Bezsenność w ciąży – Przyczyny i jak poradzić sobie z brakiem snu podczas ciąży?

bezsennosc-ciaza
Czujesz, że ten temat Cię dotyczy? Umów się na wizytę z naszym specjalistą! 22 490 44 12

Brak snu podczas ciąży może odebrać radość z oczekiwania na poród. Bezsenność w ciąży jest problemem, który związany jest z ciągłymi zmianami fizjologicznymi, które przechodzi organizm kobiety. Te zmiany polegają na zwiększeniu się hormonów we krwi. Przez zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej, powodują wiele różnych objawów – w tym problemy w zasypianiu czy bezsenność. Czy istnieje sposób na walkę z bezsennością podczas ciąży? Jak są jej przyczyny i jak sobie z nimi poradzić? Spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.

Sen – Fazy snu

Sen to złożony proces zachodzący w naszym mózgu. Składa się on z dwóch faz: NREM, który znaczy: non-rapid eyes movement. Drugą fazą snu nazywana jest faza REM, czyli rapid eyes movement. Gdy zasypiamy, wchodzimy w stan NREM, a ten składa się z 4 faz. W ich trakcie dochodzi do stopniowego rozluźniania mięśni i unieruchomienia gałek ocznych. Nasz mózg stopniowo przechodzi w stan głębokiego odpoczynku. Dochodzi wtedy do zmian w mózgu, które polegają na zmianie częstotliwości i rodzaju fal mózgowych. Po fazie NREM następuje faza REM. Nasze ciało pozostaje wtedy nieruchome, a nasz mózg aktywny.

Bezsenność w Ciąży – przyczyny

W trakcie trwania pierwszego trymestru ciąży organizm kobiety pracuje na wysokich obrotach, aby chronić i odżywiać dziecko w łonie matki. Jak wiemy, to na tym etapie formuje się łożysko, a co za tym idzie – wytwarzana jest większa ilość krwi. Zauważalne jest wysokie stężenie progesteronu u kobiet, które może powodować uczucie senności. Mimo dużej ilości snu podczas tego etapu nie oznacza, że jest to sen wysokiej jakości.

Podczas trwania pierwszego trymestru ciąży, zaburzenia snu, w tym bezsenność, może być spowodowana wieloma czynnikami, a głównie wymienia się: częste oddawanie moczu, zbyt długie drzemki w ciągu dnia czy trudności ze znalezieniem komfortowej pozycji. Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że spotyka to kobiety, które są w swojej pierwszej ciąży. W trakcie trwania pierwszego trymestru dochodzi do skrócenia jednej z faz snu NREM.

Podczas trwania drugiego trymestru, stężenie hormonów we krwi wzrasta, choć nie tak gwałtownie, jak podczas pierwszego. Zmniejszone jest ciśnienie wywierane na pęcherz, gdyż rosnące dziecko w tym okresie znajduje się nieco wyżej. Podczas trwania drugiego trymestru kobiety odczuwają o wiele lepszą jakość snu.

Podczas trzeciego trymestru, problemy ze snem nasilają się najbardziej. Jest to głównie związane z niemożliwością znalezienia wygodnej pozycji do spania. Jednak to nie wszystkie przyczyny bezsenności w trakcie trzeciego trymestru. Do innych powodów bezsenności w ciąży zalicza się: zgagę, płytki oddech, koszmary senne, syndrom zmęczonych nogów, skurcze w nogach i często oddawanie moczu. Jest również obniżania jakość snu, a bezsenność w ciąży spowodowana jest wtedy skróceniem fazy snu NREM.

Bezsenność w Ciąży – jak sobie z nią radzić?

Najczęstszym sposobem na złagodzenie bezsenności w ciąży są środki farmakologiczne. Jednak istnieją metody, które można zastosować, aby jakość naszego snu się poprawiła. Odpowiednie przygotowanie sypialni może w tym pomóc, a co za tym idzie – porządnie wywietrzyć pokój, tak aby, temperatura nie przekraczała 21 stopni Celsjusza. Duchota i suche powietrze przyczynia się do trudności ze snem w ciąży, ale nie tylko. Powinniśmy również nie używać telefonu, oglądać telewizji i ogólnie nie korzystać z urządzeń, które wydzielają niebieskie światło. Udowodniono naukowo, że za duża ilość takiego światła utrudnia zasypianie. Dlatego przed snem powinniśmy upewnić się, że nasz pokój jest odpowiednio przyciemniony i nie dochodzi do niego żadne światło. Pomoże nam to w usypianiu. Jeżeli jest możliwość, powinniśmy spróbować zniwelować dochodzenie do nas dźwięków z zewnątrz.

Aby zwiększyć naszą jakość snu powinniśmy również sięgnąć po inne, równie skuteczne sposoby. Będziemy mogli wtedy zniwelować ryzyko zaburzeń snu w trakcie ciąży.  Jeżeli wypijamy dużo kawy lub produktów zawierających kofeinę, powinniśmy ograniczyć ich spożycie. Spowoduje to zwiększenie poczucia senności w ciągu dnia, ale dzięki temu pomoże nam to w łatwiejszym zasypianiu nocą. Możemy zastąpić je innymi płynami, a najlepiej wodą mineralną, oczywiście zwiększając ich spożycie. Jednak należy pamiętać, aby zmniejszyć ilość przyjmowanych płynów przed snem, aby uniknąć nocnych wycieczek do toalety.

Jeżeli pojawiają się zaburzenia snu i pierwsze objawy bezsenności w ciąży, należy unikać produktów, które po zjedzeniu powodują zgagę. Kobiety ciężarne powinny spożywać częściej, ale żywność lekką i pełnowartościową. Dieta powinna być bogata w dużą ilość wapnia i potasu (Te można suplementować osobno). Zapobiegają one skurczom nóg i innych części ciała.

Według wielu ciężarnych kobiet systematyczny ruch na świeżym powietrzu poprawia ich jakość snu. Dlatego zalecamy, aby spróbować jak najczęściej się ruszać.

Bezsenność w Ciąży – Prawidłowa pozycja do snu

Oprócz wprowadzenia w życie wyżej wymienionych zasad, kobiety ciężarne powinny szczególną uwagę zwrócić na pozycję, w jakiej śpią. Lekarze nie zalecają kobietom ciężarnym spania na plecach oraz prawym boku. Takie pozycje w trakcie snu powodują, że uciskana jest żyła główna dolna. Na skutek ucisku zaburzone jest krążenie krwi w organizmie ciężarnej kobiety, co powoduje słabsze dotlenienie płodu. Dlatego zaleca się spanie na lewym boku. Sen w tej pozycji nie zaburza krążenia krwi. Pomaga to również w stymulacji prawidłowej pracy nerek.

Bezsenność w Ciąży – Inne sposoby na brak snu

Oprócz wyżej wymienionych sposobów istnieją inne, domowe, z których również warto skorzystać. Napary z ziół czy z ciepłego mleka są dobrym sposobem na problemy związane z brakiem snu. Równie pomocne mogą okazać się kąpiele relaksujące. Do wanny z ciepłą wodą należy włożyć lniany woreczek z lawendą, rumiankiem lub kwiatem lipy. Można również dodać kilka kropel aromatycznego olejku. Taka kąpiel pomoże nam się wyciszyć, a co za tym idzie – ułatwić zasypianie.

Jednak jeżeli braku snu jest bardzo uporczywy, a domowe sposoby są nieskuteczne, to warto odwiedzić poradnię leczenia zaburzeń snu. Specjaliści pomogą nam znaleźć rozwiązanie problemu i szybko poprawimy jakość naszego snu.