tych charakterystycznych dla depresji dorosłych. Najczęściej na pierwszy plan wysuwają się drażliwość, rozdrażnienie. Młoda osoba łato wpada w złość lub rozpacz. Może także przybierać wrogie nastawienie w stosunku do otoczenia. Depresja to poważna choroba, podczas której mogą pojawić się działania autoagresywne (np. samookaleczanie), myśli a nawet próby samobójcze.

Leczenie depresji

W przypadku dzieci podstawową formą leczenia jest psychoterapia. Podczas spotkań z terapeutą młody człowiek uczy się rozpoznawać i nazywać swoje problemy. Rozpoznaje utrudniające życie schematy myślowe. Poznaje nowe sposoby funkcjonowania i radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Jak postępować z dzieckiem w depresji?

W tym przypadku ma określonego schematu działania. Każdy przypadek jest inny i należy go rozpatrywać indywidualnie. Ważne jest odpowiednie podejście do dziecka. Należy pamiętać, że zły humor, smutek, rozdrażnienie z powodu sprzeczki z kolegami czy otrzymania złej oceny nie zawsze muszą oznaczać depresję. Natomiast, jeśli takie objawy zaczynają uniemożliwiać dziecku codzienne funkcjonowanie, należy zasięgnąć pomocy specjalisty.

Najważniejsza jest stała obserwacja zachowania np. dziecko kiedyś lubiło grać w piłkę, teraz zaprzestało takiej aktywności. Z jakiego powodu tak się stało? Warto rozmawiać z dzieckiem o jego samopoczuciu, rozmowa powinna być jednak nienachalna, dziecko musi czuć, że zostało wysłuchane i zrozumiane.

Obecnie coraz więcej dzieci potrzebuje specjalistycznego wsparcia. W Strefie Myśli Junior oferujemy spotkania wykwalifikowanymi terapeutami, którzy starają się swoją pracę dopasować do indywidualnych potrzeb pacjentów. To dla nas ważne, aby nieść rzeczywistą pomoc dzieciom, dlatego staramy się odpowiadać na ich potrzeby i zrozumieć trudności, z jakimi się mierzą.

Gdy dziecko ma depresję, cierpi cała rodzina. Jeśli zauważasz niepokojące sygnały ze strony swojego dziecka, umów się na konsultację! Możesz zarezerwować termin poprzez poprzez system zapisów online, kontakt mailowy: recepcja@strefamysli.pl lub telefoniczny: 22 490 44 12.