W sieci – uzależnieni od Internetu

uzależnienie-internet
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Nie oszukujmy się – gdyby nie Internet nie czytałbyś tego artykułu, a nasz blog by nie istniał. Dzięki paru kliknięciom, możesz nauczyć się czegoś nowego, zapisać się do lekarza, porozmawiać z przyjacielem, sprawdzić pogodę, kupić nową pralkę. Możesz zrobić wszystko – szybciej, łatwiej, przyjemniej. Nic więc dziwnego, że ludzie spędzają godziny przed komputerem lub telefonem. Przenoszą swoje życie w wirtualny świat i niechętnie z niego wychodzą. Internauci traktują Sieć jako miejsce ucieczki od trudności życia codziennego. Czy od Internetu można się uzależnić? Jak odróżnić korzystanie z wygody od uzależnienia?

O uzależnieniu

Uzależnienie od Internetu należy do uzależnień behawioralnych i jest uzależnieniem, działającym na tych samych zasadach, co inne, lepiej nam znane. Mówi się, że jest to przypadłość XXI wieku – dlatego wiedza na temat tego uzależnienia nie jest aż tak powszechna jak np. o uzależnieniach od alkoholu czy narkotyków. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że taki problem istnieje i… że nas dotyczy. Z pozoru niewinne, uzależnienie do Internetu może skutkować zaniedbaniem relacji międzyludzkich, zaniżoną samooceną, pogorszeniem wyników w nauce lub w pracy.

Uzależnienie od Internetu (inaczej: zespół uzależnienia od internetu (ZUI) to zespół zależności polegający na korzystaniu z internetu przez wiele godzin, które powoduje stres negatywny (dystres) i negatywnie oddziałuje na sferę fizyczną, psychiczną, interpersonalną, społeczną, rodzinną i ekonomiczną. Osoby uzależnione spędzają nieproporcjonalne ilości czasu na komunikatorach, portalach społecznościowych, czatach (Internet Relay Chat), grach online, grupach dyskusyjnych i listach adresowych.

Na początku korzystanie z Internetu sprawia przyjemność, wydaje się wygodne i ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Okazuje się, ze w ciągu jednego dnia potrafimy zrobić o wiele więcej, niż jakbyśmy robili to „na żywo”. Spędzamy przed urządzeniem coraz więcej czasu, a gdy nie mamy do niego dostępu – pojawiają się natrętne myśli na jego temat. „Zapomniałem odpisać na maila”, „miałem kupić przejściówkę!”, „jak nie będzie mnie na portalu społecznościowym przez tyle czasu, dużo mnie ominie”. Wielogodzinne korzystanie z Internetu powoduje nagromadzenie się nierozwiązanych powinności lub problemów w realnym życiu. Nadmierne korzystanie z sieci upośledza relacje międzyludzkie i ma negatywny wpływ na samoocenę. Osoba uzależniona zaniedbuje pracę, szkołę, obowiązki w domu, rodzinę i przyjaciół, zdrowie. Zaczyna rezygnować z posiłków lub snu na rzecz ciągłego korzystania z Internetu. Cykl dobowy ulega przesunięciu, co skutkuje zmęczeniem w ciągu dnia, rozdrażnieniem i spadku sprawności fizycznej. Zmiany w cyklu dobowym mogą również spowodować wahania stężenia hormonów we krwi, glukozy i innych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Osoby często korzystające z komputera skarżą się na problemy ze wzrokiem i ból głowy i oczu.

Jakie są objawy uzależnienia od Internetu?

  • Spędzanie przed komputerem dużej ilości czasu, rezygnując z obowiązków lub zainteresowań
  • obsesyjne myśli dotyczące Internetu i zdarzeń tam zachodzących
  • zaniedbywanie relacji przyjacielskich i rodzinnych na rzecz Internetu
  • uznawanie Internetu jako ucieczki od rzeczywistości, leku na stres i niepowodzenia
  • stany euforii lub poczucia winy w związku z ilością spędzonego czasu wirtualnie
  • kłamanie dotyczące czasu spędzonego przed komputerem/telefonem
  • odkładanie obowiązków na później
  • irytacja, niecierpliwość
  • stres i niepewność w kontaktach międzyludzkich w rzeczywistości
  • bezsenność

Jak leczyć to uzależnienie?

Leczenie uzależnienia od Internetu polega głównie na nauce i wcielaniu w życie nowych zachowań, mających na celu zlikwidowanie obecnych, destrukcyjnych przyzwyczajeń. Pracuje się nad rozróżnieniem zdrowego i patologicznego korzystania z Sieci. Terapia uzależnień zmierza ku odzyskaniu kontroli nad codziennymi czynnościami i przywróceniu proporcji między życiem prawdziwym, a wirtualnym. Terapia wymaga cierpliwości i chęci ze strony osoby uzależnionej, ale systematyczna praca jest w stanie całkowicie zażegnać problem.