Grunt to dobrze wybrać swoją przyszłość.

doradztwo-zawodowe
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

„Niemal połowa uczniów szkół średnich, z którymi rozmawiamy,  jeszcze  na 3 tygodnie przed maturą nie wie, na jakie studia się wybrać i co robić w życiu. Z kolei ci, którzy teoretycznie już wiedzą, w praktyce często przyznają, że decyzję podjął za nich ktoś inny. W Strefie Myśli pomagamy młodym ludziom wybrać swoją przyszłość trafnie i samodzielnie – mówi Piotr Goc, założyciel Poradni.

Wybór studiów i zawodu to tak naprawdę jedna z pierwszych najważniejszych życiowych decyzji. Nic dziwnego, że poświęcasz jej tyle czasu i uwagi. Nie chodzi przecież tylko o te kilka lat nauki, które przed Tobą, ale o to kim będziesz: biznesmenem, copywriterem, lekarzem, i co będziesz robił każdego dnia. Żeby wybrać dobrze, trzeba nie tylko rozejrzeć się w możliwościach, które daje rynek, ale przede wszystkim przyjrzeć się samemu sobie– tłumaczy dr Anna Walasek – Bojanowska, psycholog Strefy Myśli i wykładowca w Instytucie Psychologii Stosowanej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Pracuję na uczelni już od 11 lat i rozróżnienie na studentów, którzy studiują to co kochają i na tych którzy studiują bo ” tak wyszło”, jest bardzo wyraźne. Ci drudzy bywają na zajęciach co jakiś czas, dla zasady. Ci pierwsi są dużo bardziej aktywni, dopytują, często rozpoczynają staże już na 2-3 roku studiów, aby jak najszybciej zdobyć doświadczenie w swoim wymarzonym zawodzie.

Jak dobrze wybrać?

Po pierwsze: To co robisz musi Cię interesować. Tylko wtedy praca będzie sprawiała Ci radość każdego dnia, bo przecież już za kilka lat to właśnie w pracy będziesz spędzać większość swojego czasu. Obecnie coraz częściej mówi się o wypaleniu zawodowym, które dotyka ludzi już przed 30. rokiem życia. Bardzo często, poza innymi czynnikami, takimi jak przemęczenie czy zła atmosfera w miejscu pracy,  powodem jest  brak zainteresowania tym co się robi.

Po drugie: wybrany zawód musi dobrze pasować do Twojej osobowości. Bo czy można być maklerem giełdowym bojąc się ryzyka, zostać trenerem biznesu jeśli nie lubisz pracy w grupie, zostać lekarzem jeśli robi ci się słabo na samą myśl o pobieraniu krwi? Oczywiście można, tak jak można pójść na spacer w niewygodnych butach, jednak praca taka prędzej czy później da ci się we znaki – będzie dużo bardziej męcząca i przyniesie znacznie mniej satysfakcji.

Po trzecie: Wybierz to, w czym masz szansę odnieść największy sukces, a więc do czego masz predyspozycje i co potrafisz robić najlepiej. To nie znaczy, że już teraz masz być ekspertem w danej dziedzinie. Liczy się twój potencjał. Jeśli jesteś dobry w przedmiotach ścisłych, wykorzystaj to i pomyśl o zawodzie, w którym będziesz mógł na co dzień korzystać z umiejętności analitycznych.  Jeśli lubisz pisać, rozwijaj to i pójdź na studia, na których nauczysz się wykorzystać tę umiejętność w przyszłym zawodzie.

Skorzystaj z podpowiedzi od ekspertów

Wiemy, jak ważna dla młodej osoby jest decyzja, którą pomagamy podjąć. Dlatego każdy kto przychodzi do Strefy Myśli objęty zostaje najlepszym wsparciem – przyznaje Piotr Goc.

Spotykamy się dwa razy. Najpierw rozmawiamy i przeprowadzamy testy, które pozwalają określić trzy najważniejsze aspekty: zainteresowania – osobowość – predyspozycje. Następnie spotykamy się na omówienie wyników i przedyskutowanie możliwości wyboru. Określamy, jaki kierunek studiów i zawód najlepiej pasują do danej osoby, co przyniesie najwięcej satysfakcji i w czym osoba będzie mogła najlepiej rozwinąć swój potencjał.  Jeśli ktoś przychodzi już z gotowymi pomysłami – weryfikujemy je. Jeśli nie, szukamy rozwiązań od nowa. W 99% przypadków osoby kończą program z poczuciem, że wiedzą co dalej. I o to chodzi. Bo w końcu właśnie TO będą robić przez resztę swojego życia.

Aby zapisać się na Doradztwo Zawodowe w Strefie Myśli, napisz maila lub zadzwoń: recepcja@strefamysli.pl, 22 490 44 12