Zdrada emocjonalna. Definicja, przyczyny, skutki

zdrada emocjonalna - przyczyny i skutki
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Temat związków zawsze wzbudzał kontrowersje i poruszał ludzi. Każda relacja jest inna i rządzi się swoimi prawami. Podobnie jest ze zdradą – jedni są w stanie ją wybaczyć, u innych zaś łączy się to z końcem związku lub rozwodem.

Mówiąc o zdradzie najczęściej myślimy o zdradzie fizycznej. W myślach maluje się obraz pary kochanków, którzy spotykają się w hotelowym pokoju za plecami swoich partnerów. Zdrada nie musi mieć jednak nic wspólnego z seksem. Nie trzeba uprawiać seksu – zdradzić lub być zdradzonym można nawet nie dotykając drugiej osoby. Takie zachowanie to po prostu zdrada emocjonalna, która – wbrew pozorom – jest najczęstszą formą zdrady.

Zdrada emocjonalna – definicja

Zdradę emocjonalną definiuje się jako platoniczne lub przyjacielskie uczucie w stosunku do drugiej osoby, które stopniowo eskaluje w stronę relacji romantycznej lub seksualnej, podczas gdy inny związek (monogamiczny) nie jest zakończony. Taki typ romansu jest popularny. Około 45% mężczyzn i 35% kobiet przyznaje się do tego typu znajomości, podczas gdy tylko (albo aż!) 20% osób przyznaje się do zdrady fizycznej (dane przybliżone).

Dlaczego zdradzamy?

Pary w związkach z długoletnim stażem zaczynają przyjmować siebie jako „pewnik”. Jedna lub obie strony często kończą z poczuciem niedowartościowania i zignorowania potrzeb. Jeżeli pojawia się ktoś inny, kto pragnie słuchać i inwestować czas w naszą osobę, można łatwo zaangażować się w taką znajomość. Powodów, dla których ludzie zdradzają jest tak wiele, jak wiele jest sytuacji, ludzi i ich osobistych kłopotów.

Czy ludzie faktycznie chcą siebie zdradzać i robią to z premedytacją? Otóż ustalenie granicy między zwykłą przyjaźnią i bliskością, a zdradą jest niezwykle trudne i jest przyczyną frustrujących sytuacji. Często sami zdradzający nie uważają swoich znajomości za romans, lecz za zwykłe koleżeństwo. Nie każdy potrafi określić, w którym momencie ta granica zostaje przekroczona. W dzisiejszych czasach, w których na co dzień używa się komunikatorów i social media nawiązywanie nowych kontaktów jest znacznie bliższe i… zwyczajnie łatwiejsze do ukrycia. Ludzie żyją pośpiechu, przez co nie mają czasu lub motywacji, aby szukać w partnerze oparcia emocjonalnego. Wieczne zabieganie sprawia, że para spycha emocjonalne potrzeby na dalszy plan. Oczekujemy od partnera pomocy w wykonywaniu codziennych obowiązków i wsparcia w ciężkich sytuacjach, zapominając o rozwoju związku jako relacji między dwójką ludzi. W końcu, decydujemy się szukać więzi na płaszczyźnie emocjonalnej. Nowa, wciągająca relacja może rozwinąć się w pracy (około 60% zdrad emocjonalnych zaczyna się w miejscu pracy), aż po znajomości wirtualne.
Brak komunikacji w związku lub małżeństwie to perfekcyjny grunt do rozwoju romansów emocjonalnych. Nawet przebywając tuż obok siebie, bez trudu można odciąć się od partnera. Można jeść wspólny posiłek i rozmawiać z kimś innym na Facebooku. Część sprawdza media społecznościowe z rana zanim przywitają się z partnerem śpiącym tuż obok. Ułatwienia wynikające z prostszej komunikacji mogą być niebezpieczne dla związku. Możemy bowiem myśleć, że jesteśmy blisko, gdy w rzeczywistości, nasze potrzeby emocjonalne są zupełnie niezaspokojone, a w relacji narasta wciąż pogłębiający się dystans.

Mimo że zdrada psychiczna może nie być brana pod uwagę w kategorii zdrady, jest niezwykle destrukcyjna. Około 88% kobiet stwierdza, że zdrada emocjonalna męża lub partnera poruszyła je bardziej niż zdrada fizyczna. W oczach wielu, zdrada fizyczna może odbywać się jedynie w sferze seksualnej, podczas gdy ta emocjonalna łączy parę na wyższym, głębszym poziomie.

Co zrobić, kiedy zdradzam emocjonalnie? Zdrada emocjonalna – objawy, które możemy dostrzec w nas samych.

Emocjonalny romans zwykle zaczyna się, gdy zbliżasz się do drugiej osoby. Być może oczekujesz na rozmowę, sprawdzasz telefon i martwisz się, gdy znajomy lub znajoma długo nie odpisuje. Cenisz ich opinie i angażujesz je w ważne dla ciebie momenty swojego życia. Brzmi niewinnie, lecz taka relacja może ulec zmianie. W końcu, mogą pojawić się fantazje seksualne lub myśli o tym, jak czułbyś się będąc w związku z daną osobą. Twoje zainteresowanie staje się bardziej romantyczne niż przyjacielskie. Zaczynasz polegać emocjonalnie na danej osobie z powodu połączenia, które utworzyłeś. Zaczynasz przywiązywać się, flirtować, wyrażać swoje romantyczne uczucia, co ostatecznie może być powodem zakończenia związku z partnerem.

Choć objawy zdrady emocjonalnej są zupełnie różne od tych w przypadku zdrady fizycznej, jej skutki mogą nieść za sobą podobny rezultat. Właśnie dlatego zdrada emocjonalna powinna być traktowana na równi z tą fizyczną. Gdy uznasz, że jesteś zaangażowany/a w emocjonalny romans, musisz ocenić, czy chcesz pozostać w swoim związku czy zakończyć związek. Ta decyzja często bywa ciężka, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi małżeństwo, dzieci lub wspólne zobowiązania finansowe. Tak czy inaczej, musisz być szczery w stosunku dla swojego partnera. Nie próbuj kłamać i ukrywać się, gdyż na dłuższą metę pogorszy to sytuację. Nie możesz tkwić w zawieszeniu – jasno zadecyduj, czego chcesz i czego oczekujesz.
Jeżeli spróbujesz ocalić swój związek istotne jest, abyś spróbował/a zastanowić się, dlaczego oddaliłeś się od swojego partnera. Romans emocjonalny może wskazywać, że niektóre potrzeby są w twoim związku niespełnione. Może być to wynikiem konkretnych działań (lub braku działania) ze strony partnera lub własnej niechęci do zaangażowania się w relację. Porozmawiaj z partnerem o tym, czego potrzebujesz. Być może w waszym związku zabrakło czułości, rozmowy, zrozumienia, wsparcia, komunikacji lub spełniania wzajemnych oczekiwań.

Czy partner lub partnerka zdradza mnie emocjonalnie?

Wykrycie zdrady emocjonalnej jest bardzo trudne. Nasz partner zwykle ukrywa się, okłamuje i pomija temat osoby trzeciej. Do częstych objawów przypuszczeń, że partner zdradza, zaliczają się następujące symptomy:

  • Partner unika relacji intymnych z partnerem. Rzadziej uprawiacie seks, przytulacie się, całujecie. Czujesz dystans;
  • Partner unika spędzania wolnego czasu z Tobą – coraz częściej wychodzi z domu, wyjeżdża, angażuje się w aktywności bez ciebie, ma nowe grono znajomych;
  • Partner zmienia swoje dotychczasowe przyzwyczajenia w sferze prywatności – blokuje telefon, komputer, chowa dokumenty, unika rozmów telefonicznych w twojej obecności, irytuje się, gdy masz dostęp do jego prywatnych rzeczy;
  • Partner nagle zaczyna dbać o swoją atrakcyjność, zmienia swój nastrój, wykonuje czynności, na które wcześnie nie miał ochoty.

Rozpoznanie objawów zdrady jest niezwykle kłopotliwe i warto pamiętać, aby nie nadinterpretowywać niektórych zachowań. Nie oskarżaj partnera, gdy zaczyna dbać o wygląd lub wyjdzie z domu – powyższe objawy są jedynie przykładami i nie zawsze jasno wskazują na zdradę. Zamiast tego, po prostu porozmawiaj z partnerem lub partnerką, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo. Zaproponuj partnerowi uczestnictwo w czynnościach, które wykonywał dotychczas bez ciebie. Zastanówcie się, co możecie zrobić, aby odbudować Waszą relację.

Wybaczyć zdradę – czy psycholog może pomóc?
Jak żyć po zdradzie emocjonalnej?

Jak sobie poradzić i jak wybaczyć zdradę? Z takimi pytaniami pacjenci często przychodzą do gabinetów terapeutycznych. Jeżeli zdecydujemy się walczyć o relację, pamiętajmy o szczerej rozmowie i otwarciu się na swoje potrzeby. Okażmy zainteresowanie partnerowi i doceńmy ich takimi, jacy są. Psychoterapeuta podczas terapii par pomoże Ci ułożyć myśli i uwierzyć w związek na nowo. Nakieruje cię na drogę, która przyniesie najlepszy według ciebie rezultat.

Terapia par i psychoterapia – Warszawa

W Strefie Myśli pracujemy z parami, które doświadczyły zdrady emocjonalnej, wspierając  je na drodze do odbudowania satysfakcjonującej relacji. Nasi doświadczeni terapeuci podczas spotkania stwarzają przestrzeń do nazwania swoich emocji i merytorycznej rozmowy dla obu stron, pomagając odzyskać wzajemne zaufanie i ponownie poczuć „to coś”. Oferujemy też pomoc w postaci psychoterapii indywidualnej osobom, które nie potrafią same poradzić sobie z tym, czego doświadczyły w swojej relacji z partnerem i potrzebują aby ktoś towarzyszył im w poznaniu i ułożeniu swoich myśli i emocji.

Jeśli czujesz, że dotyczy Cię problem zdrady emocjonalnej, skontaktuj się z nami! Możemy Ci pomóc. Na konsultację możesz umówić się telefonicznie 22 490-44-12 / 602 432 591, mailowo recepcja@strefamysli.pl lub poprzez formularz kontaktowy.  Zapraszamy!